Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Чому на гарбузі не зав`язуються плоди і як вирішити проблему

Ілюстративне фото

Гарбуз — частий гість на присадибних ділянках — радує нас гарними, смачними і корисними плодами. Попри те, що гарбуз досить невибагливий, можна зіштовхнутися з деякими проблемами під час вирощування цієї культури. Наприклад, з відсутністю зав'язей і плодів, інформує Ukr.Media.

Здавалося б, рослини відмінно розвиваються, і довгі батоги "розповзлися" на усі боки. Однак, якщо ви помітили, що зав'язей практично немає, треба терміново вживати заходів. Давайте спочатку розберемося, чому так трапляється.

Основні причини відсутності зав'язей

Свіже насіння

Гарбуз краще за все сіяти насінням, яке було зібране 3-4 роки тому. Саме на таких рослинах формується більше жіночих квіток.

Загущені посадки

Занадто частий посів гарбуза перешкоджає запиленню квіток, нормальному розвитку рослин і провокує появу різних захворювань. Плетисті сорти гарбуза зазвичай висаджують за схемою 1×1 м, а кущовий гарбуз можна висаджувати за схемою 0,5×1 м. За наявності загущених посадок потрібно ретельно формувати рослини, прищипуючи пагони.

Відсутність запилення

Крім загущених посадок, запиленню також перешкоджає холодна дощова погода. Якщо ви бачите, що на жіночих квітках не розвиваються зав'язі, можна запилити квітки самостійно. Для цього візьміть чоловічу квітку (ту, яка на довгій ніжці), обірвіть її пелюстки і доторкніться пильником до рильця жіночої квітки (біля основи якого є зав'язь). А можна перенести пилок з чоловічої квітки на жіночу за допомогою пензлика.

Запилювати гарбуз краще під час сонячної погоди до полудня, поки квітки є максимально відкритими.

Затінене місце

Гарбуз полюбляє добре освітлені грядки, відмінно плодоносить під прямими сонячними променями. У затіненому місці на рослині утворюється менше квіток, пагони зростають більш слабкими, а плоди можуть бути менш запашними.

Недостатній полив і бідний ґрунт

Для формування зав'язей гарбузу необхідна достатня кількість поживних речовин (особливо калію і фосфору), а також регулярний полив у міру висихання ґрунту. Поливати гарбуз слід відстояною водою, температура якої становить 20-22° C.

Кислий ґрунт

Гарбуз краще за все зростає у ґрунті з нормалізованою кислотністю (6-6,5 pH). Якщо ґрунт кислий, влітку можна внести золу (200 г на кв. м). Вона стане ще й додатковою калійною підгодівлею.

Як привести до ладу посадки гарбуза?

Якщо гарбузу вистачає вологи і харчування, найчастішою причиною поганого врожаю є загущені посадки. У рослин формуються довгі батоги, які забирають усі поживні речовини. Бічні пагони погано освітлюються, зростають тонкими і слабкими, а листя, що знаходиться весь час у затінку, біля самої землі починає хворіти. Як допомогти рослинам?

Видаліть старе і хворе листя

У першу чергу, необхідно видалити хворе і пожовкле листя. Відрізати його слід біля самого стебла, не залишаючи черешків, за допомогою ножа або ножиць. Після видалення хворого листя інструмент потрібно обробити дезінфекційним засобом, а рослини обприскати розчином препарату на основі сінної палички або триходерму. Також можна видалити деяке велике листя, що заважає провітрюванню і освітленню стебел. Однак не забувайте, що якщо біля основи листка є зав'язь, його обрізати не можна.

Видалення листя забезпечує вентиляцію куща і надає доступ до квіток комахам-запилювачам. Бажано виконувати цю роботу під час ясної погоди до обіду, щоб зріз підсох на сонці.

Зробіть прищіпку пагонів

Видаліть усі слабкі і тонкі бічні пагони. Якщо на гарбузі ще не сформувалася достатня кількість зав'язей, залиште пару найбільш сильних бічних пагонів з жіночими квітками. На головному стеблі видаліть точку зростання, залишивши 5 листочків після кінцевої зав'язі. У міру формування плодів зробіть прищіпку ще й бічних пагонів, залишивши 4-5 листочків після гарбуза, що зав'язався.

Можна обрізати стебла гарбуза залежно від сорту і схеми посадки: на деяких рослинах залишати пару бічних пагонів з однією зав'яззю, а на інших — один бічний пагін з двома-трьома зав'язями. Не намагайтеся залишити велику кількість плодів — вони зростуть дрібними і не встигнуть достигнути до настання холодів. Під час вегетації видаляйте листя, що з'являється у пазухах, молоді пагони, щоб усі сили рослини йшли на формування плодів.

Після обрізки кущів гарбуза обробіть посадки стимулятором плодоутворення (Бутон, Зав'язь та ін.). Такі препарати не лише допомагають збільшити кількість бутонів і зав'язей, але й зміцнюють імунітет рослин.

Замульчуйте землю

Мульчування землі допомагає утримувати вологу, затримує зростання бур'янів і покращує структуру ґрунту, оскільки під шаром мульчі відмінно розвиваються корисні бактерії. Щоб плоди гарбуза і нижнє листя менше контактували з вологою землею, шар мульчі потрібно час від часу оновлювати.

Читати також