Сьогодні, 19 січня, під час позачергової другої сесії Рівненської облради 8-го скликання депутати розглядали питання про звернення до президента, уряду, Міноборони та Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки щодо недопущення перереєстрації та передислокації військових частин з міста Дубно Рівненської області до міста Копичинці Тернопільської області.
Нагадаємо, що сьогодні в Дубні розташовано дві військові частини - А1519 та А2755. Проте військовослужбовці кажуть, що вже володіють точою інформацією про те, що одну з них мають намір передислокувати нийближчим часом в Копичинці на Тернопільщину.
Депутати стурбовані таким рішенням, адже це, на їх думку, не лише негативно вплине на соціально-економічне становище родин військовослужбовців міста Дубна, а й, на думку військових, ніяким чином не покращить якість обороноздатності країни. Крім цього, Рівненщина втратить 15 млн грн доходу від цих військових частин.
На думку депутатів Рівненської облради, рішення про переміщення військової частини з міста Дубна є недоцільним в той час, коли деякі військові частини України взагалі не мають пунктів постійної дислокації і розміщуються на полігонах. Крім цього, передислокація у економічно важкий для країни час (на фоні коронавірусної епідемії та тривалих військових дій на Сході країни) потребує чималих фінансових витрат з державного бюджету, зокрема на реконструкцію військового містечка у Копичинцях, де на сьогоднішній день відсутні сховища для техніки, периметр території не дозволяє розташувати техніку навіть біля будівлі «Копичинської виправної колонії (№112)», а також відсутній полігон та водні ресурси для занять з понтонерами, не кажучи вже про виділення додаткових земельних, житлових та інших ресурсів для розміщення людей, техніки, підводу різних комунікацій, адже там відсутнє центральне водопостачання та водовідведення, не забезпечений вивіз сміття через відсутність сміттєвого полігону, відсутня центральна дорога з твердим покриттям.
До слова, відстань між містами Дубно та Копичинці становить 160 км. Віддаленість дислокації частин А1519 та А2755, на базі яких проходять службу військовослужбовці міста Дубно, створить ряд соціально-побутових, економічних проблем, через які багатьом з них доведеться відмовитися від підписання контракту, і тим самим поповнити лави безробітних. Адже на території міста Копичинці відсутня достатня кількість вільних приміщень для облаштування тимчасового житла для сімей військовослужбовців, відсутні навіть гуртожитки або інші приміщення санаторних закладів, придатні для облаштування житла. Разом з тим збільшиться черга на квартирний облік військових, що потребують забезпечення постійним житлом. Також гостро постане питання працевлаштування інших членів вказаних сімей військовослужбовців у зв’язку зі зміною місця проживання, а також необхідністю влаштування дітей військовослужбовців до інших освітніх закладів різних ступенів, яких недостатньо у місті Копичинці, що ставить під загрозу реалізацію конституційних прав на освіту дітей військовослужбовців міста Дубна.
Також перед депутатами виступив міський голова Дубна Василь Антонюк, який підтвердив, що такі плани щодо дислокації дійсно є, і що до нього звернулися військовослужбовці з проханням допомогти цьому завадити. Також він зазначив, що командир однієї з військових частин, який власне дав поштовх розголосу цієї інформації, каже, що через це під ним вже "захиталося" крісло.
Однак голова Рівненської ОДА Віталій Коваль переконує, що нині йому не відомо нічого про такі наміри Міноборони дислокувати військові частини з Дубна і жодних документів щодо цього в ОДА не надходило. Тому він каже, що розгляд цього питання поки не на часі, адже немає достовірної інформації, чи дійсно є такі плани. Він каже, що таке поспішне звернення з цього питання не має поки підстав і запропонував надіслати від РОДА запит в Міноборони з метою підтвердити або ж спростувати цю інформацію. Втім, голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук на це відповів, що коли рішення вже буде офіційним в Міноборони, звертатися туди вже буде пізно, адже це нічого не дасть тоді, а тому треба йти на випередження.
В результаті звернення до керівників держави, а також Міноборони та профільного комітету ВРУ з проханням звернути на це увагу, дослухатися до військовослужбовців та не допустити передислокації військових частин з міста Дубна таки поставили на голосування. Його підтримали 35 депутатів, тож рішення прийнято.