Чому гниють грона винограду і як з цим боротися: корисні поради, щоб зберегти урожай

Дуже багато врожаю винограду ми втрачаємо через гнилі ягоди. Якщо запізнитися з прибиранням, можна втратити більше половини врожаю.

Чому гниють ягоди ще на лозі, в гронах? Зазвичай в цьому винна трійця: сіра, біла і чорна гнилі. Є сорти, стійкі до гнилі, є сприйнятливі, але ступінь ураження врожаю багато в чому залежить від агротехніки.

Часто люди запитують: а чим обприскати виноград від гнилі? На жаль, хвороби вражають грона в період дозрівання, і виноград обприскувати вже не можна. Зараз же фермери обприскують виноград навіть у цей період. Якщо не хочете отруїтися, працюйте тільки розчином соди (40-70 г на 10 л води).

Біла гниль винограду

На ягодах з’являються жовті плями, після чого вони всихають і зменшуються в розмірах. Поступово гроно і ягоди вкриваються цвіллю, іноді плями можна виявити навіть на виноградних пагонах. Шлях для інфекції відкривають зовнішні пошкодження ягід.

Чорна гниль винограду

Вона зимує на лозі. Коли пагони починають активно рости, відбувається зараження листя і ягід. Тобто на листочках з’являються бурі плями з чорною облямівкою. Потім хвороба переходить на ягоди, які стають втиснутими всередину, ніби підпаленими. Ягоди з часом зморщуються і стають чорними.

Сіра гниль винограду

Від неї страждають не тільки виноградні кущі, але й інші плодові культури. Ознаки прості: поява на листі невеликих коричневих плям із сіруватим нальотом. Листя починає засихати, пагони вкриваються брудно-сірою пліснявою. Хвороба загрожує знищенням не тільки врожаю, але і усієї рослини.

Це найпоширеніші гнилі винограду. Є ще не менш небезпечні: гірка, пліснявоподібна чорна і коренева гнилі. Але, на щастя, вони зустрічаються рідко.

Сприяє розвитку гнилі пошкодження винограду градом, осами і навіть просто розтріскування ягід. Іноді міжряддя косять тримером. Шматочки трав, що летять від нього, травмують ягоди, а це означає, що, роблять їх легкою жертвою для сірої гнилі.

Методи боротьби

Для боротьби з гниллю використовують розчин соди (40-70 г на 10 л води). Обробку треба проводити кожні десять днів. Якщо до збору врожаю ще далеко, можна використовувати такі фунгіциди, як і проти мілдью. Ефективні також препарати Ронілан і Роврал у більш слабкій концентрації.

Проти чорної гнилі дуже дієва суміш Ридомілу Голд (25 г) і Тіовіта Джет (60 г на 10 л води).

Не забувайте про профілактику: провітрювані кущі, грона, з яких видалені пошкоджені ягоди, страждають від гнилі набагато менше.

Читайте також