Ветеран отримав грант та відкрив власну сокарню на фермі

Ветеран та власник фермерського господарства «Фама» з Тернопільщини Василь Мартюк завдяки гранту разом з дружиною Мар'яною заснував «Сокарню».

Повідомляє Kurkul.com.

Як зазначив аграрій, фермерське господарство «Фама» отримало грант від Українського ветеранського фонду на створення цеху з переробки плодово-ягідної продукції. Загалом вартість обладнання повної лінії з виготовлення соку коштувала понад 80 тис. євро.

«Це дуже велика сума для нас, тому шукали, де залучити кошти, розглядали кредитування і вирішили подати заявку на конкурс «Варто» від УВФ. У ній потрібно було зробили аналіз ринку, описати наші плани, маркетингову складову, скласти кошторис. Комісія високо оцінила наш проєкт — ми пройшли відбір та увійшли у трійку найкращих за набраними балами», — розповів Василь Мартюк.

Після цього Український ветеранський фонд надав господарству 1,5 млн грн — це менше половини необхідної суми, тому залучали і власні заощадження. Грант витратили на придбання частково пресу і пастеризатора. Крім того, самостійно купили обладнання для розливу, фільтри, бочки, мийку, подрібнювач тощо. 

Через затримки із постачання обладнання «Сокарня» почала працювати лише у вересні.

«Простими словами її роботу можна описати так: «привіз яблука — забрав сік». Ми запрошуємо місцевих жителів, домогосподарства та фермерів західного регіону привозити нам свої яблука та інші фрукти. А ми з них швидко та якісно зробимо сік прямого віджиму, який можна відразу забрати пастеризованим у сучасних пакетах типу Bag-In-Box», — пояснив фермер.

Для цього ретельно миють яблука в автоматизованій мийці, після цього вони потрапляють в подрібнювач та подаються на стрічковий прес, який забезпечує вихід соку близько 75%. Кількість соку залежить від сорту яблук, їхньої стиглості та якості. Іноді це може бути навіть 85%, а іноді — 55-60%.

«Основний продукт — це яблука, але їх можна міксувати з грушею, гарбузом, морквою, ананасом, лимоном, імбиром. Також часто клієнти просять змішати яблука та виноград. Загалом все, що люди принесуть, ми можемо вичавити та запастеризувати, але до яблучного соку рекомендуємо додавати не більше 20% інших добавок, бо це забезпечує найкращі смакові якості і довге зберігання продукту. За годину ми можемо переробити 800 кг сировини», — додав Василь Мартюк.

Поки що «Сокарня» працює не на повну потужність, бо робота триває лише другий місяць. Проте на підприємстві влаштували ветеранів і планують розвиватись далі.