Ендокринне безпліддя — неможливість зачати дитину, спричинена порушеннями з боку гормональної системи. Ендокринна, або гормональна, безплідність може бути жіночою та чоловічою. Вона є однією з найчастіших причин порушення дітородної функції. Лікування полягає в корекції гормонального фону, а якщо це не дає результату, то вдаються до однієї з допоміжних репродуктивних технік (ДРТ), зазвичай до ЕКЗ.
Детальна інформація про ЕКЗ за посиланням: https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/lechenie-besplodiya/metody-lecheniya/eko/
Ендокринне безпліддя у жінок
Основним проявом ендокринної безплідності у жінок є порушення овуляції, так звані ановуляторні цикли.
Лише під час овуляції яйцеклітина може бути заплідненою, тож якщо овуляції немає, зачаття неможливе. Овуляція — складний процес із багаторівневою гормональною регуляцією. Її порушення спричиняють такі чинники:
- відхилення з боку гіпоталамо-гіпофізарної системи;
- порушення ендокринної функції яєчників (синдром виснаження, резистентність, дія деяких ліків тощо);
- гіпотиреоз;
- вроджені відхилення розвитку статевих залоз або кори надниркових залоз.
Ендокринне безпліддя нерідко пов'язане з зайвою вагою. Ожиріння незмінно спричиняє гормональні порушення, які, своєю чергою, йому сприяють. Зв'язок настільки тісний, що не завжди вдається встановити, що є причиною, а що — наслідком. Жирова тканина накопичує стероїдні гормони, знижує синтез секс-гормон-сполучного глобуліну, змінюючи баланс андрогенів та естрогенів. Тому однією з умов успішного лікування безпліддя є нормалізація маси тіла.
Ендокринна безплідність у чоловіків
Через порушення балансу статевих гормонів у чоловіків ушкоджуються процеси утворення та дозрівання сперматозоїдів. Сперматогенез регулюється тестостероном, який, своєю чергою, регулюється гормонами гіпофізу. Порушення будь-якого з етапів гормональної регуляції призводить до погіршення сперматогенезу. Зменшується кількість зрілих форм сперматозоїдів, сперма стає непридатною для запліднення.
Ендокринна безплідність у чоловіків спричиняється такими чинниками:
- порушення з боку гіпофізу;
- інфекційно-запальні захворювання, що ушкоджують органи репродуктивної системи (особливо чутливі до пошкодження яєчка);
- інтоксикація, наприклад, під час роботи на шкідливому виробництві або у разі вживання психоактивних речовин;
- вроджені аномалії органів, що продукують гормони;
- аутоімунні процеси, пухлини.
Також існує зв'язок чоловічої безплідності та надмірної маси тіла. Жир накопичує жіночий статевий гормон естроген, який у нормі міститься в організмі чоловіків у незначній кількості. Через ожиріння зменшується кількість еякуляту, змінюється в'язкість сперми, порушується рухомість сперматозоїдів.
Методи лікування ендокринного безпліддя
Ендокринна безплідність — не одне захворювання, а прояв низки патологій. Залежно від причини, лікування ендокринної безплідності може бути хірургічним (наприклад, видалення пухлини), медикаментозним (корекція гормонального фону лікарськими засобами), а якщо ці методи не приносять очікуваного результату або не можуть бути застосовані, вдаються до ДРТ.