Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Стійкість троянд до морозів: чи варто вкривати кущі, чи вони можуть перезимувати самотужки

Кожна господиня перед початком заморозків переймається за власний сад, квітник та город. Проте особливої уваги жінки приділяють саме квітам. Навколо того чи варто вкривати троянди, чи наші зими для них це дрібнички  - точиться багато дискусій.

Зони морозостійкості 

Територія України з півночі до півдня потрапляє в 3 основні зони морозостійкості – 5, 6 та 7. Більша територія України належить до 5 і 6 зон морозостійкості з максимально низькою температурою в північних областях від -23 °С до -26 °С, а в центральних і на півдні від -17 °С до -23 °С. Проте кожен куточок має свої погодні умови. 

Фактори, які впливають на морозостійкість троянд:

Троянда – чагарник. А це означає, що умовою її успішного зростання і зимівлі є наявність в її резервах розгалудженого, міцного, здорового, «постійно діючого» скелету з декількох (у кожної і в різні періоди життя по-різному), в основному, 5-6-7 міцних гілок. 

  • Правильна посадка. Місце щеплення заглиблюється на 3-5-10 см в залежності від групи троянди (мініатюрна/шраб/плетиста ), якості грунту (легкий/важкий) та регіону (північ//центр/південь) і різних поєднань всіх цих вихідних умов. 
  • Вік троянди. Молоді троянди завжди більш чутливі, ніж дорослі рослини, які вже глибоко вкорінені, мають зрілий скелет з достатньою для зростання кількістю пагонів. Тому особливого захисту і укриття можуть вимагати в перші 2-3 роки після посадки.
  • Весняне обрізування троянди. Цей процес, як необхідна складова догляду за трояндами, теж відштовхується від групи, до якої належить троянда, але при цьому потрібно пам’ятати, що троянда – чагарник. Якщо вона низько обрізається кожного року в результаті не дуже успішної зимівлі чи з інших причин, її сили витрачаються на відновлення своєї маси і вже в порядку черги – на цвітіння. Якщо дуже узагальнити, то троянди обрізаються на третину, якщо ви хочете, щоб вона залишалася такою, як в минулому році; якщо нижче – нижче, ще більш компактна – ще нижче. Але при цьому цвітіння затримається. 
  • Виткі троянди – окремий підхід, тим більше, якщо вони квітнуть один раз за сезон на минулорічних пагонах, тобто на всіх тих, що збереглися за зиму з минулого сезону. І навіть, якщо витка троянда квітне не один раз, її цвітіння може постраждати, якщо троянда обмерзне і втратить багато себе, або квіткові бруньки на її гілках пошкодяться, і вона зацвіте гірше. 

Троянди можуть зимувати без укриття. Проте за сильних морозів у троянди можуть вимерзнути гілки, які вона відновить, якщо місце щеплення залишиться невраженим. Але не обов’язково за сильних морозів обмерзають гілки. Частіше обмерзають квіткові бруньки на цих гілках, якщо вони не захищені.

Стабільного пишного цвітіння на таких трояндах чекати, звичайно, не варто. Також одною з причин обмерзання квіткових бруньок є утворення так званих сліпих пагонів, які не закінчуються квіткою, хоча вони на неї «запрограмовані».

Найбільш морозостійкими рослини (всі, не тільки троянди) є на початку зими і стають вони все менш морозостійкими з наближенням весни. Навіть дуже морозостійкі рослини, добре загартовані, на початку вегетативного сезону при розпусканні листя можуть бути пошкоджені навіть незначними заморозками. Найбільші втрати від зимових вітрів відбуваються в лютому та березні. В цих місяцях з’являється більше сонячних днів, коли рослини після морозної ночі нагріваються і не витримують різкого перепаду температур.

І тут на допомогу садівникам приходить геніальний винахід людства під  загальною назвою «агроволокно». Воно рятує нас і наші дорогоцінні троянди не тільки, а часто і не стільки, від морозів, як від сонця на заході зими–сході весни.

 

Читати також