Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Мавпяча віспа: симптоми та засоби профілактики

Мавпячу віспу викликає вірус, який належить до сімейства вірусів віспи. При цьому він менш заразний і хвороба протікає у легшій формі, ніж звичайна віспа. Даний вірус поширений у віддалених частинах країн Центральної та Західної Африки, поблизу тропічних лісів. Виділяють два основних штами вірусу — західноафриканський і центральноафриканський.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ МАВПЯЧА ВІСПА

Інфікування відбувається через прямий контакт з кров’ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих осіб чи тварин. Ще одним можливим фактором зараження є вживання м’яса інфікованих тварин, яке не було термічно оброблене належним чином.

ЧИ МОЖЕ ЛЮДИНА ЗАРАЗИТИСЯ ВІД ЛЮДИНИ

За даними МОЗ, людина може підхопити вірус мавпи лише за певних умов. А саме в результаті тісного контакту: з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, ушкодженими ділянками шкіри інфікованої людини або з предметами, біологічними рідинами або матерілами з осередків ураження хворої людини.

У зоні ризику захворювання зазвичай знаходяться члени однієї родини, а також медичні працівники, якщо вони погано дотримуються правил контакту з пацієнтом. Також інфікуватися можна через плаценту!

СИМПТОМИ ТА ОЗНАКИ МАВПЯЧОЇ ВІСПИ

Інкубаційний період захворювання (від часу інфікування до появи перших симптомів) зазвичай складає від 6 до 16 днів, але може коливатися від 5 до 21 дня. Віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м’язах і сильною слабкістю. Ці симптоми можуть тривати до 5 днів.

Після цього починається період висипки. У 95% випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється по тілу. Якщо передача вірусу сталася під час статевого контакту, первинним місцем висипання можуть стати статеві органи. Внаслідок висипання з’являються кірочки. До їх повного зникнення може пройти до 3 тижнів

ПРОФІЛАКТИКА І ДІАГНОСТУВАННЯ ВІСПИ МАВП

Ознайомлення з інформацією щодо віспи мавп вже є частиною профілактики. Варто також уникати контактів з інфікованими. Миття рук залишається дієвим способом профілактики багатьох захворювань, зокрема і віспи мавп. Не варто забувати, що не можна торкатися очей, рота та інших слизистих ділянок брудними руками. Також важливо слідкувати за інформацією Всесвітньої організації охорони здорв’я і нашого Міністерства, які слідкують за виявленням нових випадків. В Україні інфікованих людей на даний різновид віспи не виявлено.

У той же час у країнах Європи, США, Канаді та Австралії вже зафіксовано кілька випадків. Так, Велика Британія повідомила, що кількість заражень зросла вдвічі і сягає 20-ти. Міністр охорони здоров’я Саджид Джавід заявив, що підтверджені 11 нових випадків і багато з них — легкі. Оскільки двоє інфікованих пацієнтів у Великій Британії приїхали з Нігерії, ймовірно, вони є носіями західноафриканського штаму, який зазвичай протікає у легшій формі. В іншому випадку медичний працівник заразився від одного з пацієнтів. Однак останні кілька виявлених хворих у Великі Британії не мають зв’язку один з одним чи історії подорожей. Ймовірно, вони підхопили вірус від співгромадян.

Рекомендованим методом діагностики мавпячої віспи є ПЛР-тестування. Для цього досліджується вміст або покриви висипань. Відомо також, що від мавпячої віспи захищає вакцина від звичайної віспи.

В будь-якому випадку хвилюватися не варто. Користуйтеся правилами профілактики вірусних захворювань та слідкуйте за повідомленнями офіційних джерел — МОЗ, ВООЗ.

Читати також