Що робити, коли врожай яблук великий, але плоди дрібні і хворі: корисні поради

Чому яблука на деревах дрібні і виглядають хворими? Відповісти на це питання можна, якщо проаналізувати весь річний цикл догляду за яблунею у саду. Трапляється таке, що яблуня начебто нічого не потребує: виглядає чудово і так само себе почуває. Але лише у тому разі, якщо її повністю влаштовують створені для неї умови, інформує Ukr.Media.

З часом (а іноді і дуже швидко) будь-яке плодове дерево починає потребувати декількох обов'язкових процедур. Обрізки — тому що крона, яка розростається, "витягує" корисні речовини, яких у результаті не вистачає для повноцінного розвитку плодів. Внесення добрив, які потрібні для заповнення дефіциту поживних речовин. Обробки проти хвороб і шкідників, які особливо легко захоплюють ослаблене дерево. Якщо вчасно не проконтролювати ситуацію, то можна залишитися зовсім без врожаю. Отже, що саме стало причиною погіршення якості плодів на дереві?

Нерегулярна обрізка яблуні

Якщо ви хочете, щоб ваша яблуня регулярно і успішно плодоносила, цей захід потрібно проводити щороку. Особливо це актуально, коли дерево перебуває у молодому віці, і його скелет тільки закладається. Під час обрізки потрібно регулювати ширину і висоту зростання яблуні. Це не лише допоможе поліпшити якість врожаю, але також зміцнить здоров'я і імунітет дерева. Вам може здатися, що обрізка уповільнює розвиток дерева, але повірте, компактна провітрювана крона довше живе і менше хворіє. Доглянуте дерево менше схильне до інфекцій і більш стійке до морозів взимку.

Що робити?

Дочекавшись покладеного терміну, проведіть обрізку яблуні. Якщо на ній є старі або хворі гілки, поєднайте формуючу і санітарну обрізку. Видаліть усі постраждалі частини дерева, за необхідності зачистіть рани і обробіть їх дезінфікуючими засобами. Наприклад, це можуть бути 1 %-вий розчин мідного купоросу, бордоська рідина або Савой ДС для садових дерев. Потім нанесіть на них пасту БлагоСад, живицю і т. д.

Несвоєчасні підгодівлі

Для того, щоб яблуня добре плодоносила, вона потребує своєчасних підгодівель з квітня до вересня. Навесні, за традицією, рослинам потрібно більше азоту, а у період квітнення і після закінчення плодоношення вони здебільшого потребують калію і фосфору. Крім того, рослина може "сигналізувати" вам про брак певного елементу живлення специфічними ознаками.

Що робити?

Залежно від того, який місяць зараз за вікном, внесіть відповідну підгодівлю. Якщо яблуню давно не підгодовували, вибирайте комплексне добриво зі співвідношенням азоту, фосфору і калію у відповідній для сезону пропорції.

Парша на яблуні

Причиною зниження обсягу і якості врожаю яблук можуть бути захворювання. І найчастіше неприємні зміни відбуваються з плодами під впливом парші — інфекційного захворювання, що викликається сумчастим грибом Venturia inaequalis. Пошкоджені паршею листя і плоди яблуні вкриваються кіркою та виразками, а потім тріщинами і наривами, через які потрапляє інфекція. За умови сильного ураження листя і плоди обсипаються. Впливає парша і на якість врожаю, що залишився на деревах. Особливо швидко парша розмножується у вологу погоду.

Що робити?

Якщо дерево захворіло на паршу настільки сильно, що яблука вкрилися плямами і стали дрібнішати, то біологічні препарати йому вже не допоможуть. А оскільки врятувати нинішній урожай ви вже не зможете, зніміть те, що придатне для переробки, а потім обробіть дерево хімічними пестицидами, такими, як Бордоська суміш-Ф, Скор або Хранитель згідно з інструкцією.

Надалі обов'язково проводьте профілактичні обробки. Для цього можна використовувати біологічний фунгіцид Фітоспорин-М, який застосовують згідно з інструкцією. До числа профілактичних заходів у даному разі входять своєчасна обрізка дерев, а також прибирання падалиці восени.

Щитівка на яблуні

Ще один любитель поласувати вашими яблуками (і не лише ними). Комахи схожі на крихітних плоских "черепашок", які присмоктуються до поверхні рослини. У щитівок дуже міцний панцир, який надійно захищає їх від впливу хімікатів. Уподобавши дерево, ці комахи поступово висмоктують з нього усі соки. Одночасно з цим на поверхні листя і гілок з'являються липкі виділення щитівок — так звана падь. І якщо не вжити термінових заходів, то за кілька років вони здатні знищити не просто урожай, а все дерево цілком.

Що робити?

Від щитівки допомагає препарат Актара — контактний інсектицид групи неонікотиноїдів, чий захисний ефект триває до місяця. Кращий ефект дасть одночасне обприскування цією речовиною плюс прикореневий полив його розчином. Крім Актари, позбутися від щитівки допомагають Алатар і інші інсектициди.

Застосовувати усі препарати потрібно згідно з інструкцією. У ній же ви знайдете і інформацію про кількість обробок, а також про те, за який час до початку збору врожаю їх можна безпечно проводити.

Згодом необхідно регулярно та ретельно оглядати яблуні на предмет появи комах і липкої паді. При цьому обов'язково зазирніть на зворотну сторону листя і у листові пазухи: шкідник може ховатися саме там.

Правильний догляд за яблунями і їх своєчасний огляд допоможуть у майбутньому уникнути проблем з плодами та зберегти урожай.

Читайте також