Буряк — культура холодостійка, а це означає, що насіння починає проростати вже при 10 градусах. Тому з посівом краще запізнитися на 2-3 тижні, ніж поспішити. Якщо насіння буряка потрапить ще в теплу вологу землю, воно рушить в зростання і неминуче загине.
Залежно від регіону терміни посіву буряка під зиму варіюються від кінця жовтня до кінця листопада. Земля повинна підмерзнути до -2 … -4 градусів, а температура повітря досягати близько 0 градусів. Ідеальним вважається момент, коли в сонячні дні мерзла земля на кілька годин тане.
Само собою, грядки потрібно підготувати заздалегідь. І не тільки грядки, а й суху землю, і мульчу, і добрива. Далі — детальніше про це.
Підготовка до пізньої посадки буряка
За місяць до морозів ділянку готують під посадку. Роблять це так само, як і для звичайного посіву буряка:
- копають, вносять органічні добрива і калійно-фосфорні (відповідно 5 л / м2 і 10-15 г / м2). Буряк не любить кислих грунтів (з слабокислими мириться, рН 6,2 … 7), тому, при необхідності, варто знизити рівень кислотності. Саме для буряка найкраще підходить доломітове борошно (півлітрову банку на «квадрат» грядки), але можна взяти попіл, крейду або інший засіб. Не забувайте дотримуватися сівозміни: чи не висівайте буряк після інших коренеплодів і капусти, кращі попередники для неї — пасльонові, цибуля, огірки.
- важкі, глинисті грунти для буряка навіть гірші слабокислих грунтів, — плоди виростуть дрібними, кривими. Важкий грунт обов’язково розпушують внесенням крупнозернистого річкового піску або добре перепрілого компосту.
- готують борозенки. Глибина — 2-4 см, не більше міжряддя — 20-30 см.
- заготовляють грунт. Після висадки насіння в борозни їх потрібно буде присипати сухим розсипчастим грунтом. Готують його, звичайно ж, завчасно. Можна купити в магазині, а можна приготувати своїми руками суміш з городньої землі і річкового піску і додати трохи добре перепрілого компосту. Землю заносять в теплицю, льох або будинок.
- заготовляють мульчу. Найкраща зимова мульча — це лапник або торф. Мульчування грядок на зиму допоможе підстрахуватися на випадок безсніжних або дуже холодних зим.
Підзимова посадка буряків
Якщо вас цікавить чи садять буряк під зиму підготовленими насінням (замоченими), — то запам’ятайте: ніколи! Виключно сухе насіння в суху землю. Якщо борозни встиг припорошити сніжок — не полінуйтеся змахнути його жорстким віником, після чого приступайте до озимого посіву буряка.
Також рекомендують збільшити щільність посіву насіння наполовину, або хоча б, на чверть. Це роблять для підстраховки на випадок загибелі слабких примірників в замерзлому ґрунті або підмерзання під час сходів. Але якщо в сорті ви впевнені, і посадка буряків під зиму для вас не в новинку, — сійте як зазвичай.
Після розкладання насіння по борознах їх засипають сухим грунтом, а зверху розкладають мульчу і до весни забувають про буряк.
Навесні вам залишиться прибрати мульчу і злегка розпушити міжряддя. Якщо посадки укрити плівкою, і зняти при появі перших сходів, урожай отримаєте днів на десять раніше. Приблизно через тиждень проводять перше проріджування, потім підгодовують і проводять ті ж агротехнічні заходи, що і при весняній посадці буряка.
Так, посів буряка під зиму пов’язаний з певними ризиками, але вибравши правильний сорт буряка під зиму, спланувавши правильно, коли сіяти буряк під зиму, можна мінімізувати ці ризики, зате насолодитися ранньої буряком вже тоді, коли у сусідів коренеплід тільки починає зав’язуватися. Удачі вам, дорогі садівники-городники!
Подальший догляд за буряком після її посіву на зиму
Весь ризик озимого посіву буряків та інших культур (наприклад, моркви) полягає в тому, щоб не допускати проростання насіння взимку під час відлиги або вимерзання в холодну безсніжну зиму. Тому ви можете самостійно накидати сніг на грядку, адже під сніговим укриттям насінню не будуть страшні ні відлиги, ні морози. Якщо насіння успішно перезимують, то обов’язково дадуть ранні сходи і ви отримаєте самий ранній урожай на заздрість сусідам.