Викрали та відібрали 2-кімнатну квартиру у Києві: 62-річний безхатько виграв суд щодо незаконного продажу його житла

Дарницький районний суд Києва визнав недійсною нотаріально завірену довіреність та договір купівлі-продажу двокімнатної квартири 62-річного Юрія Синелька. 

Про це повідомляє Українська Гельсінська спілка з прав людини. 

Історія чоловіка розпочалася ще сім років тому, 30 січня 2015 року. Того дня невідомі викрали самотнього киянина, власника 2-кімнатної квартири у столиці. Його схопили, натягнули на очі шапку та силою вивезли за межі Києва. Ще в дорозі у бранця відібрали паспорт і ключі від квартири.

Юрій досі не знає, де його тримали, як і осіб злочинців. Він задує, що це була віддалена хата у сільській місцевості. Там чоловіка протримали під замком майже півроку на прив’язі, прикутого ланцюгом до ліжка. Час від часу йому привозили таку-сяку їжу, якось змусили поставити підписи на чистих аркушах паперу.

Лише за півроку виснаженого Юрія із зав’язаними очима привезли на околицю Києва і дозволили вийти з автомобіля. Чоловік зробив все як наказали: порахував до ста, зняв з очей пов’язку і попрямував пішки додому. 

Та потрапити до своєї оселі вже не зміг – виявилося, що у квартирі живуть інші люди, які вважають себе законними власниками чужого житла. Власне тоді мотиви тривалого утримання в ізоляції стали йому зрозумілими.

11 липня 2015 року Юрій звернувся з заявою про злочин до Деснянської поліції, яка відкрила кримінальне провадження № 12015100030008029 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 146 КК України. Проте, за словами чоловіка, вилядало так, ніби слідство не збиралося притягати до відповідальності винних, хоча достеменно убли відомі нотаріуси, які й оформляли папери на "квартирну мафію". 

Залишившись без житла та засобів до існування, Юрій Синельник звернувся за правовою допомогою до юристів УГСПЛ. Юристи підготували цивільно-правову позицію по справі і сформулювати позовні вимоги. 

 30 серпня 2022 року Дарницький районний суд м. Києва (суддя Коренюк А.М.) постановив Рішення у цивільній справі № 753/7798/18, яким фактично задовольнив позовні вимоги Синельника Юрія Васильовича, вирішивши: 

  • Визнати довіреність посвідчену 25 лютого 2015 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Коноваловою Есталіною Анатоліївною … недійсною; 
  • Визнати договір купівлі-продажу квартири від 14 травня 2015 року, укладений між … недійсним;
  • Витребувати у ОСОБА_4, та ОСОБА_5 квартиру АДРЕСА_1 на користь  Синельника Юрія Васильовича.

 Дане рішення міститься у Єдиному державному реєстрі судових рішень

Зазначеним категоричним висновком встановлено, що підпис від імені начебто Синельника Ю.В., який міститься у довіреності від 25 лютого 2015 року, складеній від його імені на ім`я Панасюка В.П., посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Коноваловою Е.А., й зареєстрованої в реєстрі за № 617, виконаний не Синельником Ю.В., а іншою особою. 

Зважаючи на вказаний висновок судової почеркознавчої експертизи, Дарницький райсуд вирішив, що така довіреність є недійсною в силу ч.ч. 3, 5 ст. 203, ч.1 ст. 215 ЦК України, адже волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Оскільки Синельник Ю.В. не підписував цієї довіреності, яка є недійсною, то й договір купівлі-продажу квартири, який був укладений на підставі вказаної довіреності 14 травня 2015 року про продаж квартири, також є недійсним.

Як з'ясувалось, квартира Юрія неодноразово перепродувалась, суд першої інстанції врешті постановив своє рішення про витребування належної позивачу Синельнику на праві власності квартири на його користь за правилом п. 3 ч. 1 ст. 388 ЦК України: власник має право витребувати своє майно у набувача, якщо воно вибуло із володіння власника поза його волею.

«За результатами судового розгляду справи лише у 2022 році вдалося довести вимоги позивача та підтвердити доказами обставини, викладені у позові. Ця справа відображає те, що іноді захищати права людей доводиться буквально протягом декількох років, – пояснює адвокат, правозахисник Сергій Мовчан, який був автором позовної заяви до суду у 2018 році. – Рішення Дарницького суду від 30 серпня цього року є першою цеглиною в процесі повернення квартири законному власнику».

За словами адвоката, у цивілізованих країхнах подібна проблема цілком і повністю вирішується державою на рівні виконання своїх позитивних зобов’язань перед людьми. 

- Оперативно виявити і припинити практику кожного «чорного нотаріуса» – прямий обов’язок Держави, як і здійснити справедливе відшкодування жертві порушення. Людину шість місяців тримають в лісі на ланцюгу, за цей час нотаріуси переписують її майно на злочинців, а жертві в поліції радять звертатися до суду з позовом, бо у неї, бачте, цивільно-правові відносини невідомо з ким. Наша правоохоронна система важко хвора. І з війною, ясно, навряд чи варто очікувати змін на краще», – каже адвокат Олег Левицький. 

Всі ці роки Юрій живе то на вулиці, то у малознайомих людей.Через такий спосіб життя чоловік майже осліп. Хоча Юрій є дійсним власником 2-кімнатної квартири у столиці, але заїхати до свого житла зможе лише після остаточного судового рішення в національних судах. 

Читайте також