Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Колоновидні яблуні чи звичайні: що краще висаджувати

Яблуня без звичної оку пишної і округлої крони називається колоновидною. Це натуральний клон, у якого мало бічних пагонів і вони усі ростуть під прямим кутом. Дерево невелике, зате рано плодоносить в порівнянні зі звичайною яблунею. Колоновидки – чудовий вибір для тих, хто не любить обрізати сад і лазити по деревах. До того ж колоновидними деревами можна ущільнити посадки в саду і максимально використати площу.

Розповідаємо про особливості колоновидних яблунь та правильний догляд за ними.

Переваги та недоліки в порівнянні зі звичайними яблунями

Колоновидні дерева отримали свою назву завдяки формі, що нагадує пірамідальну тополю або колону. У них сильний і масивний стовбур, який рідко досягає навіть трьох метрів у висоту. Гілочки короткі, але їх вистачає, щоб утримувати кілька великих плодів. Крона вузька — не більше півметра. Урожайність звичайної яблуні в рази вище, ніж у колоновидної. Це пояснюється, в першу чергу, габаритами дерева. Проте з колоновидної яблуні на шостий рік життя можна вже зібрати близько 10 кг врожаю. Компактність рослини дозволяє вирощувати на невеликій ділянці кілька таких дерев. Тобто якщо помножити 10 кг на 3 або 4 дерева, то можна отримати досить солідний врожай.

Чекати врожаю колоновидних дерев не доведеться довго. Є сорти, які будуть забезпечувати яблуками вже на другий рік після посадки. Звичайна ж яблуня порадує вас плодами аж на 4-5 рік в кращому разі.

Колоновидні дерева проживають досить коротке життя. На 15 році плодоношення вони починають помирати. Звичайні яблуні живуть років 100, 50 з яких вони приносять високі врожаї.

Правила посадки і вирощування

Існують невеликі відмінності в посадці і вирощуванні колоновидних і звичайних яблунь. Посадка колоновидних сортів проводиться на відкритих і сонячних місцях з родючим ґрунтом. Садити можна і навесні, і восени.

Для посадки краще брати однорічні рослини. Вони маленькі, зате коріння у них найкраще зберігаються. Саджанець не повинен бути сухим, кора у нього має бути без плям і зморшок, коріння на зрізі повинні бути білого кольору.

Інструкція з посадки колоневидної яблуні:

 • Викопайте яму на 90х90 см;
 • Забезпечте відстань між рослинами до півметра;
 • На дно ями викладіть шар дренажу: на цю роль добре підійде щебінь, але можна скористатися і піском;
 • Засипте родючою землею шаром в 15-20 см;
 • На подушку з ґрунту насипте посадковий горбок, на нього поставте саджанець, розправте коріння дерев;
 • Засипте все землею;
 • Після посадки дерева залийте водою, виливаючи на кожне по два-три відра рідини.

Догляд за колоновидними сортами включає мульчування, укриття і обрізку. Обрізка, напевно, найважливіший елемент у вирощуванні колоновидних рослин. Її проводять не для формування крони, як це відбувається зі звичайними деревами. У обрізки колоновидних рослин 2 функції: прорідити крону, щоб зайві пагони не заступали сонце основним; збільшити урожай завдяки відсіканню зайвих і хворих гілок, які тягнуть сили з рослини.

Топ-5 популярних сортів

 • Медок — належить до середньоранніх сортів. Дає порівняно багатий урожай великих (до 250 г) солодких яблук.
 • Президент — двометровий напівкарликовий середньостиглий сорт. Відрізняється високою морозостійкістю (до -40ºС) і високими врожаями.
 • Арбат — пізньостигле дерево з великими яскраво-червоними плодами. Виживає навіть в 40-градусні морози.
 • Трайдент — англійський малогабаритний сорт. Дозріває пізно, обдаровує плодами вже на другий рік після посадки. Морозостійкість сорту — до -35°С.
 • Патріот — ранньостигла яблуня, здатна виносити 40-градусний холод.


Джерело: zaxid.net

Читати також