Рання осінь — це період врожайного достатку на прилавках магазинів. Особливою популярністю користується кавун, інформує Ukr.Media.
Щоб насолодитися смаком цієї ягоди, потрібно вивчити способи, які допоможуть зберегти її свіжість.
Як зберегти кавун до зими
Існує безліч різних способів, які допоможуть продовжити термін зберігання до Нового року. Умови зберігання повинні відповідати наступним вимогам:
- Фахівці рекомендують зберігати кавун в коморі або на лоджії. Приміщення, де буде зберігатися ягода, має бути прохолодним і темним.
- Кавун необхідно повністю обмотати тканиною і підвісити на гачок. Завдяки цьому ягода не буде стосуватися твердої поверхні.
- При необхідності можна зберігати кавун в соломі. Якщо плануєте зберігати кілька плодів, то в цьому випадку їх поділяють солом'яними валиками.
- Зберігати кавун також дозволяється в крижаній воді. Для цього потрібно скористатися ємністю з водою мінусової температури. При цьому вода повинна повністю покривати плід.
- Зберегти кавун допоможе глина. Спочатку її змішують з водою до консистенції сметани, а потім кілька разів обмазують глиною. Шар покриття повинен становити не менше 1 сантиметра.
Це основні рекомендації, які повинні враховувати дачники. Якщо все зробили правильно, то можна насолоджуватися ягодою до новорічних свят.
Тонкощі зберігання в домашніх умовах
Щоб на тривалий період зберегти кавун в їстівному стані, буде потрібно:
- купувати потрібно тільки помірно стиглі ягоди;
- нестиглі кавуни не дозріють в процесі тривалого зберігання, тому від їх покупки краще відмовитися;
- у приміщенні для зберігання повинна бути низька температура;
- ягоди не повинні стикатися з твердою поверхнею;
- кавуни не повинні залежуватися в одному положенні, так як вони можуть деформуватися.
У приватному будинку вибрати відповідне місце для зберігання набагато простіше. У квартирі це зробити набагато складніше. У квартирі найчастіше зберігають кавуни на заскленому балконі або в коморі кімнаті.
Як зберегти кавун в приватному будинку
У приватному будинку можна знайти безліч місць для зберігання. Найчастіше дачники вибирають такі приміщення:
- підвал;
- гараж;
- горище;
- комора;
- літня кухня.
При виборі відповідного варіанту потрібно відштовхуватися від особистих переваг.
Якщо дотримуватися правил зберігання, то в цьому випадку смакові якості ягід будуть зберігатися 3-4 місяці. Використовувати недостиглі плоди не слід, так як після зрізання вони вже не будуть дозрівати.
Мочені кавуни
Деякі дачники готують з кавунів екзотичну закуску, яку можна зберігати тривалий період.
Спочатку потрібно взяти стиглі кавуни без пошкоджень на шкірці. Для засолювання відмінно підходить бочка або інша простора ємність. Спочатку кавуни промивають у холодній воді, а потім заповнюють бочку.
Після цього в теплій воді розчиняють сіль з цукром і заливають кавуни. У цьому розчині кавуни повинні вимочуватися до 2-х місяців.
У процесі зберігання обов'язково потрібно підливати новий розчин. Перед подачею мочені кавуни можна нарізати шматочками. Вони відмінно поєднуються з м'ясними або рибними стравами.