Технологія посадки картоплі під зиму: правила, особливості та рекомендації

Посадка картоплі під зиму – це не популярний, але існуючий спосіб, коли городники-експериментатори намагаються заощадити час навесні, полегшивши свою працю, висадивши бульби ще восени. Для одних подібні дії позбавлені сенсу, але тим не менш знайдуться чимало прихильників подібної методики, особливо серед тих, хто на власному досвіді спробував висадити культуру картоплю восени і отримав добрий і головний ранній урожай. Що ж потрібно знати про технологію посадки картоплі під зиму? Які головні плюси у цій методиці і чи варто висаджувати весь запланований обсяг картоплі восени? Давайте розберемося.

Переваги посадки картоплі під зиму

  1. Слід зазначити, що подібна висадка значно економить час городників, адже навесні і так багато посівних робіт, тому, якщо картопля висаджена навесні – це значне полегшення.
  2. Якість урожаю практично не відрізняється, адже експерти стверджують, що класична та зимова посадка зрештою обдаровують подібним результатом.
  3. Процес стратифікації, якому піддаються бульби, значно покращує стійкість наземної та підземної частини рослини перед хворобами. А також шкідники менш активно атакують картоплю.
  4. Процедура посадки набагато спрощена восени, оскільки ґрунт після закінчення сезону пухкий, ніж після зими. Відповідно додаткової копки ділянка не потребує.
  5. Оптимальним способом посадки є безорний або лінійний, коли для висадки бульб достатньо провести гряди, де дотримуючись рекомендованого інтервалу можна швидко висадити велику кількість картоплі.

Технологія посадки картоплі під зиму безорним або лінійним способом

Практика довела, що саме такий спосіб можна вважати найкращим у своєму роді, особливо при висадженні картоплі під зиму, тому детальний розгляд саме цієї технології є доцільним.

Підготовка посадкового матеріалу

Багато хто помилково вважає, що під зиму найкраще висаджувати ранні сорти картоплі, тому що при швидких сходах можна розраховувати на ранній урожай. Це помилка. Висаджувати під зиму рекомендують виключно пізні сорти і попередньо провівши ряд процедур. По-перше, не висаджуйте великі бульби, достатньо взяти середні розміри. Замочувати або обробляти їх не потрібно, а ось «прогріти» на сонці до утворення зеленого відтінку – необхідна процедура. У середньому прогріванні бульб слід піддавати два тижні, після чого сміливо занурювати у ґрунт.

Підготовка ділянки для посадки картоплі під зиму

Ділянку готують у декількох напрямках, щоб перед зануренням бульб, всі моменти були продумані та враховані. Для початку підготуйте гряди, вам слід провести лінії завширшки, яку вам дозволяє територія. Наприклад, якщо ширина гряди складе 3,5 метра, то стежки слід залишати на 30-40 см. Зробіть стільки гряд, скільки вам дозволяє ділянка або плани осінньої посадки. Далі проведіть поперек лінію, яка створить орієнтир, тоді вся посадка буде симетричною. Відстань між лініями на одній гряді має становити 20 см, тоді у вас буде хороша лінія.

Внесення добрив

Зрозуміло, що неможливо розраховувати на багатий урожай без внесення добрив. Найкраще використовувати органіку – золу та перегній. Так, золу слід занурити у ґрунт відразу, а ось перегній на самому фінальному етапі. Функція перегною не лише удобрює ґрунт, а й підігрівати ґрунт, щоб під час весняних заморозків уберегти не лише бульби, а й сходи, від несподіваних втрат.

Крім органіки слід поповнити запаси ґрунту ще й мінеральними добривами. Пам'ятайте, що азот восени не використовується, тому розраховуйте, що суперфосфату знадобиться від 40 до 60 грамів, а ось хлористого калію достатньо 30-40 грамів. Ці пропорції розраховані однією квадратний метр.

Безпосередня посадка картоплі під зиму

Коли грунт підготовлений по грядах і лініях, внесені всі добрива, слід розпочинати безпосередньої посадки картоплі під зиму. За вікном має бути справді холодно, а за прогнозом потепління не намічається, а осінь повноправно править. Справа в тому, що при потеплінні можливе пророщування паростків, що обов'язково вимерзнуть, і можливість отримати хоча б скромний урожай зводиться до нуля.

Бульби рекомендують занурювати в землю від 6 до 8 см у важкі ґрунти, а ось у супіщані глибше, занурюючи в землю на 8, а то й 10 см. Присипати бульби рекомендують родючим ґрунтом, перегноєм та мульчею. Такий трирівневий шар захисту обов'язково забезпечить комфортне проживання бульб всю зиму.

Як мульчу можна використовувати все, що під рукою - листя, бадилля, тирсу, хвою або подрібнену солому. Розраховуйте, що на один квадратний метр знадобиться приблизно відро мульчі.

Пам'ятайте, насадження категорично заборонено поливати, а якщо несподівано почнуться дощі, постарайтеся ділянку з висадженою картоплею накрити плівкою, інакше ймовірність успіху знижується.

Експериментувати ніхто не заважає, тому можна сміливо спробувати висаджувати не лише зелень під зиму, а й основний коренеплід – картоплю. І лише власний досвід підкаже, чи можна успішно висаджувати картоплю восени, чи ні.

Читайте також