Заборгованості по ощадкнижках СРСР таки виплатять?

Депутати України планують проіндексувати заморожені виплати українцям по внесках в Ощадбанк СРСР. Заощадження громадян хочуть направити на оплату комуналки і ліків.

Відтак, законопроект №7349 від 30 листопада 2017 вже надійшов на ознайомлення до Верховної Ради. Сумарно Україна повинна своїм громадянам близько 107 мільярдів гривень за цими вкладами. Видати всю суму "живими" грошима у держави немає можливості, а тому їх направить на оплату вищевказаних послуг і товарів. Кошти будуть списувати з рахунків власників.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено:

«Метою законопроекту є покращення соціально-економічного становища громадян України, зменшення соціальної напруги в суспільстві, повернення довіри до держави та забезпечення реального виконання зобов’язань держави із компенсації знецінених заощаджень перед своїми громадянами».

Відтак, виплати пропонують направити на такі цілі:

  • погашення заборгованості по оплаті комунальних послуг;
  • оплати отриманих медичних послуг, придбання ліків в державних і комунальних аптеках;
  • оплати навчання дітей і онуків в ПТУ та ВНЗ;
  • покупку негазових / неелектричних котлів, придбання енергоефективного обладнання / матеріалів для утеплення будинків.

Також пропонується провести індексацію коштів, що підлягають компенсації. Але в документі не вказується, звідки взяти гроші на ці виплати.

До слова, схожу пропозицію вносили в парламент в минулому році, але ініціативу розкритикували в антикорупційному комітеті Ради. Там пояснили, що це обмежує права громадян в частині вільного розпорядження коштами. В останній раз виплати боргів Ощадбанку СРСР в Україні здійснювалися в 2012 році. Тоді Ощадбанк виплатив 5,3 мільйонам вкладникам та їхнім спадкоємцям близько 4,5 мільярдів гривень. Всього українцям компенсували порядку 15,2 мільярдів гривень.

Крім того, практика здійснення компенсаційних виплат у розмірі 1 тис. грн. показала, що одноразові виплати призводять до надмірного ажіотажу в суспільстві, напруги та нагнітання панічних настроїв щодо можливого знецінення гривні.

Отже, якщо депутати Верховної Ради цей законопроект підтримають, то українцям виплатять компенсації. Втім, цей процес передбачає багато нюансів, над якими потрібно працювати владним структурам. Адже, зважаючи на те, що кошти виплачуватимуться не готівкою, а будуть направлені на певні цілі, варто чекати неоднозначної реакції з боку громадськості.

Ознайомитися із законопроектом можна тут.

Олеся БОРОВЕЦЬ
 

Читайте також