Як венчурні фонди та miltech-стартапи допоможуть відбудувати IT-сектор України

Сергій Токарєв розповів про те, як можна відновити та покращити український IT-сектор

Через повномасштабне вторгнення сфера ІТ в Україні зіткнулася з багатьма проблемами, що негативно вплинуло на її розвиток. Тільки у першому кварталі 2023 року попит на ІТ-послуги впав на 16% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сервісні компанії втрачають контракти, а розробникам стає все важче залучати інвестиції. Щоб змінити тенденцію, потрібно сфокусуватися на міжнародній ІТ-арені, вважає бізнесмен Сергій Токарєв

Співзасновник технологічної компанії Roosh пояснює, що війна та похідні ризики стримують іноземних інвесторів від подальшої співпраці та вливань у нові проекти. Крім того, негативно впливає уповільнення розвитку ІТ загалом і масові скорочення у найвідоміших tech-компаніях, що останнім часом спостерігається на міжнародному ринку.

«Нам потрібно донести до іноземних інвесторів те, що українська ІТ-галузь спромоглася адаптуватися до умов війни. Якщо зосередити на цьому зусилля, контракти почнуть повертатися», — вважає Сергій Токарєв.

Але варто зауважити, що більшість українських IT-компаній вже почали виходити на міжнародний ринок, збільшуючи таким чином свої шанси на залучення інвестицій від глобальних гравців. Військова агресія росії призвела до того, що вони вимушено почали розвивати зв’язки закордоном. Деякі мають головний офіс в Україні, але створюють філіали в інших державах. Ще є компанії, які одразу відкриваються за кордоном, але мають українські бек-офіси. 

Що допоможе ІТ-галузі

На думку Сергія Токарєва, на прогрес сфери ІТ позитивно вплинуть венчурні фонди. Вони зможуть інвестувати в українські стартапи, завдяки чому стабілізується та почне розвиватися вся галузь. Особливої уваги заслуговують miltech-стартапи, говорить бізнесмен. Наразі сфера defence-tech має великий попит. Їхні продукти та рішення швидко випробовуються в реальних умовах, а результати демонструються на весь світ. 

Додатково варто приділяти увагу технологічній освіті, вважає Сергій Токарєв. Бізнесмен наголошує, що потрібні не лише інвестиції, а й посилення практичної складової.

«Коли навчання буде завершено, випускники повинні розуміти, чого вони хочуть, які мають можливості та що робити далі. Тому ще на етапі вивчення предметів їх слід долучати до актуальних бізнес-кейсів», — говорить Сергій Токарєв. Підприємець додає, що у SET University, який він заснував, молодь не лише навчається, а й застосовує здобутті знання на практиці. Передусім студенти мають можливість розробляти власні рішення, які необхідні для реальних технологічних компаній. 

Інвестор вважає, що повернути довоєнні показники розвитку в ІТ-галузі до завершення війни не вдасться. Адже на це впливає безліч факторів ризику. Але можна досягти стрімкого зросту у майбутньому, якщо вже зараз зосередити зусилля на просуванні іміджу українського ІТ на міжнародній арені. Сьогодні слід створити якісну інфраструктуру для роботи у повоєнний період, наголошує бізнесмен. 

Читайте також