Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Щеплення і вагітність: що треба знати майбутнім мамам про захист від небезпечних хвороб

Ілюстративне фото

Вагітним жінкам слід дуже ретельно ставитися до свого здоров’я, адже від цього залежить перебіг самої вагітності та здоров’я малюка.

Журналісти «Рівне Медіа» поцікавились у завідувачки відділенням у Рівненському пологовому будинку Тамари Кліщ про інфекційні хвороби, які є небезпечними для вагітних, та їх профілактику.

Вакцинація важлива

Вагітні жінки мають підвищений ризик тяжкого перебігу, госпіталізації та навіть смерті від інфекційних хвороб. Найбільш ефективним методом уберегти себе від інфекцій, особливо від ускладнень та навіть смерті, є вакцинація.

Чим небезпечні дифтерія, правець та кашлюк

Від дифтерії та правця у дорослому віці необхідно вакцинуватися через кожні 10 років. Саме тому, якщо вагітна не отримала щеплення у дитячому віці або ж вакцинувалася понад 10 років тому – варто вакцинуватись. Більше того, щеплення, яке зробила вагітна захищає також дитину.

“Жінки, які вже завагітніли або планують дитину, можуть отримати щеплення за направленням сімейного лікаря. В Україні вагітним можна зробити вакцинацію вакциною АКДП або ж “Бустриксом”. Ця вакцина захищає не лише маму, а й новонароджену дитину  до того, як малюк зможе отримати планове щеплення.” - наголошує Тамара Кліщ.

Лікарка додає, що кашлюк або ж правець можуть бути смертельним для немовлят, у яких високий ризик тяжкого перебігу хвороби і навіть смерті. Тому важливо, аби вагітна жінка отримала щеплення і захистила він інфекції не лише себе, а й дитину.

Досвід вагітної жінки

Олеся, 25 років, Рівне, мама новонародженого хлопчика

«Мені ще з дитинства провели всі обов’язкові щеплення – про це є записи у медичній картці. Але, коли я дізналась про вагітність, то відразу проконсультувалась із лікарями. Мій сімейний лікар порадив вакцинуватися від дифтерії та правцю, щоб убезпечити мене та сина. Мені пояснили, що ці щеплення треба робити регулярно навіть для дорослих. Щоб бути спокійною за себе та маля, я вакцинувалась. Як мама, я  переконана, що краще не ризикувати і зробити максимум для своєї дитини».

COVID-19 - вакцинація важлива

Коронавірусна‌ ‌хвороба‌ ‌може‌ ‌стати ‌особливо‌ ‌небезпечною‌ ‌для‌ вагітних ‌жінок,. 

Нагадаємо, за інформацією Центру профілактики хвороб Рівненської області з початку пандемії COVID-19 на Рівненщині від ковіду померли шестеро вагітних, ще у 634 майбутніх мам підтвердили хворобу. Усі жінки були не вакциновані.

“Кожна мама має розуміти власну відповідальність. Варто пам'ятати, що вагітні мають на 70% вищий ризик померти внаслідок коронавірусу. Також хвороба може стати причиною передчасних пологів, а новонароджений може потрапити в реанімацію.” - розповідає лікарка.

Для щеплення вагітних та жінок, які годують грудьми, варто надавати перевагу мРНК вакцинам — Comirnaty/Pfizer-BioNTech та Moderna. Втім, якщо цих вакцин немає в наявності - щеплюватися можна будь-якою доступною. 

Щосезону вакцинуватись від грипу

Кожній вагітній жінці рекомендується робити щеплення від грипу під час кожної вагітності. Вагітні перебувають у групі ризику і можуть мати серйозні ускладнення, навіть померти від хвороби.

Щеплення  від грипу лікарі радять робити до настання сезону захворюваності.

Плануйте вагітність та вакцинацію 

Вагітним жінкам не рекомендують вводити живі вакцини.

Йдеться про щеплення від кору, епідемічного паротиту, краснухи та вітряної віспи. Тож, якщо плануєте вагітність, переконайтеся, що у вас є необхідні щеплення, якщо їх немає – зробіть заздалегідь.

“Дуже часто перед настанням вагітності жінка не знає: є у неї вакцинація від тої чи іншої хвороби, чи ні. Не полінуйтесь, запитайте у свого лікаря чи батьків, перевірте власну карту щеплень. Підходьте до свого здоров’я та здоров’я майбутньої дитини відповідально”.- наголошує лікар.

Коли потрібна екстрена вакцинація?

У окремих випадках вагітним необхідно провести екстрену вакцинацію. Такі ситуації виникають, коли жінку вкусила тварина з підозрою на сказ. Тоді необхідно оперативно щепитися, адже це може привести навіть до смерті.

Також екстрена вакцинація доцільна, коли вагітна жінка отримала травму або на шкірі є відкриті пошкодження. У такому випадку є ризик захворіти на правець. Щоб уберегти себе – необхідно звернутися до сімейного лікаря та щепитися.

Читати також