Що посадити на ділянці без сонця — 8 рослин, які люблять тінь

Ілюстративне фото

У кожному саду знайдеться куточок, куди сонце заглядає нечасто. Однак, це не означає, що у процесі планування посадок такі ділянки слід скидати з рахунку. Грамотний підхід до вибору рослин допоможе прикрасити навіть найпохмуріший куточок вашого саду, інформує Ukr.Media.

Облаштовуючи затемнені ділянки свого саду, потрібно постійно мати на увазі, що ступінь затінення буває різною. Якщо ви зупините вибір на не зовсім підходящих культурах або не забезпечите посадкам правильний догляд, рослина, з високою часткою ймовірності, не загине, проте і свій декоративний потенціал розкрити не зможе.

Вибираючи рослини для тінистого куточка, слід орієнтуватися не лише на освітленість, але і на інші чинники, наприклад, кліматичні умови, склад ґрунту і дренажні характеристики ґрунту.

Барвінок малий

Барвінок — дуже невибагливий повзучий напівчагарник з щільними шкірястими листям і великими для такої низькорослої рослини квітками білого, блакитного, синього, фіолетового або лілового забарвлення. Головні переваги барвінку — невибагливість і висока декоративність, яка досягається не лише завдяки тривалому періоду цвітіння, але і за рахунок того, що листя рослини залишається зеленою навіть у холодну пору року.

Будучи не дуже вимогливим до ґрунту, що росте на родючих ґрунтах, барвінок дуже швидко поширюється по всій площі квітника, заповнюючи собою весь вільний простір. Якщо ж його висадити в тіні, то він поводитиметься не так агресивно, оскільки левову частку своїх сил барвінку доведеться витрачати на виживання в не найсприятливіших умовах.

Купена

Купена відноситься до тієї нечисленної групи рослин, які набагато краще почуваються на затінених ділянках. Квітникарі цінують цю рослину за великі яскраво-зелені з дрібними прожилками листя і дрібні, чимось схожі на конвалії, квіточки-дзвіночки. Їх забарвлення може варіюватися від білого і кремового до зеленуватого або пурпурового. Після закінчення цвітіння, яке зазвичай відбувається в травні, на рослині з'являються червоні або темно-сині ягоди. Купена добре виглядає в посадках з хостами, примулами, лісовими геранями або гейхерами.

Оскільки всі частини рослини отруйні, купену не рекомендується висаджувати на ділянках, де часто бувають діти або домашні тварини.

Конвалія травнева

Ніжні і крихкі кущики конвалій змогли ввести в оману не одного наївного квітникаря. Якщо цю рослину розмістити в невідповідному місці, то з часом головна перевага цієї квітки, а саме невибагливість, перетвориться в досить серйозний недолік. Кореневища висадженої на відкритому сонячному місці конвалії дуже швидко переплетуться з корінням інших культур, поступово витісняючи останніх з території квітника.

Водночас конвалія підійде для прикраси ділянок, на яких інші декоративні рослини просто не зможуть вижити, наприклад, уздовж глухого паркану або в самому темному кутку саду, де сонце буває вкрай рідко. Щоб уникнути на своїй ділянці конвалієвої "експансії", обмежте посадки цієї рослини за допомогою вкопаної на глибину не менше 20 см бордюрної стрічки.

Морозник

Морозник — це високодекоратива багаторічна рослина, яка цінується квітникарями не лише за раннє і досить тривале цвітіння, але і за красу глибоко розсіченого листя. Квітки морозника зазвичай мають біле або злегка рожеве забарвлення, однак вже зараз у продажу можна знайти сорти з пелюстками різних кольорів, наприклад, ніжно-жовтого, пурпурного або чорнильного.

Морозник добре виглядає у групових посадках між чагарниками, а також дуже органічно вписується в альпінарії й бордюрні композиції. Перші квітки морозника відкриваються до кінця лютого, а у випадку з попередньою відлигою терміни можуть зрушити на місяць, а то й на два вперед! Якщо ви живете на ділянці цілий рік і любите первоцвіти, то без морозника вам точно не обійтися!

Морозник погано переносить яскраве сонячне світло, тому висаджувати його на відкритих сонячних ділянках категорично не рекомендується.

Папороть

Папороть — володар тінистого саду, одна з небагатьох рослин, які можна назвати тіньолюбною в прямому сенсі цього слова. Яким би світлонепроникним не здавався куточок, в ньому завжди знайдеться місце для папороті. Використовуючи види з різною формою куща і забарвленням листя, ви зможете створити цілий квітник, що складається тільки з одних папоротей.

Серед садових папоротей можна виділити адиантум стоповідний (до 30 см, жовто-зелене листя), листовик японський (до 40 см, темно-зелене листя), страусник (до 1,5 м, світло-зелене листя), кочедижник (листя можуть мати не лише зелене, а й червоне, сріблясте або навіть чорне забарвлення).

Тіарелла

Тіарелла, або тіарка, — це невисокий багаторічник із розміщеними на довгих черешках серцеподібними листовими пластинами. Ближче до кінця травня над листям виростають темно-червоні п'ятнадцятисантиметрові квітконоси, на яких через деякий час починають розпускатися витончені світлі квітки.

На даний момент селекціонерам вдалося вивести безліч цікавих декоративних сортів тіарелли з квітками найрізноманітнішого кольору: від білого і рожевого до лососевого і пурпурно-червоного. Однак, вибираючи для висадки сорти з насиченим забарвленням квіток або листя, варто пам'ятати, що максимальної насиченості кольору можна домогтися лише на ділянках, де буде хоча б мінімальне світло.

Хоста

Королевою тінистого саду хосту називають не просто так. Переважна більшість декоративних рослин не те що цвісти, навіть листя не змогла б наростити, якби їм довелося рости в тих же місцях, де ростуть хости. В наші дні селекціонерам вдалося вивести такі сорти хост, які не проти поніжитися на сонечку (в основному, це різновиди з яскраво-жовтим листям). Однак, більшість сортів хосту потребують тінистих і віддалених від сонячного світла куточків саду. Сорти з блакитним або синім листям, наприклад, на яскравому сонці втрачають не лише восковий наліт, а й насиченість кольору.

Можливо, на перший погляд, тіньовитривалі культури здадуться не такими яскравими, як їх світлолюбні родичі, однак декоративність саме цих рослин прийде на допомогу в облаштуванні найвіддаленіших куточків вашого саду.

Читайте також