Що робити вступнику, якщо допустив помилки в документах: поради

У випадку наявності розбіжностей даних у Єдиній державній електронній базі з питань освіти з даними, що вводяться під час реєстрації електронного кабінету вступника, вступник не зможе зареєструвати кабінет. Про це інформує видання "Освіта.UA".

Якщо дані, що введені вступником під час реєстрації електронного кабінету, правильні, це свідчить про наявність помилки в документах про повну загальну середню освіту або сертифікаті ЗНО.

Відповідно вступник отримає повідомлення із зазначенням коду помилки 3.3.1. (помилка в даті народження) або 3.3.2. (помилка в прізвищі, імені або по батькові).

У такому випадку вступнику необхідно звернутися до сервісу підтримки електронних кабінетів вступників або до відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти.

Якщо помилка виявлена в сертифікаті ЗНО, вступнику необхідно звернутися до регіонального центру оцінювання якості освіти, у якому він реєструвався для проходження зовнішнього незалежного оцінювання.

Якщо помилка виявлена у свідоцтві про здобуття повної загальної середньої освіти (атестаті) вступник надсилає на електронну пошту сервісу підтримки електронних кабінетів [email protected] лист про необхідність виправлення помилки.

У темі листа вступнику необхідно вказати код помилки «Помилка при реєстрації П3.3.1.». або «Помилка при реєстрації П3.3.2.».

До листа необхідно додати сканкопії (фотографії) свідоцтва / атестата про ПЗСО (з ПІБ, серією, номером, датою видачі), сертифіката ЗНО (з ПІБ, номером, піном, роком видачі), паспорта / документа, що посвідчує особу (з ПІБ, датою народження, серією, номером), та скріншот з помилкою.

За результатами перевірки сервіс підтримки електронних кабінетів надає вступнику можливість створити електронний кабінет.

Разом з тим вступнику необхідно зробити дублікат документа про повну загальну середню освіту з виправленою помилкою. Замовляти виготовлення нового документа повинен заклад освіти, який видав цей документ.

Інформує: osvita.ua

Читайте також