Гортензія: посадка й догляд восени, розмноження

Квітникарі, які вирощують у своєму саду гортензію, стверджують, що догляд за нею зовсім не складний, оскільки ця рослина вирізняється невибагливістю. І при цьому гортензія дуже приваблива: її використовують для прикраси будинку, газонів або бордюрів. Гортензія в цвіту виглядає просто казково! Про те, як проводиться посадка садової гортензії восени, як здійснюється пересадка волотистої гортензії, чи обрізати гортензію восени і в чому полягає підготовка гортензії до зими, а також про інші важливі моменти в догляді за рослиною напередодні зими - читайте у цій статті.

Посадка гортензії восени у відкритий ґрунт

Ґрунт для гортензії

Гортензії добре ростуть у захищених від протягів і вітру місцях, які освітлюються прямими променями до обіду, а після полудня перебувають у затінку. Ґрунт для гортензії має бути пухким, водо- і повітропроникним і помірно вологим. У важкий ґрунт до посадки потрібно внести рінь. Оптимальний склад ґрунту для гортензії – суглинок із кислою або нейтральною реакцією. А ось чорноземні, гнійно-перегнійні ґрунти та вапняний ґрунт рослині не підійдуть. Підкислюють ґрунт листовим перегноєм, корою, стружкою або хвоєю, які вносять при перекопуванні. До речі, рівень кислотності позначається на забарвленні суцвіть гортензії великоквіткової: в ґрунті зі слабколужною реакцією суцвіття гортензії мають рожеве забарвлення, а в кислому – блакитне. На нейтральному ґрунті суцвіття цього виду гортензії білі або кремові.

Коли садити гортензію восени

Одним із найважливіших чинників успішного вирощування культури є вибір часу для посадки. На запитання, коли садити гортензію – восени чи навесні, якщо йдеться про такі види, як гортензія деревоподібна й волотиста, можна з упевненістю відповісти, що в місцевості з короткою осінню, де зима настає раптово, краще садити гортензію навесні, а в районах із теплим кліматом саджанці гортензії висаджують восени, у вересні.

Як правильно посадити гортензію

Якщо ви придбали чотири-п'ятирічні саджанці влітку і якщо ви живете в місцевості з теплою тривалою осінню, немає сенсу чекати наступної весни, щоб посадити гортензію в ґрунт. Як садити гортензію восени? Викопайте посадкову яму діаметром близько 40-50 см і завглибшки до півметра. При посадці гортензії в бідний ґрунт яму бажано робити трохи глибшою. Якщо ви висаджуєте відразу кілька кущів, то відстань між ними має бути від 1 до 1,5 м. Наповніть яму майже вщерть ґрунтосумішшю, складеною з листової землі, перегною, піску й торфу в пропорції 2:2:1:1, і додайте на кожні 10 кг перегною по 20 г сечовини, сірчанокислого калію та 60 г суперфосфату. Дайте землі в ямі осісти й встоятися та через кілька днів можете братися до посадки. У день посадки сформуйте з ґрунтосуміші в ямі горбок, розмістіть на ньому саджанець гортензії таким чином, щоб коренева шийка опинилася на 3 см над поверхнею ділянки, розправте його коріння й засипте яму ґрунтом. Утрамбуйте злегка поверхню навколо саджанця та рясно полийте кущ. Коли ґрунт у пристовбурних колах осяде, коренева шийка опиниться там, де їй належить бути – на рівні поверхні ділянки.

Догляд за гортензією восени

Як доглядати за гортензією восени

Як доглядати за рослиною до і під час цвітіння, знають майже всі, але що робити з гортензією восени? Як навесні й улітку, гортензія восени потребує рясного поливу та розпушування ґрунту в пристовбурних колах, а також підживлення й захисту від шкідників і хвороб.

Полив гортензії восени

Гортензія неймовірно вологолюбна, тому в суху погоду її поливають двічі на тиждень, а в дощову – один раз. Під кожну дорослу рослину виливають від 30 до 50 л дощової або відстояної води. Але якщо пристовбурні кола замульчувати, то поливати можна рідше. Для профілактики хлорозу іноді в воду для поливу гортензії слід додати трохи оцту або лимонного соку.

Чим підживити гортензію восени

Останнє в поточному сезоні підживлення гортензії вноситься в перших числах вересня. Осіннє удобрення гортензії – калійно-фосфорний комплекс. Азот у цей час рослині не потрібен.

Обробка гортензії восени

Догляд за гортензією передбачає проведення осінньої профілактичної обробки від хвороб і шкідників, які могли влаштуватися на зимівлю в корі або в ґрунті пристовбурного кола. Для обприскування рослини використовують одновідсоткову бордоську рідину або препарат Абіга-Пік. Проводять обробку після падолисту.

Пересадка гортензії восени на нове місце

Терміни пересадки гортензії восени

Чи можна пересаджувати гортензію восени? Великолисту гортензію пересаджувати восени небажано, оскільки у неї в подальшому можуть бути проблеми з адаптацією, а деревовидний вид і волотиста гортензія восени зносять пересадку нормально. Якщо ви зібралися пересаджувати гортензію восени, то готувати її до пересадки потрібно з весни. Для цього по периметру пристовбурного кола викопують траншею завглибшки й завширшки близько 30 см, заповнюють її компостом і постійно поливають – гортензія пустить нове коріння просто в компост. Пересадку гортензії здійснюють у ті ж терміни, що й первинну посадку, тобто у вересні.

Як пересадити гортензію восени

Обв’яжіть мотузкою або шпагатом гілки рослини, щоб вони вам не заважали, обкопавши гортензію по зовнішньому краю траншеї, витягніть її з ґрунту, намагаючись не пошкодити нові корінці. Про старі корені турбуватися не потрібно. Перенесіть рослину на нове місце й посадіть у заздалегідь приготовлену яму з живильною ґрунтосумішшю. Як приготувати яму, ви вже знаєте. Посадка гортензії і догляд восени після посадки теж було нами описано. Після закінчення процедури проведіть змолоджуюче обрізування гортензії, щоб рослина швидше прижилася на новому місці.

Обрізування гортензії восени

Коли обрізати гортензію восени

У питанні про те, чи потрібно обрізати гортензію восени, думки фахівців розділилися: одні вважають, що краще це робити все-таки навесні, інші наполягають на проведенні цієї процедури саме в осінню пору. Навесні обрізати гортензію потрібно в той період, коли бруньки ще сплять, тобто в березні, а восени – коли в ній уповільнюється сокорух, тобто в жовтні.

Як обрізати гортензію восени

За якістю обрізування види гортензії поділяються на дві групи. До першої входять ті рослини, у яких квітки утворюються на тогорічних пагонах, тому їх обрізування має косметичний і санітарний характер – видаляються старі суцвіття, поламані, хворі й сухі гілки та пагони. До цієї групи належать гортензії великолиста, колюча, пилчаста, дуболиста, черешкова, ліановидна і Сарджент.

До другої групи належать ті види гортензій, які цвітуть на пагонах поточного року, тому обрізування волотистої гортензії восени, як і обрізування гортензії деревоподібної, восени значною мірою виправдані. Однак деревоподібну гортензію обрізують із чотирирічного віку. Волотисту гортензію обрізають, як дерево, не вкорочуючи скелетних гілок – видаляють хворі, старі й конкуруючі пагони, що ростуть з однієї точки.

Осіннє обрізування має ту перевагу перед весняним, що в цю пору життєдіяльність гортензії затихає, тому відсутній ризик, що рослина стече соком, як це може статися навесні.

Розмноження гортензії восени

Як розмножувати гортензію восени

Гортензія розмножується живцями, відсадками, пагонами, поділом куща та способом прикопування саджанця. Скажемо відразу, що живцювання гортензії восени не проводиться – зеленими живцями рослину розмножують у середині літа. А всі інші способи дуже зручно застосовувати для розмноження саме восени, у вересні або жовтні.

Поділ гортензії восени

Цей спосіб розмноження частіше використовують при пересадці гортензії. Розмножують таким чином усі види, крім гортензії волотистої. Як викопати гортензію, ми вам уже описали, а коли кущ уже витягнуто з ґрунту, його корінь ділять так, щоб у кожній діленці були розвинені здорові корені й пагони. Не виключено, що вам доведеться використовувати сокиру, тому будьте обережні. Обробіть зрізи на коренях товченим вугіллям і пересадіть діленки в заздалегідь підготовлені ями.

Розмноження гортензії відсадками восени

Цей спосіб простий, але малопродуктивний. Однак раз на раз не припадає, тому варто спробувати його також. Перекопайте ґрунт під кущем у тому місці, куди збираєтеся відвести низько зростаючу гілку гортензії, потім зробіть у ґрунті канавку завглибшки 15 см, викладіть у неї пагін і прикріпіть його до ґрунту металевими шпильками, після чого засипте борозну пухким ґрунтом. Вершину пагона прищипніть і залиште над поверхнею. Перед заморозками укрийте відсадок листям або ялиновим гіллям. Навесні з відсадка почнуть рости пагони, і коли вони сягнуть у висоту 20 см, підгорніть їх, а потім повторюйте підгортання щоразу, коли пагони додаватимуть у зрості 7-10 см. Тільки-но висота земляного пагорба підніметься до 25 см, відкопайте відведень, відокремте від куща, розріжте його між молодими пагонами, після чого розсадіть їх.

Розмноження гортензії пагонами восени

При розмноженні гортензії паростю слід проявити обережність і уважність. Зніміть верхній шар ґрунту й відокремте паростовий пагін, намагаючись не пошкодити коріння маточного куща, після чого висадіть пагін на дорощування на один або два роки, а потім пересадіть на постійне місце.

Підготовка гортензії до зими

На жаль, жоден вид гортензії не почувається комфортно взимку. Підготовка волотистої гортензії до зими, як і підготовка до зимівлі інших видів рослини, починається з вересня. Приберіть із рослини все листя, окрім верхнього – це прискорить процес дозрівання зелених пагонів – і підживіть гортензію калійно-фосфорним добривом. Якщо ви живете в Криму, досить буде високо підгорнути кущ, але якщо у вас узимку бувають морози, а сніг випадає далеко не завжди, доведеться організувати для гортензії укриття. Невеликі кущі, наприклад, можна цілком засипати торфом, а потім укрити плівкою. А можна використовувати такий спосіб захисту гортензії від холоду: обв'яжіть кущ мотузкою і дуже обережно й повільно притягніть його до покладених на землі дощок та прив'яжіть його до них. Аби дошки утримувалися на поверхні ділянки, прибийте їх до землі в декількох місцях довгими цвяхами. Закидайте кущ ялиновим гіллям або засипте тирсою і накрийте спанбондом чи лутрасилом.

Існує й такий спосіб укриття: пристовбурні кола утеплюють ялиновим гіллям, а гілки куща притягують до землі радіально від центру в сторони, закріплюють їх у такому положенні дерев'яними скобами, центр куща закидають торфом, а пагони, що лежать – ялиновим гіллям. Зверху гілля гортензію вкривають лутрасилом, який притискають по кутках цеглою або камінням, щоб його не зірвало поривом вітру. Це укриття здатне захистити гортензію навіть від морозів у -40  градусів C.

Старі, сильно здеревілі кущі пригнути до землі без шкоди неможливо, тому їх загортають у лутрасил, який зверху фіксують скотчем або шпагатом, а навколо куща встановлюють металеву сітку так, щоб вона здіймалася над кущем щонайменше на 15 см. Між кущем і сіткою накидають сухе листя, а потім усю цю конструкцію обгортають поліетиленовою плівкою або руберойдом. Що старша гортензія, то вища її зимостійкість, і з часом вона зможе зимувати й без таких складних захисних заходів, але молоді рослини вкривати на зиму необхідно. 

Читайте також