Що потрібно вчити в школі, щоб стати програмістом?

Програмування сьогодні є однією з найпопулярніших та найперспективніших професій. З розвитком цифрових технологій попит на кваліфікованих програмістів зростає з кожним днем. Щоб підготуватися до кар'єри в IT, варто почати ще зі шкільної лави. Але що саме потрібно вивчати, щоб стати успішним програмістом? У цій статті ми розглянемо основні предмети та навички, які допоможуть учням підготуватися до цієї захопливої професії.

Математика

Математика — це основа програмування. Вона розвиває логічне мислення, аналітичні здібності та здатність розв'язувати складні задачі. Ось деякі ключові розділи математики, які варто вивчати:

 1. Алгебра: Розв'язування рівнянь, робота з функціями та розуміння алгебраїчних структур. Алгебра допомагає програмістам створювати ефективні алгоритми та працювати з базами даних.
 2. Геометрія: Розвиток просторового мислення, що є корисним при роботі з графікою та анімацією в програмуванні.
 3. Комбінаторика та теорія ймовірностей: Ці розділи допомагають у розробці алгоритмів, аналізі даних та машинному навчанні.

Онлайн школа для дітей ДжастСмарт https://justsmart.com.ua/uk/math пропонує курси математики для учнів 1-11 класів. Додаткове навчання може бути необхідним, якщо дитина має труднощі з розумінням шкільного матеріалу, потребує поглибленого вивчення для підготовки до олімпіад або іспитів, або просто бажає вдосконалити свої знання для майбутньої кар'єри. 

Чи потрібна математика програмісту?

Математика є важливою складовою програмування, але рівень її необхідності залежить від конкретної області та задач. Не всі програмісти щодня використовують складні математичні концепції. Багато задач можна вирішити без глибоких знань математики, використовуючи готові бібліотеки та інструменти. Однак базові знання математики завжди корисні, оскільки вони допомагають краще розуміти та аналізувати проблеми. Для базового рівня програмування достатньо знати основи математики, тоді як для спеціалізованих областей, таких як машинне навчання, криптографія чи комп'ютерна графіка, потрібні глибші математичні знання. У будь-якому випадку, розуміння математики допомагає програмісту бути більш ефективним і успішним у своїй роботі.

Інформатика

Інформатика в школі закладає основи програмування. Це предмет, який вчить, як працюють комп'ютери та як писати програми. Важливі аспекти інформатики:

 1. Основи алгоритмів та структур даних: Алгоритми — це набір інструкцій для виконання завдання, а структури даних визначають, як дані зберігаються та обробляються.
 2. Програмування: Вивчення мов програмування, таких як Python, Java, C++, допомагає створювати програми різного рівня складності. Діти можуть почати вивчати програмування зі Scratch та Roblox. Школа JustSmart пропонує на вибір 5 курсів програмування для дітей віком від 8 років, запис на сайті https://justsmart.com.ua/uk/programming. Навчання у JustSmart допомагає дітям не лише зрозуміти основи програмування, але й розвивати логічне мислення та творчі здібності. Після закінчення курсу учень буде мати власне портфоліо проєктів.
 3. Комп'ютерні системи: Розуміння апаратної частини комп'ютера, операційних систем та мережевих технологій.

Англійська мова

Англійська мова — це ключ до міжнародного світу програмування. Більшість документації, навчальних матеріалів та спільнот програмістів використовують англійську. Важливо вивчати:

 1. Читання технічної літератури: Вміння розуміти документацію та статті англійською мовою.
 2. Спілкування у спільнотах: Обмін досвідом з програмістами з усього світу через форуми, блоги та соціальні мережі.
 3. Написання коду: Більшість мов програмування використовують англійські ключові слова.

Для багатьох школярів, шкільної програми з англійської мови може бути недостатньо для досягнення необхідного рівня володіння мовою. Додаткові курси англійської мови від відомої школи JustSchool можуть бути корисними у таких випадках.

Фізика

Фізика допомагає зрозуміти принципи роботи електронних пристроїв та обробки сигналів. Основні розділи фізики, які слід вивчати:

 1. Механіка: Розуміння основних принципів руху та взаємодії тіл.
 2. Електродинаміка: Робота електронних компонентів та їх взаємодія в електронних схемах.

Додаткові предмети та навички

Окрім основних предметів, є інші важливі навички та знання, які допоможуть у кар'єрі програміста:

 1. Критичне мислення та розв'язання проблем: Здатність аналізувати ситуації, виявляти проблеми та знаходити ефективні рішення.
 2. Командна робота: Вміння працювати в команді, обмінюватися ідеями та спільно вирішувати завдання.
 3. Креативність: Здатність генерувати нові ідеї та підходи до вирішення завдань.

Практичні заняття та проєкти

Практика — ключовий елемент навчання програмування. Участь у конкурсах, хакатонах та проєктах допомагає закріпити теоретичні знання та отримати реальний досвід. Школярі можуть брати участь у наступних активностях:

 1. Створення власних проєктів: Наприклад, розробка вебсайту, мобільного додатку або гри.
 2. Участь у хакатонах та конкурсах: Це чудова можливість попрацювати в команді та знайти нових друзів-однодумців.
 3. Онлайн платформи, такі як Coursera, Udacity, Codecademy, пропонують курси з для учнів різного рівня.

Підтримка та мотивація

Не менш важливою є підтримка з боку вчителів, батьків. Мотивація та натхнення допомагають долати труднощі на шляху до успіху. Ось кілька порад для підтримки:

 1. Заохочення до навчання: Підтримка інтересу до предметів через участь у цікавих проєктах та заходах.
 2. Визнання досягнень: Важливо визнати успіхи учнів, навіть якщо вони незначні. Це стимулює подальший розвиток.
 3. Підтримка у складних моментах: Допомога у розв'язання проблем та труднощів, які виникають у процесі навчання.

Щоб стати успішним програмістом, школярам необхідно зосередитися на вивченні математики, інформатики, англійської мови та фізики. Важливо також розвивати додаткові навички, такі як критичне мислення, командна робота та креативність. Практика та участь у реальних проєктах допоможуть закріпити знання та отримати цінний досвід. З правильною підготовкою та підтримкою учні можуть успішно почати свій шлях до кар'єри в програмуванні та стати висококваліфікованими фахівцями у світі IT.

Читайте також