Навчання військовій справі – як ніколи актуальне в Україні сьогодні. Саме від фахівців у силових структурах та армії залежить – чи матиме майбутнє незалежна та суверенна Україна. Підготовка спеціалістів цього напрямку зазвичай лягає на відповідні навчальні заклади – ліцеї та виші з військовим нахилом. Однак, у одному із університетів Рівненщини з 2017 року було започатковано освітньо-професійну програму «Національна безпека». Йдеться про Острозьку академію.
Вже тоді в університеті почали готувати фахівців такої актуальної наразі сфери безпеки.
За словами викладача даної програми Сергія Кардаша, спеціальність вже 6 років є тільки в Острозькій академії. Педагог розповів про специфіку навчання на «Національній безпеці» та про важливість її на даний час.
За словами пана Сергія, освітня програма передбачає поєднання декількох важливих складових, що визначають особливості навчання на спеціальності. По-перше, це фізично-бойова складова - підготовка на базі військового ліцею та полігону. По-друге, це аналітична складова, на яку зроблений акцент у дисциплінах. Таке поєднання унікальне для навчальних закладів, особливо цивільного спрямування.
Процес навчання після початку війни
За словами Сергія Юрійовича, формат навчання на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну практично не зазнав змін, адже, цьому передувала пандемія, під час якої університет перейшов на змішаний формат навчання.
«Ми фактично зустріли 24 лютого, будучи максимально гнучкими в плані форм та методик навчання. В цьому начальному році розпочали навчання в аудиторіях, попередньо провівши клопітку роботу над покращенням безпекових умов для навчання та проживання студентів», - говорить викладач.
Працевлаштування студентів після випуску
Щодо працевлаштування випускників, то спектр можливих місць для роботи досить значний. Найперше, - це безпековий сектор, представлений такими інституціями, як СБУ, НАБУ, прокуратура, Національна поліція тощо.
Випускник спеціальності також може бути затребуваний як фахівець безпекового сектору в приватних структурах (відділи безпеки банків та інших приватних підприємств).
Друге, це безпекові аналітичні центри, такі як Національний інститут стратегічних досліджень.
Окремо викладач наголосив на важливості випускників спеціальності, як резерву кадрів в різноманітних органах влади після звільнення тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та АР Крим.
«Студенти, які навчаються сьогодні, чи закінчили нещодавно - є командирами частин та їх заступниками, у тому числі, наприклад, Сил спеціальних операцій. Також, на спеціальності зараз навчаються декілька десятків студентів, що перебували раніше або перебувають зараз у складі ЗСУ, в тому числі серед студентів стаціонарної форми навчання».
З метою безпеки, імена відомих студентів викладач не назвав.
Навички та підготовка студентів «Національної безпеки»
Окрім навчальних курсів, які дають студентам базові навички про діяльність спецслужб, контррозвідки, оперативно-розшукову діяльність, пан Сергій наголошує на так званих «м’яких навичках» (SoftSkills). Вони включають в себе критичне мислення, емпатію, вміння активного слухання, ведення переговорів.
«Завжди потрібно пам’ятати, що найважча професія – бути людиною. Це можна вважати нашим кредо, з яким ми готуємо наших студентів до майбутнього професійного вибору», - коментує викладач.
Анастасія Прокопчук