Що потребують дерева та кущі восени: поради садівникам

Слід пам'ятати, що сад восени потребує догляду та підживлення так само, як і навесні. Тому слід добре дбати про дерева аби мати хороший урожай плодів. Зазвичай восени кущі та дерева потребують  фосфору, калію, органічних добрив, деревного попелу. Найбільш чутливі до нестачі фосфору молоді кущі й дерева. Це помітно по нехарактерному пурпурному й фіолетовому відтінку листя, дрібних і червонуватих пагонах.

Як підживляти кущі та дерева?

  • Робимо наступним чином: викопуємо канавки глибиною приблизно 30 см по колу на відстані близько 35-40 см від стовбура, вносять добрива і поливають. Як варіант – замість канавки викопати 7-8 лунок на штик лопати.

Під молоді дерева (3-4 роки) потрібно – 15-20 кг перегною, під дерево 5-6 років – 20-30 кг, коли дереву 7 років – 30-40 кг, а під дорослі (більше 8-9 років) – 50 кг. Окремо слід пам’ятати про персики – під ці дерева кладуть 30-40 кг перегною.

Крім органіки під яблуні та груші можна додати 300 г суперфосфату і 200 г сульфату калію. Їх вкопують разом із перегноєм або розсипають навколо стовбура по діаметру крони, присипають землею і поливають. Для сливи і вишні бажано зробити такий розчин: розвести 3 ст. ложки суперфосфату та 2 ст. ложки сульфату калію в 10 л води й добре полити дерева. На доросле дерево потрібно влити 4 відра поживного розчину.

  • Кущі підживлюють у вириті на відстані 25-30 см від стовбура канавки глибиною 30 см. Під кожен кущ малини і смородини вносять перегній – ?14-15 кг, 60 г суперфосфату та 40 г калійної солі.

Аґрус підживлюють так: 8-12 кг перегною і 40 г сульфату калію, а наступної осені додати 160 г суперфосфату.

До речі, суперфосфат діє тільки у зоні внесення, тому підживлювати ним потрібно глибоко і ближче до кореневої системи. Найкраще калійне добриво без хлору. Якщо вносити хлористий калій, то робити це треба вчасно, щоб до морозів хлор пішов глибоко у ґрунт.

Органіку в пристовбурні кола слід вносити лише повністю перепрілу. Інакше вона з часом перетвориться на аміачну суміш і зашкодить рослині. Для рідкого добрива курячий і кролячий послід потрібно настоювати у воді у співвідношенні 1:15.

Деревний попіл може в деякій мірі замінити калійно-фосфорні добрива, якщо їх немає під рукою. Для осені він добре підходить, бо майже не містить азоту, а мікроелементи у попелі присутні в легкозасвоюваній формі. Деревний попіл поліпшує структуру ґрунту, знижує його кислотність, відлякує багатьох шкідників. Під кожне плодове дерево потрібно його біля половини відра.

Якщо вчасно не встигли провести осіннє підживлення саду – не варто від нього відмовлятися навіть у листопаді, якщо земля ще не промерзає. Але вносити краще водорозчинні добрива – рідкі форми підживлень швидше засвоюються.

Читайте також