Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

У клематиса пожовтіли листки: як врятувати рослину

Якщо у клематиса жовтіють листя, причин може бути кілька - нестача корисних речовин, грибкові захворювання, шкідники, що вражають коріння. Перш ніж приступати до лікування, необхідно встановити причину, що викликала пожовтіння листя.

Іржа проявляється жовтими або бурими здуттями на листках і стеблах. В результаті вони деформуються, листя засихають повністю і обпадають. Разом з цим рослина не позбавлена можливості формувати нове листя, в яких йде процес фотосинтезу. Тому іржа не губить клематис повністю. Але з нового сезону, навесні, хвороба перекинеться на молоді пагони, і кущ може загинути. Тому восени слід провести повну обрізку - до коренів. Навіть якщо клематис в наступному році не зможе цвісти, за літо у нього відростуть нові гілки, і квіти будуть через рік, зате обрізка дозволить зберегти його на майбутнє. Одночасно з хворими пагонами видаляють бур'яни, що ростуть поруч, адже збудник хвороби може перезимувати і на них. Весь уражений матеріал спалюють. Лікування іржі листя дає хороші результати, якщо необхідні заходи вжити відразу ж, після появи і виявлення плям. Рослина обприскують двовідсотковим розчином бордоської рідини або хлорокисом міді.

Плямистість виникає через хвороботворні грибки і теж проявляється пожовтінням листя. Видів грибків дуже багато, визначити, який з них вразив клематис, буває складно. Іноді «в гостях» у клематиса знаходиться відразу кілька збудників хвороби і листя покриваються плямами різних кольорів і розмірів. Але добре те, що знищити їх можна одним препаратом.

Грибок аскохіта викликає темно-бурі плями на листі. Плями жовтого кольору з'являються через грибок ціліндроспоріум.

Якого б кольору не були плями на листі, всі вони заважають нормальному фотосинтезу, що призводить до загибелі клематиса.

Від грибка клематиси рятують препаратами, що містять мідь, обприскують їх мідним або залізним купоросом навесні і восени, влітку підійде одновідсоткова бордоська рідина і її замінники. Уражені листки і пагони відразу ж зривають і спалюють.

Жовта мозаїка відноситься до вірусних хвороб. Переносять вірус комахи, які смокчуть сік рослини - гусениці, кліщі, попелиці. Важливо обробляти клематис інсектицидами, щоб комахи навіть не заповзали на нього. Жовта мозаїка проявляється жовтими плямами, але деякі віруси просто знебарвлюють листя.

Пошкоджені листя відразу ж видаляють, клематис обробляють колоїдної сіркою, карбофосом, калійним милом. Спеціальних препаратів проти жовтої мозаїки не існує, але перераховані інсектициди ефективно знищують і комах, і переносяться ними віруси.

Якщо поруч з клематисом ростуть тюльпани, флокси, півонії, аквилегия, дельфініум, хоста - обробіть і їх, вони схильні до тих самих вірусних захворювань.

В якості профілактики можна використовувати деревний попіл для мульчування землі над корінням. Попіл змішують з піском в співвідношенні 1/10. Крім знищення грибка, вона зробить грунт не таким кислим, і вбереже клематис від інших проблем.

Читати також