Кущі троянд скидають листя: поради, що робити

Ілюстративне фото

Листопад у троянди, на жаль, трапляється не лише восени. Листя квітка може почати втрачати протягом усього вегетаційного періоду. І причина опадання листя зовсім не у зниженні температури або зменшенні світлового дня, інформує Ukr.Media.

Тоді чому ж починає опадати листя троянди. Винними у всьому є комахи-шкідники та хвороби. Розповімо докладніше про способи боротьби з ними.

Комахи-шкідники троянди

Любителі троянд зустрічаються не лише серед людей — багато комах також полюбляють ці квіти. Найчастіше троянди страждають від нашестя:

 • попелиць;
 • павутинного кліща;
 • розанної щитівки;
 • пінявки;
 • розанної цикадки та інших.

Як позбутися небажаних гостей? Розглянемо найбільш поширених шкідників.

Попелиця на трояндах та засоби для боротьби з нею

Попелиці оселяються на трояндах великими колоніями. З'явитися вони можуть у будь-який час, однак найбільше скупчення комах спостерігається у період квітнення рослин. Найчастіше попелиць можна виявити на зворотному боці листя, молодих пагонах і бутонах, соком яких живляться шкідники. Під час життя комахи виділяють солодкий сік, який дуже полюбляють мурахи. З цієї причини разом з попелицями на трояндах оселяються і мурахи.

Позбутися цих шкідників допоможуть такі способи:

 • за умови раннього виявлення шкідників можна спробувати впоратися з ними народними засобами, наприклад настоєм чистотілу. Насипте у відро 2,5 л подрібненої трави чистотілу. Заповніть ємність до країв водою і залиште на добу настоюватися. Після цього процідіть, влийте у розчин 1 ст. л. рідкого мила (завдяки йому настій буде довше триматися на трояндах) і обприскайте кущі, приділяючи особливу увагу зворотному боку листя. Обробку троянд настоєм чистотілу проведіть тричі з інтервалом у 5-7 днів;
 • ще один варіант впоратися з попелицями — залучити на ділянку сонечок. Вони поїдають шкідників, чим приносять велику користь трояндам;
 • у запущеному випадку без інсектицидів не обійтися. Для боротьби з попелицями підходять такі препарати, як Актара, Фуфанон-Нова, Фітоверм та ін;
 • у якості профілактики регулярно видаляйте бур'яни, особливо полин, де часто скупчуються попелиці.

Павутинний кліщ на трояндах та засоби для боротьби з ним

Павутинний кліщ зустрічається на багатьох рослинах, однак троянду він полюбляє найбільше. Попри маленькі розміри (довжина кліща менша за 1 мм), він завдає великої шкоди: комаха живиться соком рослин, у результаті чого кущ виснажується, листя жовтіє і опадає. Спочатку на листі можна розгледіти лише невеликі блідо-жовті плями, а у більш запущених випадках з'являється павутина — це і є колонія павутинного кліща.

Позбутися цього шкідника допоможуть такі способи:

 • ідеальна умова для розмноження шкідника — сухе повітря. Щоб виключити появу павутинного кліща, регулярно обприскуйте троянди водою з пульверизатора;
 • у якості профілактичного засобу можна використовувати також настій цибулі. 2-3 цибулини середнього розміру подрібніть разом з лушпинням і залийте відром води. Через добу процідіть і додайте до отриманого настою кілька столових ложок рідкого мила. Обприскайте троянди;
 • якщо павутинний кліщ вже з'явився на трояндовому кущі, починайте діяти більш радикально. Регулярно обривайте усе уражене листя, а основи пагонів, де є павутинка з кліщами, промивайте вологою ганчіркою;
 • за великого ураження без хімічних препаратів не обійтися. Приготуйте згідно з інструкцією розчин одного з препаратів (добре зарекомендували себе у боротьбі з павутинним кліщем Фітоверм, Антикліщ і Бітоксибацилін) і обробіть ним рослину. За необхідності повторіть обприскування через 10-14 днів.

Розанна щитівка і засоби для боротьби з нею

Ще один поширений ворог троянд, який може призвести до передчасного обпадання листя, — розанна щитівка. Найчастіше її поява пов'язана з неналежним доглядом за рослинами. Спочатку на стеблах і листі троянд з'являється липкий наліт. Наступний етап ураження — розвиток сажистого грибка. Надалі листя жовтіє і обпадає.

Доросла особина розанної щитівки вкрита "панциром" з щільно прилеглих лусочок. Через цю міцну оболонку шкідника складно перемогти навіть за допомогою хімічних препаратів. З цієї причини кращий засіб для боротьби зі щитівкою — профілактика її появи.

 • протягом усього вегетаційного сезону обприскуйте кущі мильним розчином;
 • регулярно оглядайте троянди. За перших ознак появи розанної щитівки (липкого нальоту) починайте обробку. Розведіть у відрі рідке мило і ретельно помийте все листя та стебла;
 • восени змийте з куща водою усіх комах, видаліть бур'яни і розпуште ґрунт біля рослин.

Хвороби троянди

Призвести до обпадання листя у троянд можуть і хвороби. Найчастіше троянди вражають:

 • борошниста роса;
 • іржа;
 • пероноспороз;
 • ботритіс;
 • чорна плямистість та ін.

Борошниста роса на трояндах і засоби для боротьби з нею

Борошниста роса — найпоширеніше захворювання троянд. Спочатку на листі з'являється борошнистий наліт, потім воно скручується, засихає і опадає. Розвиток рослини зупиняється. Причини виникнення захворювання:

 • висока температура у поєднанні з підвищеною вологістю повітря;
 • загущеність посадок;
 • надлишок азоту і недолік кальцію у ґрунті;
 • сухість ґрунту.

Щоб запобігти появі борошнистої роси, потрібно дотримуватись правил агротехніки під час вирощування троянд. Висаджувати кущі необхідно на відстані 30-40 см — для низькорослих сортів і 40-60 см — для високорослих.

Садити троянди слід у добре освітлених місцях, де немає застою води, у іншому разі необхідно влаштовувати дренаж ґрунту.

Полив краще проводити у ранкові години, щоб дати листю час висохнути протягом дня.

На початку вегетаційного періоду, до розпускання бруньок, обробіть троянди розчинами бордоської рідини або мідного купоросу (300 г препарату розчиніть у 10 л води).

У період активної вегетації у якості профілактики обприскуйте кущі настоєм кропиви або хвоща. Добре зарекомендував себе також настій часнику. У першій половині літа двічі розпороште на кущі золу.

Якщо ж уникнути хвороби не вдалося, для лікування застосовуйте Фітоспорин-М, Топаз, Скор або Агролікар.

Іржа на трояндах і засоби для боротьби з нею

Ще одне захворювання троянд, яке часто зустрічається, — іржа. Упізнати її можна за жовто-помаранчевими горбиками (на початку сезону) або за бульбашками невеликого розміру кольору іржі (у середині сезону). В уражених кущів стебла викривляються і засихають; листя спочатку вкривається чорними плямами, потім жовтіє і зрештою опадає.

На появу іржі впливають ті ж самі фактори, що й на виникнення борошнистої роси. Найбільш поширена причина — тепла волога погода. Профілактичні заходи також збігаються: доречне місце, правильна відстань між кущами, помірність у поливі і т. д.

У якості профілактики навесні рекомендуємо обприскати кущі 0,3 %-вим розчином калійної селітри (3 г препарату розведіть у 1 л води). Гарним засобом також є витяжка суперфосфату у тій самій пропорції.

За появи ураженого листя його відразу потрібно видалити і спалити, щоб попередити подальший розвиток захворювання. Кущі обробіть розчином біофунгіциду Фітоспорин-М.

Якщо захворювання встигло поширитися, то рекомендуємо скористатися тими ж самими препаратами, що й для боротьби з борошнистою росою: Топазом, Агролікарем або Скором.

Троянди належать до тих квітів, які вимагають до себе постійної уваги. Лише за належного догляду ви зможете насолодитися їх неймовірною красою.

Читайте також