Різдво — одне з найкрасивіших і улюблених свят в Україні. І готуються до Дня народження Христа у нашій країні з особливим трепетом! Редакція «Укрзолото» розповідає про Святвечір, Різдво та головні традиції українських сімей.
Як в Україні відзначають Різдво
Навіть ті, хто не можуть назвати себе вірянами, із задоволенням готові зануритися в атмосферу вечора: добра, сімейного затишку і віри у краще. Для когось це просто 12 страв на столі, кутя, узвар і посиденьки в колі найближчих. Інші ж ставляться до свята з усією серйозністю, відвідують церкву і дотримуються усіх звичаїв і традицій.
Різдво почалося з моменту, коли на небі з’явилася зірка, сповістивши про народження Ісуса. А вифлеємські пастухи, побачивши знак, вирушили до Спасителя з подарунками: ладаном, золотом і миром. В одній збірці ми зібрали традиції, які стануть у нагоді тим, хто любить Різдво Христове і хоче знати про нього більше!
Різдвяні традиції в Україні:
-
За 40 днів до Різдва починається строгий піст, останній день якого припадає на Святвечір.
-
6 січня – у Святий Вечір, вся сім’я збирається вечеряти за столом одразу після появи на небі першої зірки, яку називають Вифлеємською.
-
Верхівка в вигляді зірочки на ялинці – це символ саме тієї Вифлеємської зірки, яка вказала пастухам на місце народження Спасителя.
-
У давні часи трапезу не починали, поки господар будинку не ставив у кутку столу або біля ікон Дідух – перший або останній зібраний солом'яний сніп із пшениці чи вівса. Пізніше він став символом святого Йосипа – чоловіка Діви Марії і земного батька Ісуса Христа.
-
Перед тим, як сісти на стілець, варто подути на нього, щоб не зайняти місце померлого родича.
-
Опівночі з 6 на 7 січня, щоб впустити світле свято в будинок, потрібно відчинити всі двері і вікна.
-
12 пісних страв (без молока, яєць і олії) – ще один знаковий символ торжества по числу 12 апостолів. Важливо спробувати кожну, запиваючи узваром. При цьому всі з’їдати не можна: інакше холодильник буде пустувати весь рік.
-
До закінчення святкової вечері не можна виходити з дому, щоб не впустити злий дух.
-
Раніше у Святий вечір хресних батьків було заведено пригощати кутею; у відповідь «другі батьки» дарували символічні сюрпризи, гроші або також пригощали смачними стравами.
-
Святий вечір – ще й поминальний, тому після вечері їжу зі столу не прибирають повністю.
-
Наступного ранку після Святвечора заведено вітатися словами «Христос Народився» – «Славімо його».
-
Колядки починають співати 7 січня, переодягнувшись у героїв вертепу і відвідуючи сусідні будинки.
-
Святки — це різдвяні гуляння. Вони тривають 12 днів після настання Різдва. Це час ворожінь на судженого і різноманітних розваг.
-
Найвідоміша в усьому світі різдвяна пісня — Carol of the bells. Її автор — українець Микола Леонтович.
-
Вертеп — один з найпопулярніших символів Різдва в Україні. Спочатку так називали ляльковий театр у коробці, де розігрувалися різні сценки. Центральні персонажі в ньому – Марія і Йосип, що схилилися над колискою з маленьким Христом.
-
Другий день Різдва — також велике свято, відзначають Собор Пресвятої Богородиці. 8 січня православні вихваляють Богоматір, яка народила світу Спасителя.
-
Найважливіша різдвяна традиція — прощення всіх образ: тільки тоді в душі оселиться мир! Чого вам і бажає Ukrzoloto у Новому 2021 році.
Скільки б страв не було у Святий вечір на вашому столі і якої б сили не була ваша віра, проведіть цей зимовий січневий вечір з тими, хто вам дорогий! Адже найбільше різдвяне диво — знати, що тебе люблять! Зробіть Різдво сімейним і теплим вечором, який важливіший від усіх списків з важливими справами.