Масниця у 2024 році почалася 10 березня і триватиме вона до 14 березня. З 15 березня в Україні розпочнеться Великий піст. 14 березня – Прощена неділя. Стародавнє свято Масниці присвячене проводам зими та зустрічі весни.
Кожен день Сирного тижня має своє значення, а тому святкується за певними традиціями.
Понеділок — зустріч Масниці
В перший день свята збираються вдома, печуть млинці та ліплять вареники з різною начинкою. Також дозволялося ходити в гості чи приймати у себе рідню. На головній площі населеного пункту встановлювали опудало Зими.
Вівторок — Заграші
Зазвичай цього дня наші предки влаштовували оглядини. Адже батьки поспішали посватати дітей до початку Великого посту. Також проводили час у гуляннях, гостях.
Середа — Тещині млинці
Зять йшов у гості до своєї тещі, а вона пекла йому млинці. За кількістю та якістю частування можна було сказати, наскільки хорошими були стосунки у сім'ї. Вважалося, чим щасливішою цього дня буде теща, тим краще буде жити подружжя.
Четвер — широка Масниця, Розгуляй
Цього дня люди виходили на народні гуляння. Всі господарські та домашні справи намагалися завершити, щоб покататися на санях, відвідати ярмарку та пострибати через багаття.
П'ятниця — Тещині вечірки
Цього дня вже теща йшла в гості до зятя. Часто вона брала з собою родичів та подруг. А зять обов'язково опікувався своїми гостями, частував їх смаколиками, зазвичай млинцями і варениками.
Субота — Зовицині посиденьки
Заміжні жінки запрошували до себе в гості молодих дівчат, зокрема сестер своїх чоловіків, щоб вручити подарунки і нагодувати млинцями. Разом вони ворожили на майбутнє, веселилися.
Неділя — Проводи Масниці
У християн це свято ще носить назву Прощена неділя. Згідно з традицією люди, зустрівшись, говорять один одному "Пробач мені", а відповісти потрібно "Бог простить і я прощаю". Святкування закінчувалися спалюванням опудала Зими на вулиці та поминками покійників.
Що не можна робити на Масницю 2024
Як і в будь-яке інше свято краще утриматися від сварок, суперечок, лайок. Недарма Масниця завершується Прощеною неділею, коли потрібно пробачити всіх своїх рідних та друзів. Також за повір'ям не можна було прясти і шити в період Колодія, щоб молоко не скисло.
Також варто запам'ятати і інші важливі прикмети, які пов'язані з Масницею:
- Якщо млинці виходять пишні та красиві, то й рік буде щасливим і багатим на врожай, а якщо прилипають і рвуться – будуть труднощі.
- Хто на Масницю на частування скупиться, той за рік розориться.
- Першим млинцем згадують покійних родичів.
- Чим більше млинців напекти, тим більше сонячних днів доведеться зустріти цього року.
- Якщо зятю припали до душі тещини млинці, то вони проживуть цей рік у злагоді та взаєморозумінні.
- Несподівані гості на Масницю – щастя у домівці.
- Якщо на Масницю пробачати образи, – тим самим наближати у своєму житті оновлення.
Джерело: ТСН