Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

За кілограм ягід - штраф майже 400 грн: в Україні посилили відповідальність за шкоду природі

Фото з відкритих джерел, ілюстративне.

Уряд прийняв постанову «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» у новій редакції.

Посадовці запевняють, що це новий підхід для обчислення шкоди, яку можуть нанести природно-заповідному фонду України. За формулою розрахунку, розмір шкоди збільшується у 10 разів та щорічно буде індексуватися. Такі заходи допоможуть охороняти ці території та зберегти їх біорізноманіття.

Тепер порушники природоохоронного законодавства на заповідних територіях будуть сплачувати набагато більший збиток за:

 • незаконні рубки, пошкодження дерев та рослин;
 • зниження чи пошкодження лісових культур, природного підросту  та самосіву, сіянців і саджанців;
 • зниження чи пошкодження газонів та квітників;
 • самовільну заготівлю сіна або випасання худоби;
 • незаконне добування чи знищення об’єктів тваринного світу, пошкодження їх житла, місць перебування і розмноження;
 • незаконний збір або знищення дикорослих трав’янистих рослин, лісової підстилки, лікарських рослин, дикорослих плодів горіхів, грибів, ягід;
 • проїзд транспорту, прольоту та посадки літальних апаратів;
 • самовільне зайняття земельних ділянок, забруднення територій тощо.

Перелік місць, де діятиме заборона

У Міндовкілля наголосили, що документ не встановлюється жодних нових обмежень або заборон щодо використання природних ресурсів. Постанова стосується виключно територій та об’єктів природно-заповідного фонду:

 • національних природних парків;
 • природних заповідників;
 • ботанічних садів;
 • дендрологічних парків.

"У межах національних природних парків та біосферних заповідників і надалі можна збирати гриби та ягоди. Якщо звичайно, ви робите це для власних потреб, а не займаєтеся промислом (у такому випадку законодавством передбачено отримання відповідного дозволу, що також не є нововведенням). Виняток, як і раніше, де забороняється збирати гриби, зривати рослини чи проводити будь-які інші дії, становлять території суворого заповідання", — зазначили у міністерстві.

Штрафи

За один зрізаний без ліцензії гриб у природно-заповідному фонді встановлено штраф у 75 гривень. Штраф за полювання, наприклад, на оленя чи кабана, становитиме 30,3 тис. гривень.

За збирання (заготівлю) дикорослих квітів доведеться заплатити 30 гривень (за одну квітку), ягід – 378 гривень (за 1 кілограм).

За незаконне рубання або пошкодження дерев штраф становить від 257 гривень до 18,3 тис. гривень у степовій зоні. В інших зонах — від 227 гривень до 16,8 тис. гривень).

Читати також

12.08.2022 На Луганщині підірвали автомобіль "начальника МРЕВ", який співпрацював з окупантами з 2014 року

«Ми постійно отримуємо повідомлення про роботу партизанів… Буквально вчора на Старобільщині внаслідок вибуху газової установки в автомобілі у лікарні у тяжкому стані перебуває колаборант, який з 2014 року почав співпрацювати з окупантами», – заявив Гайдай в ефірі телемарафону. Наприкінці липня голова ОВА повідомляв, що біля Сватова на Луганщині невідомі особи влаштували підпал на залізниці, якою армія РФ доставляє боєприпаси на фронт. Він назвав це роботою «луганських партизанів».