Чим зайняти дитину, щоб вона не бавилась у телефоні: поради

Ґаджети для дітей є способом цікаво проводити час.

Поставте себе на місце дитини: сидите ви разом в черзі на прийом до лікаря. І це ви знаєте, що для дитини зустріч дуже важлива, бо йдеться про її здоров’я. Дитині це байдуже – з огляду на вік й інші причини. Для неї має значення тільки те, що вона довго сидить і нудиться. Найбільш помічні ґаджети у тому, щоб прибрати нудьгу, зайняти дитину в той час, коли треба просто сидіти і чекати.

Повідомляє сайт "Sotka".

Те ж відбувається і вдома, коли батьки зайняті хатніми справами або ж дитина довгий час не ходить до школи чи садочку (канікули). Перебувати з сином чи дочкою 24/7 нереально і дозволяти їм весь цей час сидіти у гаджетах - теж некорисно.

Ігри для подорожей. Вони так і називаються «Ігри для подорожей», їх можна купити в іграшкових чи дитячих магазинах. Зазвичай у металевих коробках, на магнітах, як пазли. У грі є різні завдання, і діти їх виконують, складаючи частинки. Дуже зручно в автобусі чи в машині – не розлітається.

Настільні ігри. В магазинах є великий вибір неактивних настільних ігор, для яких потрібна мала територія. Є компактні, які вміщаються в дамську сумочку, – різні види лото, наприклад. Є більші – з картками, типу «Ерудит». Якщо дитині сподобається гра, а батьки підтримають це і для себе свідомо вироблять звичку брати її зі собою, то дитина буде із задоволенням грати і не проситиме ґаджетів.

«Няня». Няня в лапках, бо це умовне поняття, пояснює Анна Шийчук. З чиєюсь допомогою мама, а вона переважно бере на себе основний догляд з дітьми, повинна звільняти впродовж дня час для себе. Для своїх невідкладних справ, а також для свого відпочинку. Потрібно вивільнити собі годину-дві, щоби в той час, коли дитина вже буде поруч, не відволікатися. «Щоб у вас не було потреби дати дитині телефон чи планшет, щоби звільнитися від неї, – додає психолог. – Це ваша відповідальність – знайти собі людину, яка замінить вас на певний час, а насправді вивільнить вас потім для дитини».

Нянями можуть бути дідусь чи бабуся, сусідка чи подруга, чи старші діти, чи реальні няні за гроші.

Ігри з історією. Пам’ятаєте ігри, в які самі грали в дитинстві? В «слова на букву», в «міста», в «крокодила», у фанти, в чу-ва-чі, у «тепло-холодно». Якщо хочете відірвати дитину від комп’ютера або принаймні зменшити час її перебування за ним, маєте запропонувати щось таке, що буде їй цікаво. Так, треба щось придумати або згадати.

Можна гратися мимохідь – вмикати цікавість до того, що навколо. Порахувати всі червоні машини, чи роздивитися грошову купюру, чи знайти відмінності між двома балконами, чи вгадати, хто з’явиться з-за рогу – чоловік, жінка чи, наприклад, песик.

Якщо батьки уявляють собі, що дитина, яка має доступ до компа, планшета чи телефона, в якийсь один прекрасний день погодиться менше грати і більше читати, то вони дуже помиляються. Щоби ввести альтернативу ґаджету, потрібен час. І в цей період батькам доведеться робити це щось альтернативне разом із дитиною.

«Не грай в туалеті!»: де шукати вільні зони

Варто сформулювати правила, пов’язані з використанням ґаджетів у сім’ї. Ці правила мають бути чіткі і зрозумілі. Їх повинні дотримуватися всі без винятку члени родини – бабусі і коти також.

Не їсти з гаджетами. Це правило не потребує додаткових пояснень.

Не використовувати телефон як засіб проти істерик. Коли дитина кричить чи капризує, не давати телефон: «На, заспокойся!»

Вимикати гаджети за годину до сну. Організм перед сном поступово переходить у стан спокою, загальмовуються всі нервові процеси. І ця година потрібна, щоби психіка налаштувалася, приготувалася до періоду необхідного відпочинку.

«Вчені дослідили, що читання книжки перед сном діє заспокійливо. Тоді як фільми та ігри, і навіть читання онлайн збуджують. Такий ефект пояснюють тим, що будь-який екран має світловий вплив і високу контрастність, а це стимулює мозкову активність. Коли ми читаємо в телефоні, мозок і відповідно нервова система залишаються в стані збудження», – аргументує Анна Шийчук, координаторка дитячого проекту «Дрібнота» у Франківську.

«Правильний» контент. В телефоні, планшеті та комп’ютері  має бути доступною інформація, яку можуть бачити діти. Повинні бути, на розсуд дорослих, добрі ігри. Обов’язково слід тестувати додатки перед тим, як їх буде використовувати дитина.

День без гаджета. Домовтеся, що ви плануєте якийсь один родинний день, коли всі живуть без комп’ютерів і телефонів. Дзвінки, втім, дозволяються.

Зона, вільна від гаджетів. Добре, якби була частина дому, де не можна використовувати гаджети. Як-от ванна-туалет, спальня, кухня. Заборона поширюється на всіх.

Читайте також