Коли і як обрізати півонії восени: поширені помилки квітникарів

Початківці квітникарі обрізку півоній здійснюють вже в серпні. Робити цього не можна.

Культура вимагає правильної підготовки до морозів. Завдяки проведенню ряду заходів у наступному році з'явиться багато гарних квітів. На зиму слід обрізати півонії в певний період часу. Передчасно проведена процедура позбавить рослини необхідних поживних речовин, а запізніла може стати причиною загибелі, інформує Ukr.Media.

Потрібно обрізати

Півонії слід піддавати обрізанню 2 рази: після закінчення цвітіння і восени. У першому випадку потрібно дочекатися, коли всі суцвіття відцвітуть. Якщо не поспішати з проведенням процедури, на наступний рік з'явиться більше красивих квітів. Виключення - необхідність виростити насіння або збільшити розмір суцвіття. Отримати насіннєвий матеріал вийде, лише дочекавшись повного достигання коробочок. Для вирощування великих бутонів - залишити 2-3 верхніх квіточки.

Осінню обрізку півоній також потрібно проводити, щоб рослини взимку не витрачали сили на надземну частину замість розвитку кореневої системи. Інша причина - захворювання грибкової та бактеріальної природи, часто вражають листочки восени. Необхідність і правила здійснення обрізки залежить від виду та сортової належності.

Строки проведення процедури

Засохлі квіти можна прибирати після того, як кущик повністю відцвіте. Часто процедуру проводять в кінці червня-липні. Восени обрізку півоній відкласти до похолодання. Зовнішній ознака готовності рослини - опускання гілочок до землі, підсохлі, зів'ялі листочки. Це свідчить про закінчення фізіологічних процесів, готовності перезимувати без негативного впливу навколишнього середовища. У разі поразки інфекціями підготовку до зими слід провести раніше, обробивши місця зрізів і грунт навколо розчином фунгіциду.

Початківці квітникарі обрізку півоній здійснюють вже в серпні. Робити цього не можна.

Коренева система ще потребує надходження поживних речовин, вироблених з допомогою фотосинтезу. Оптимальний час для більшості регіонів - кінець жовтня або на початку листопада. Можна навіть дочекатися перших осінніх заморозків у нічний час.

Технологія обрізки

Стебла з засохлими квіточками потрібно зрізати не повністю, а залишивши 2-3 листочка на бруньках. Решту прибирати разом з іншими пагонами. Важливо враховувати різновид півонії - трав'янистий або деревовидний. Обрізку перед зимою потрібно провести правильно, враховуючи агротехнічні рекомендації та сортові особливості.

Необхідні заходи:

  • підготовка інструментів;
  • видалення гілочок;
  • прибирання і спалювання рослинних залишків;
  • внесення підгодівлі;
  • утеплення перед зимою.

Садові інструменти необхідно обробляти перед використанням, щоб через місця зрізів не проникали хвороботворні інфекції з інших культур. Досить мити і протирати спиртом.

Віддалена надземна частина півоній є переносником збудників захворювань, а також може служити домом для гризунів, личинок комах. З цієї причини її не можна використовувати для утеплення кореневої системи перед зимою, додавати в компост. Зрізані гілочки потрібно винести з дільниці, висушити й спалити.

В якості підгодівлі застосовувати мінеральні комплекси, що містять фосфор і калій, потрібні для розвитку корінців. Азот вносити не можна, оскільки він викликає активний ріст надземної частини. Компост і перепрілий перегній можна додавати ближче до заморозків, тому що це азотовмісні добавки. Півонії люблять кісткове борошно, при підготовці до зими під кожен кущик можна внести по 1 склянці. Деревна зола використовується як добриво, захисний засіб від захворювань, нею потрібно посипати поверхню землі і зрізи. Осіння підгодівля допоможе легше перенести обрізку, сприяє оновленню кореневої системи.

Півонії - морозостійкі рослини витримують морози до -15...-34 °C. При цьому досвідчені садівники рекомендують утеплювати кущики в регіонах з холодними зимами, а також при відсутності снігу. Після обрізки трав'янистих сортів можна насипати шар торфу, тирси, компосту або прикрити лапником. Для деревовидних доведеться засипати поверхню грунту торфом, на пагонах спорудити курінь з хвойних гілочок, обмотати шпагатом. Для захисту від вологи прикрити плівкою, залишивши продухи. Гібриди найбільш схильні до вимерзання.

Трав'янисті

Зрізати гілки даних різновидів півоній слід майже під корінь. Допустимо залишати пеньочки заввишки 1-2 см, але не більше. Інструмент повинен бути гострим, попередньо знезараженим, без залишків землі та інших рослин. Через місце зрізу в кущик може потрапити інфекція, що призведе до його загибелі.

Після обрізкі перед зимою розсипати по поверхні грунту добрива і розпушити, змішуючи добавку з верхнім шаром ґрунту. Допускається присипати отримані в результаті проведення процедури пеньки землею, мульчувати. Головне, не забути прибрати зайве укриття навесні.

Деревоподібні

Початківці садівники іноді обрізають півонії занадто сильно, видаляючи скелетні гілки. Робити так не можна, оскільки перші два роки після цього не буде цвітіння. Деревоподібні сорти перед зимою формують або омолоджують. Для додання декоративного форми дозволяється залишити стебла висотою 70-90 див. Навесні з'явиться безліч нових пагонів. Другий вид обрізки допускається проводити не частіше 1 рази за 10 років. Потреба в ній помітна, погіршення росту і цвітіння.

Технологію обрізки деревовидних півоній порушувати не можна. При звичайній підготовкі перед зимою слід залишати деревний скелет, видаляючи тільки листя.

Навесні процедура повторюється. В цей раз зрізають пагони без нирок, підсохлі, зламані гілочки. З метою омолодження вкорочують до першої бруньки всі здорові стебла.

Півонії потрібно підготувати до зими. Обрізка проводиться восени у відповідності з сортовими особливостями рослин. Важливо знезаражувати робочі інструменти, після процедури кущики слід підгодовувати і вкривати від морозів. Зрізані гілки не можна використовувати в якості утеплювача.

Читайте також