На Рівненщині вже півроку використовують каністерапію для реабілітації військових.
Про це розповіли в Рівненській облдержадміністрації.
Із травня до терапії військових, які проходять реабілітацію в Рівненському обласному госпіталі ветеранів війни, залучають собак. На сьогодні каністерапевти ГО "Петс сентре «Брон»" (Pets centre “Bron”) Bron Therapy Dog працюють із 8-ма тваринами. Серед них малінуа (бельгійська вівчарка), аляскінський маламут, лабрадор, мопс, кане-корсо, а також безпородні тварини.
«До такого виду терапії залучають лише спеціально навчених тварин. Вимоги високі: вони повинні бути неагресивні, мати високу стресостійкість і навички з дресирування. Попередньо заняття узгоджуються із психологами відділень, військовий сам обирає собаку, із якою працюватиме. Під час тренувань можливе залучення крісла колісного чи милиць», - розповідає кінологиня Вікторія Пирогова, яка курує цей вид терапії.
Загалом ідея проведення каністерапії в госпіталі на постійній основі прийшла від зоозахисниці Алли Лосік. Далі концепцію обговорили із психологами-каністерапевтами.
Як розповідає психологиня Республіканського центру лікування та реабілітації наслідків нейротравми Софія Гладюк, каністерапія – унікальна форма терапії, яка вже довела свою ефективність у зменшенні стресу, тривожності та депресії.
«Кожне заняття продумується наперед, вправи залежать від стану військових. Їх можна поділити на фізичні та психологічні. Підбираються такі, що дають можливість пізнавати себе, працювати над навиками, порушеними через поранення. Зокрема, це швидкість реакції, загальна активність, рухливість. У грі легше з цим працювати, адже інколи вдається обійти свідомий контроль і страх щодо деяких активностей», - каже пані Софія.
Для початку військових розділили на дві групи. Перша – когнітивно-комунікативного спрямування, у яку ввійшли пацієнти з важкими черепно-мозковими пораненнями, мовними та когнітивними порушеннями. Друга – група взаємодії. Вона призначена для хлопців, які демонструють деяку відчуженість, відстороненість, гіперзбудливість, мають хронічні болі після поранень. Тоді заняття проходять більше для розслаблення та нової взаємодії з побратимами, де вони разом, але про війну не говорять.
Каністерапевти працюють на добровільних засадах. Приїздять, коли є можливість: у теплу пору року заняття проходили двічі на тиждень, нині – один раз. Також проводять індивідуальні за потреби.
Більшість собак мають власників. Із літа участь у каністерапії бере рівненська патрульна Богдана Петровська, яка приїжджає зі своєю бельгійською вівчаркою малінуа – Ірмою.
У планах каністерапевтів – готувати тварин-асистентів для військових з інвалідністю. Для цього співпрацювали з фахівцем із Литви. Навесні готуються здавати іспити для впровадження європейської програми атестації.