Остеохондроз: Це що таке і як його лікувати?

Остеохондроз це порушення інтрамедулярного окостеніння, яке виникає внаслідок локальної ішемії склоподібного хряща в епіфізах зростаючої кістки. Остеохондроз впливає на функціональність відповідної кістки і визначає характер функції суглоба, в якій пошкоджена кістка бере активну участь [1].

Основними симптомами остеохондрозу є біль і деформація суглобів. Він потребує лікування та відповідної реабілітації.

Що таке остеохондроз?

Остеохондроз, або остеохондральний некроз, - це порушення інтрахондрального окостеніння, що лежить в основі локальної ішемії, спричиненої порушенням васкуляризації склоподібного хряща в епіфізах кісток, що ростуть. Оскільки захворювання розвивається на гнучкій скелетній системі, яка ще формується, його ще називають ювенільним остеохондрозом [2]. Суть остеохондрозу полягає у відмиранні анемічної та недоїдаючої хрящової тканини, яка не піддається мінералізації, а лише окостенінню, і під впливом механічних факторів, наприклад, роботи суглобів та перенесення ваги, зазвичай відокремлюється від кістки, на якій вона утворилася, через свою недостатню міцність по відношенню до дії подразника [1]. Найпоширенішою формою захворювання є:

  • остеохондроз хребта, який зазвичай вражає поперековий та шийний відділи;
  • остеохондроз колінного суглоба, що вражає горбистість великогомілкової кістки, фрагмент, який формує колінний суглоб.

Ювенільний остеохондроз вимагає комплексного лікування, але прогноз сприятливий, незважаючи на неприємні симптоми і функціональні порушення даної кістки [3].

Як відбувається лікування?

Лікування остеохондрозу колінного суглоба спрямоване на мінімізацію фізичних навантажень, наприклад, за допомогою ортезів. Крім того, рекомендуються охолоджувальні процедури, такі як пакети з льодом і масаж. Після того, як гостра фаза пройде, лікування доповнюється вправами на розтягування та зміцнення м'язів стегна і гомілки.

Процес лікування остеохондрозу хребта включає в себе:

  • мануальну терапію, масаж і кінезіотейпування;
  • фізичні вправи, особливо на так звані стрижневі м'язи, тобто глибокі стабілізатори хребта, збільшення сили яких утримує хребет у правильному положенні і розподіляє силове навантаження, якому він постійно піддається;
  • знеболююча фармакотерапія;
  • хірургічні операції з реконструкції кісткових фрагментів [2].

Висновок

Симптоми остеохондрозу залежать від розташування уражених кісток і прогресування дегенеративних змін. Найпоширенішою формою захворювання є остеохондроз поперекового та шийного відділів хребта, а також остеохондроз колінного суглоба. Захворювання потребує комплексного лікування, що включає в себе фізичну реабілітацію, лікувальну фізкультуру, фармакотерапію та хірургічне втручання [1].

Література

1. В.В. Поворознюк. Боль в нижней части спины / Medix. Anti Aging, 2009- № 2 (08). - С. 54-60

2. Hyrkas ER. Psychosomatic Pain? The Meanings of Musculoskeletal Affliction in Finnish Medicine, ca. 1950–2000. European Journal for the History of Medicine and Health 78 (2021) 128-154.

3. Zhang W, Nuki G, Moskowitz RW et al. OARSI recommendations for the management of hip and knee osteoarthritis: part III: Changes in evidence following systematic cumulative update of research published through January 2009. Osteoarthritis Cartilage. 2010;18:476–499.

Читайте також