15 січня в церковному календарі – день пам’яті святого Сильвестра. Від 314 до 335 року він був Папою Римським. Саме він вважається першим проповідником, а не мучеником.
Сильвестр був священником і часто надавав притулок мандрівникам. Коли в Римі переслідували християн, в його домі переховувався сам єпископ Тимофій. Незважаючи на всі репресії, єпископ продовжував проповідувати і розповсюджувати християнську віру. Коли Тимофія знайшли, то відразу стратили. Сильвестр таємно забрав і поховав тіло єпископа, за що його арештували і катували, змушуючи відректися від віри. Всі знущання витримав майбутній Папа. Коли правитель Рима помер, гоніння за християнами закінчилися.
Цікаво, що саме Сильвестр був тим, хто переконав імператора Костянтина хреститися.
Що не можна робити цього дня
- 15 січня заборонялося їсти жирну рибу та м’ясо.
- Не сваріться з близькими людьми, друзями.
- 15 січня намагайтеся не піддаватися шкідливим звичкам і не пити алкоголь.
- Вранці заборонялося виносити сміття з хати.
- Наші предки намагалися 15 січня не займатися домашніми справами.
Народні прикмети і традиції на 15 січня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- дивилися, який сьогодні день: якщо мороз, скоро почнеться відлига;
- якщо біля будинків літає сорока, чекайте заметілі;
- якщо ввечері 15 січня хмарно, найближчі дні зміниться погода;
- зранку чуєте спів півнів, скоро стане тепліше.
Сильвестрів день в народі часто називали “Куряче свято”, а все тому, що святий Сильвестр вважається захисником домашньої птиці. Цього дня наші предки намагалися обов’язково почистити курник. Вважали, що так можна захистити курей від хвороб. Крім того існувала традиція ворожити на майбутній урожай та погоду. Наприклад, жінки брали цибулину і розділяли її на 12 рівних частин. Так залишали їх на всю ніч. Скільки частин стали мокрими, стільки в році буде дощових місяців. На Сильвестра не їли м’ясо птиці, бо вірили, що тоді можна втратити щастя.