Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Сохнуть листя та зав`язі огірків у теплиці та відкритому ґрунті: як врятувати урожай

Врятувати урожай огірків на грядках - завдання не з простих. Особливо, коли на них чатують десятки видів хвороб та шкідників. Варто визначити причину підсихань та усунути її. Також необхідно обробити лозу препаратами від хвороб та грибків.

Чому в огірків у теплиці сохне листя

Причин, чому в теплиці в огірків сохне листя, щонайменше п'ять:

  • ви порушуєте правила зволоження ґрунту – поливаєте огірки занадто рясно або, навпаки, недостатньо;
  • рослини потерпають від аскохітозу – захворювання, що вражає плоди, стебла та листя огірків. Сохне листя огірків і від пероноспорозу, або несправжньої борошнистої роси. Причиною засихання листя можуть бути й інші грибкові хвороби. Найслабшою ланкою є кволі паростки;
  • ви посадили сорт, схильний до всихання, тому звичайного догляду для ваших огірків недостатньо – потрібно приділяти їм більше уваги й стежити за тим, щоб їм вистачало вологи;
  • огірки можуть бути вражені шкідниками, які харчуються їхнім клітинним соком, що призводить до поступового ослаблення та всихання рослин. До таких комах належать тля, щитівки, борошнисті червці й кліщі;
  • огірки в теплиці сохнуть через занадто високу концентрацію в ґрунті органічних добрив або, навпаки, від їх нестачі.

Чому сохне листя огірків у відкритому ґрунті

Чому листя огірків жовтіє і сохне? Якщо листя прив'яло на грядці в денний час, а вночі знову відновило тургор, причин для занепокоєння немає – таким чином огірки реагують на спеку.

Відбувається всихання листя огірків і через надлишок органіки в ґрунті. Усунути проблему вам допоможе полив огірків теплою водою, яка знизить концентрацію добрив у ґрунті. Всихання нижніх листя огірків – симптом кореневої гнилі, або фузаріозного в'янення. Розвивається фузаріоз на огірках у відкритому ґрунті так само, як і в теплиці.

Чому сохнуть зав'язі огірків у відкритому ґрунті

Якщо на ваших огірках сохнуть зав'язі, то найпоширенішою причиною цього є нестача вологи. Перевірте, чи вистачає рослинам води – огірки дуже вологолюбна культура. Якщо одночасно з засиханням зародків жовтіє й сохне листя огірків, найімовірніше, проблема саме в тому, що ви занадто рідко і мало їх поливаєте. 

При вирощуванні у відкритому ґрунті огірки можуть всиханням зав'язі реагувати на низьку температуру – якщо денна температура не піднімається вище 16 °С, рослини слабшають, а їхні зав'язі жовтіють, сохнуть і опадають. Сохнуть і опадають зав'язі огірків і в тому разі, коли для розвитку всіх сформованих зародків недостатньо живлення, і передусім кальцію. А відчувають нестачу живлення огірки внаслідок різних причин: через гниль, яка руйнує кореневу систему рослин; через те, що ви несвоєчасно обрізали батоги, і тому на рослині утворилося забагато зародків; через те, що ви не внесли в ґрунт комплексні добрива.

Як боротися з тим, що огірки сохнуть

Якщо ваші огірки стали засихати, визначте, з якої причини це відбувається, й усуньте її. Чим обробляти огірки, щоб не сохло листя?

Якщо причина жалюгідного стану огірків є шкідники або хвороби, слід обробити рослини від грибкових інфекцій фунгіцидами – бордоською сумішшю, мідним купоросом, Купроксатом, Фітоспоріном, іншими подібними препаратами або народними засобами, а від шкідників потрібно застосовувати такі акарициди, як Актеллік, Актара, Біотлін, Агравертін, Фітоверм і подібні до них або перевірені часом народні засоби боротьби з комахами. На жаль, від різних видів мозаїки ліків не існує, але не допустити ураження вірусним захворюванням можна, знищуючи сисних шкідників, які є рознощиками різних інфекцій. Дуже важливим пунктом догляду за огірками є полив рослин, оскільки огірки сохнуть найчастіше саме через неправильне зволоження. Огірки вимагають рясного поливання тричі на тиждень. Якщо полив буде мізерним, корені огірків спрямовуватимуться у пошуках вологи до поверхні ґрунту, що може привести до їхнього пошкодження і, як наслідок, до всихання куща. Зрошення ґрунту потрібно проводити у вечірній час: теплу воду ллють на ґрунт, а не на частини рослини.

Слід відповідально ставитися також і до удобрення огірків – їх підживлюють упродовж усього часу, поки формується кущ і зав'язі на ньому. У ролі добрив використовуйте комплексні збалансовані підживлення. Однак майте на увазі, що перегодовування огірків добривами також може привести до всихання рослин. 

Читати також