Чим небезпечні нічні метелики для городини та як з ними боротися

Дуже часто рослинам на городі шкодять совки, яких треба вчасно позбуватися.

Метеликами називають нічних комах. У стадії дорослої особини вони не небезпечні, а навіть корисні, оскільки запилюють квітки, що розпускаються вночі. Однак гусені можуть завдати нищівної шкоди саду та городу, інформує Ukr.Media.

Совки, або нічниці, як і усі нічні метелики, відрізняються товстим, опушеним тілом, непоказним забарвленням, тонкими вусиками, вкритими ворсинками. Під час відпочинку вони складають крила горизонтально. Серед совок є затяті шкідники, які можуть завдати серйозної шкоди рослинам у саду та на овочевій грядці.

Совка озима

Це дуже розповсюджений шкідник у Європі. Метелик має довжину 1,6-2 см і розмах крил до 4,5 см. Передні крила темні, сіро-коричневі з характерним малюнком у вигляді двох світлих поперечних ліній та трьох світлих плям, окреслених тонкою чорною лінією. Плями мають клиноподібну, округлу і ниркоподібну форму. Задні крила світлі з темними жилками. Гусені завдовжки близько 5 см землисто-сірого кольору з поздовжньою темною смугою на спині.

Озима совка — багатоядний шкідник, у її раціоні налічується до 150 видів рослин з різних родин. Вона пошкоджує картоплю, овочеві і баштанні культури, кукурудзу, виноград, сіянці та молоді саджанці дерев. Гусениця дуже ненажерлива, наприклад, одна особина за одну ніч може знищити 10-15 рослин цукрових буряків.

Капустяна Совка

Цей метелик зустрічається практично всюди, за винятком Крайньої Півночі. Розмах крил близько 5 см, тулуб коричнево-сірий, на передніх крилах темні поперечні смуги і дві брунькоподібні плями з двома білими крапками. Молоді гусениці зелені або бурувато-коричневі з жовтуватою бічною смугою довжиною до 5 см.

Метелики вилітають наприкінці весни або на початку літа, відкладають яйця на нижній стороні листя. Плодючість однієї самки — понад 2000 яєць. Ця комаха — один з найнебезпечніших шкідників капусти. Гусениці виїдають отвори у листках, пізніше з'їдають їх майже повністю, потрапляють до качана і проробляють там ходи, заповнюючи їх екскрементами. Можуть ушкоджувати буряк. За масового розмноження потрапляють на кущі й дерева, пошкоджуючи плоди та листя яблуні, винограду.

Совка городня

Метелик відрізняється червонувато-коричневими передніми і світлими сіруватими задніми крилами із розмахом близько 4 см. На передніх крилах помітна тонка біла облямівка і дві плями з білим оздобленням — округла сіра та брунькоподібна жовтувата. Гусениця зелена або жовтувато-бура має довжину 3 см.

Метелики літають з другої половини липня до середини серпня, відкладають яйця купками приблизно по 100 штук на нижній бік листків кормових рослин і бур'янів. Один метелик може відкласти більше 1000 яєць. Гусениці живляться листям хрестоцвітних рослин — капусти, редису, ріпи, а також листям томатів, картоплі, огірків, бобових культур, моркви, багатьох декоративних рослин. Спочатку вони з'їдають тканину листя, а потім продірявлюють і об'їдають листові пластинки. Швидше за все гусениці розвиваються на рослинах з родин Айстрових (салат, соняшник) і Амарантових (буряк, мангольд). У цьому випадку вони дають найбільш плідних метеликів.

Зимує совка городня у вигляді лялечки у поверхневому шарі ґрунту.

Совка-гамма, або металловидка-гамма

Метелик дуже широко поширений і вважається одним з найбільш небезпечних багатоядних шкідників. Передні крила мають колір від сірого до темно-бурого, задні — сірувато-жовті з темною облямівкою та розмахом більше 4 см. Особливість метелика — білувата із сріблястим блиском пляма на передніх крилах, що за контуром нагадує грецьку букву "гамма". Спинка метелика вкрита чубчиком із волосків. Гусениця довжиною 2,5-4 см, зелена, з двома білими звивистими лініями уздовж спини. Під час руху вона дугоподібно згинає тіло.

Гусениці совки-гамми продірявлюють і об'їдають листові пластинки, залишаючи лише жилки, вигризають бутони, квітки і зав'язі плодів. Легко мігрують на інші ділянки, дорогою харчуючись на деревах і чагарниках. Зимують лялечки, гусениці і метелики у поверхневому шарі ґрунту, під рослинними залишками, взимку витримують морози до -18° С. Після м'яких зим із рясним сніговим покривом чисельність шкідника істотно збільшується. Совка-гамма пошкоджує близько 100 різних видів рослин із 23 родин.

Картопляна совка

Метелик відрізняється бурим із червоним відтінком забарвленням передніх крил, на них помітні поперечні смуги і плями. Задні крила сірувато-жовті з темною смугою у верхній частині. Розмах крил 3-4,5 см. Гусениці жовтувато-червоні з червоною смужкою вздовж спини.

Метелики вилітають наприкінці літа — у серпні-вересні, відкладають яйця у піхвах листя злакових рослин (пирій, осока, манник). Навесні, у кінці квітня — на початку травня, з яєць народжуються гусениці, які спочатку живляться на злаках, а потім переміщаються на культурні рослини із соковитим листям і стеблами. Гусениці прогризають ходи у стеблах, інколи повністю їх виїдають, пошкоджують коріння, бульби, цибулини. Особливо добре розвиваються у сирих місцях. Картопляна совка шкодить багатьом рослинам — картоплі, томату, цибулі, часнику, суниці, декоративним рослинам — лілії, ірису.

Комаха зимує у стадії яєць.

Бавовняна совка

Широко поширена у Європі, на Кавказі, у Середній Азії. Передні крила метелика сірувато-жовті з червонуватим або зеленуватим відтінком, задні — більш світлі. На передніх крилах дві темно-сірих плями округлої і брунькоподібної форми, на задніх — буре оздоблення і темна пляма місяцеподібної форми. 

Гусениці з'їдають листові пластинки, об'їдають бруньки, листя, зав'язі і плоди. Вони відзначені на 120 культурах, у тому числі на томатах, перці, кукурудзі, гарбузі, кабачках, капусті, цибулі, яблуні, груші, сливі, декоративних і технічних рослинах.

Зимує бавовняна совка у стадії лялечки у ґрунті.

Совиноголовка синьоголова, або совка-синьоголовка

Метелик із розмахом крил близько 4 см. Передні крила лілово-сірі з темними поперечними лініями, велика зеленувато-жовта пляма утворена з округлої і брунькоподібної плям, що злилися. Задні крила світло-сірі з розмитою плямою і темним заднім кутом. Гусениця зеленувато-біла або блакитна з блакитною головою, жовтуватими лініями, чорними бородавками і щетинками вздовж тіла.

Метелики совки-синьоголовки вилітають восени, відкладають яйця на гілках кормових дерев. З яєць, що перезимували, навесні, під час розпускання бруньок, народжуються гусениці. Вони харчуються бруньками, об'їдають листя з країв або уздовж жилок, пошкоджують плоди, грубо об'їдаючи їх. На пошкоджених зав'язях залишаються бурі сліди. Дорослі гусениці утворюють білі кокони з павутиння у тріщинах кори плодових дерев. Гусениця пошкоджує усі плодові культури, багато ягідних чагарників, терен, глід, ліщину, лісові листяні породи дерев.

Як боротися із совкою

Щоб позбутися цих шкідників, треба дотримуватися кількох правил:

  • позбавлятися від бур'янистих рослин, на яких відкладають яйця метелики і годуються гусениці совок.
  • ретельно оглядати рослини в саду і на городі, знищувати кладки яєць на листках, кокони на деревах, збирати гусениць.
  • не залишати восени у саду рослинні залишки, під ними знаходять притулок багато зимуючих шкідників.
  • розпушувати і перекопувати ґрунт, коли шкідники відкладають яйця і гусені ховаються у ґрунт.
  • Використовувати пастки для метеликів із солодкої рідини, що заграла.
  • Обприскувати рослини настоями інсектицидних рослин (гірчиці, картоплі, томатів, цибулі, гострого перцю, часнику). Це допоможе запобігти відкладанню яєць на овочевих і плодових рослинах.
  • За масового поширення гусениць застосовувати дозволені біологічні (Бітоксибацилін, Лепідоцид) та хімічні (Фуфанон-Нова) інсектициди. При цьому слід дотримуватись інструкції. Не перевищувати дозування та використовувати засоби захисту.
  • Висаджувати у саду і на овочевих рядках рослини, які відлякують своїм різким запахом шкідників, наприклад, чорнобривці.
  • Залучати до саду птахів, які допоможуть знищити гусениць, яйця і кокони совок.

Метелики, гусениці, які псують ваш урожай, не відразу помітні на грядках, оскільки вони неяскраві, непоказні і нешкідливі на перший погляд. Тому, щоб не втратити урожай, потрібно регулярно уважно оглядати посадки та знищувати метеликів, кладки їх яєць, поки з них не з'явилася величезна кількість ненажерливих гусениць.

Читайте також