Напевно ви хоча б раз чули про те, що їсти багато солі шкідливо, а краще і зовсім від неї відмовитися. Сіль затримує рідину в організмі, викликає спрагу і може порушувати водно-сольовий баланс. Але чи потрібно повністю відмовлятися від її вживання? І чим це загрожує? Розбираємося разом з нутриціологами, інформує Ukr.Media.
Чим небезпечна сіль?
З хімічної точки зору сіль — це хлорид натрію, а співвідношення хлору і натрію становить приблизно 60% і 40% відповідно. Натрій необхідний організму для нормального функціонування нервової системи, поводження і розслаблення м'язів і підтримки водно-сольового балансу.
В середньому людина повинна щодня отримувати приблизно 500 мг натрію. Зазвичай, організму нелегко справлятися з надлишком цієї речовини, при цьому основне навантаження припадає на нирки. Надмірна кількість натрію може призвести до проблем зі здоров'ям: високого тиску, серцевих захворювань і навіть інфаркту.
Найперші прояви [профіциту солі] — підвищується тиск, набряклість і всілякі проблеми з порушенням правильного руху лімфи.
При деяких хронічних захворюваннях-наприклад схильності до гіпертонії — скоротити споживання солі необхідно, проте повністю виключати її з раціону нутриціологи вкрай не рекомендують. Недолік, так само як і надлишок, може викликати серйозні проблеми: мінеральний і електролітний дисбаланс, порушення руху лімфи та інші.
Що таке "прихована" сіль і в чому вона міститься?
Ми споживаємо сіль не тільки в чистому вигляді, коли беремо сільничку і солимо конкретне блюдо. У багатьох продуктах міститься "прихована" сіль: в консервах, в тому числі оливках і каперсах, в маринованих продуктах, томатній пасті, сирах, ковбасних виробах.
Сіль зустрічається навіть в кондитерських виробах і в багатьох снеках: чипсах, крекерах, горішках. І це теж необхідно враховувати.
Що станеться, якщо повністю відмовитися від солі?
Кров стане занадто густою через нестачу солі в організмі, а конкретно — натрію. Загустіння крові може бути небезпечним і привести до негативних наслідків і навіть проблем зі здоров'ям. Наприклад, якщо людина активно займається спортом, значно збільшується навантаження на серцево-судинну систему.
Також рівень натрію, тобто солі, тісно пов'язаний з рівнем калію. Якщо спостерігається дефіцит натрію, організм починає активно виводити калій, щоб врівноважити вміст цих речовин. При цьому збільшується навантаження на видільну систему, в тому числі на нирки.
Сіль — це хлор і натрій, а натрій життєво важливий для роботи клітин. Без натрію вам гарантовані проблеми з серцем, аж до фатальних.
Той же натрій важливий для правильної обробки інсуліну, а якщо його немає, то виникає ризик інсулінорезистентності. Ні до чого хорошого це не призведе.
Сіль пов'язує воду, допомагає регулювати її рівень в організмі. При нестачі солі з'являються симптоми зневоднення — спрага, головний біль, сухість у роті, проблеми з туалетом.
Брак солі провокує підвищення холестерину, а один із симптомів цього явища — нудота.