Правила закупів: як не заразитись коронавірусом у супермаркеті

Фото - відкриті джерела; ілюстративні фото

Кожен з нас хоча б кілька разів на тиждень ходить до магазину по продукти. Ми заходимо у приміщення, беремо візок або кошик і йдемо до овочевого відділу, перевіряємо чи свіжі яблука, обираємо м’ясо на вітрині та розплачуємося на касі. Чи безпечно це і як уберегтися від зараження коронавірусом у супермаркеті? Журналісти DW оприлюднили основні правила, як купувати продукти безпечно.

Не торкайтесь руками свого обличчя

Це очевидне правило стосується не лише магазинів, а і загалом перебування у громадських місцях. Під час закупок не торкайтесь за жодних обставин свого обличчя - не чухайте ніс, не тріть очі, не стирайте з чола піт. Адже вірус потрапляє у слизові саме таким шляхом.

У магазині покупці торкаються продуктів, пляшок та упаковок руками. Нема гарантій, що людина, хвора на коронавірус, не чіпала це молоко до Вас.

Для того, щоб уникати натовпу в магазині, доступ до торгових залів нині намагаються обмежувати для певної кількості людей. Зважаючи на це, варто запланувати більше часу, ніж зазвичай, і дотримуватись порад охоронця чи співробітника магазину на вході.

Тримайте дистанцію

Під час вибору товарів у супермаркеті дотримуватись безпечної відстані складно, адже покупці пересуваються хаотично. Якщо Ви бачите, що біля полиці з крупами є людина, то варто зачекати коли вона зробить свій вибір, і тоді підходити.

Важливо не скупчуватись біля кас, а вишикуватись у чергу на безпечній відстані одне від одного.

Стабільність коронавірусів у довкіллі залежить від багатьох факторів - температури, вологості повітря, характеру поверхні та концентрації вірусу. Як правило, коронавіруси у сухому стані втрачають активність впродовж годин або кількох днів.

Що стосується нового коронавірусу, то, як свідчать перші лабораторні дослідження, як аерозоль він може зберігати активність до трьох годин, до чотирьох годин - на мідній поверхні, до 24 годин - на картоні й до 2-3 днів на сталевій поверхні  та пластику.

Однак, що якщо поверхня не містить дози вірусу, що може спричинити інфікування, і є сухою, то ризик зараження через неї суттєво знижується. Більше того, встановлених випадків зараження таким шляхом наразі немає.

Чи безпечно брати візок для закупів?

Якщо ви не плануєте купляти багато, звичайно, краще взяти з дому більшу сумку чи рюкзак та користуватись ними, а не візком для закупів, за ручку якого трималось уже чимало покупців. Якщо ж візка не уникнути, то скористайтесь рукавичками. Якщо вони у вас одноразові, то відразу після відвідання супермаркету викиньте їх. Якщо ж ні - виперіть або продезінфікуйте. Якщо ж рукавичок немає, коли возите візок у магазині не торкайтесь обличчя, а потім після закупів, повернувшись додому, відразу ґрунтовно помийте руки з милом.

Чи можна купляти овочі і фрукти без упаковки?

Коли йдеться про придбання свіжих овочей і фруктів, у споживачів виникає схоже запитання: чи безпечна їхня оболонка? Адже є ризик, що хтось хворий на COVID-19 до цього покашляв на ящики або мацав чи обнюхував помідори чи яблука.

Експерти радять не оминати свіжі овочі і фрукти, але вдома добре їх промивати. Яблука, груші чи ківі можна ще й чистити.

Наразі немає даних про те, що імпортовані товари або продукти харчування є джерелом коронавірусної інфекції.

Оплата: готівкою чи карткою?

Той, хто в супермаркеті розраховується готівкою, ймовірно, замислюється, скільки рук уже торкались купюр і монет.

До цього часу невідомо про передачу інфекції SARS-CoV-2 таким шляхом. Вірус потряпляє на поверхні шляхом безпосереднього чхання чи кашляння інфікованої особи на них. І тримається на них певний час. Зараження ж іншої особи у такому випадку через торкання грошей, а також карткових терміналів, смартфонів, ручок торгових візочків можливе, якщо вірус відразу після цього потрапляє через руки в слизові рота чи носа або в очі. Щоб убезпечити себе, необхідно мити ретельно руки та не торкатись обличчя.