Офіційний курс долара уперше перевищив 41 гривню: із чим це пов`язано

Національний банк України 15 липня підвищив курс долара до історичного максимуму — 41,04 гривні. Такий курс на 2024 рік заклав Уряд у держбюджет. Загалом з початку повномасштабного вторгнення долар виріс приблизно на 14 гривень.

Керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В'ячеслав Потапенко розповів в етері Суспільне. Студія, які чинники на це вплинули та на що очікувати далі.

З чим пов'язана динаміка зростання курсу долара

Національний банк України вперше підняв курс долара США вище за 41 гривню. Від 15 липня офіційний курс гривні до долара становить 41,0434 грн.

В'ячеслав Потапенко зазначив, що такий курс Уряд заклав до держбюджету 2024 року:

"Підвищення відбувається через природні економічні процеси в Україні. Треба розуміти, що значна частина бюджету прямо, чи опосередковано наповнюється із зовнішніх джерел — запозичень, грантів, технічної допомоги. Гроші надходять у вигляді доларів або євро, і це утримує курс".

Експерт додав, після початку повномасштабного вторгнення, за два з половиною роки, курс долара збільшився з 27 гривень до 41 гривні:

"Це дуже повільне зростання за два роки складної війни. Коли виїхала половина працездатного населення, коли знищені основні експортні потужності — це низький курс долара. Він забезпечується завдяки загальним надходженням. Зазвичай курс долара стрімко зростає після війн та революцій, а коли більш-менш стабільна ситуація — він тримається".

Чого очікувати надалі

В'ячеслав Потапенко наголосив, що на різке коливання валюти можуть впливати зовнішні чинники, зокрема президентські вибори у США:

"Прогнозувати на кінець року — я не візьмусь. Падати він точно не буде. Якщо оберуть Трампа, якщо у нього буде інше бачення щодо допомоги України, і якщо вона буде радикально відрізнятися від політики останніх років, то це може вплинути на підвищення курсу. На сьогодні, на жаль, Україна не може забезпечити Сили оборони коштом власного бюджету. Ми значною мірою залежимо від цього зовнішнього чинника, на який фактично ми вплинути не можемо".

Як російські обстріли можуть впливати на курс

Експерт наголосив, що військові дії з боку Росії суттєво не впливають на курс долара чи євро.

"В теорії воно мало б впливати, якби Україна жила за рахунок власних коштів. Якщо у наших західних партнерів складається враження, що можливі територіальні втрати, що стійкість оборони України недостатня, то це може вплинути на їхнє загальне бачення щодо допомоги".

В'ячеслав Потапенко додав, що військові дії впливають на внутрішню економіку країни, зокрема самих областей, які обстрілює російська армія:

"Це стосується локальної економіки. Наприклад, обстріл Харківської області звичайно впливає на податки, на бюджет цього міста. Але зараз ми потрапили в таку досить унікальну ситуацію, коли внутрішньоукраїнська економіка значною мірою все-таки залежить від зовнішніх надходжень, і тому ці локальні події вони не впливають".

Що прогнозує Міжнародний валютний фонд та Нацбанк

Міжнародний валютний фонд покращив прогноз курсу долара до гривні на 2024 рік. Там очікують, що долар здешевшає до 41 грн. Однак, до 2029 року він може зрости до 54,1 грн.

Читайте також