Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

У перців різко скрутилося листя: у чому причина та що робити

Якщо ви вирощуєте гострий або солодкий перець, швидше за все, не з чуток знаєте про проблему скручування листя. Листя може скручуватися як у розсади, так і дорослих рослин перцю. Воно закручується вгору “човником” або загинається вниз. Іноді воно деформуються і утворюють складки.

Шкідники

Коли з листям щось не так, в першу чергу завжди підозрюємо шкідників. Особливо, якщо перці закрутили листя донизу. На розсаду цілком може напасти павутинний кліщ з кімнатних рослин або попелиця, якщо її личинки були в землі.

Що робити: в першу чергу уважно оглядаємо рослини. Якщо перці виглядають злегка зів’ялими, незважаючи на вологий грунт, якщо з тильного боку листа є маленькі темні або жовті точки, швидше за все, ми маємо справу з павутинним кліщем. Це дуже небезпечний шкідник, який нещадно і швидко знищує рослини.

Павутинний кліщ це не комаха, а павукоподібна істота. Тому для його знищення підійде не будь-який засіб, а тільки акарицид і інсектоакарицид.

Якщо молоді листочки перців скручуються і горбяться, варто пошукати тлю. Її (на відміну від кліща) видно неозброєним оком – дрібні світло-зелені особини зазвичай громіздкі близько черешків, стебла і на зворотному боці листа. Поки попелиця не встигла розмножитися, її знищить простий мильно-содовий розчин. Для приготування потрібно 30 грамів господарського мила і 1 столова ложка соди на 1 літр води.

А коли справа погана, виручають пестициди: Кінмікс, Інта-Вир, Танрек та інші.

Спека і сухість повітря

Для вирощування розсади перцю ми справедливо використовуємо найсвітліший і сонячний підвіконня в будинку. Іноді трапляється так, що велика кількість сонячних променів спільно з жаром від батареї опалення висушують повітря. Та й температура на такому підвіконні в сонячний весняний день може перевищувати оптимальну.

В спеку листя перцю скручуються, щоб зменшити площу листової пластини і, відповідно, випаровувати менше вологи. Особливо в такій ситуації страждають молоді сіянці з парою-трійкою справжніх листочків. Листя виглядає пониклими, краєчки закручуються всередину. Сім’ядольні листочки скручуються по спіралі.

Що робити: використовуємо всі можливості для створення нормальних умов. Наприклад, зменшуємо батареї в сонячні дні. І ставимо поруч з розсадою зволожувач повітря. Немає зволожувача? Неможливо прикрутити батарею?

Не біда. На час, коли сонце світить прямо у вікно, притіняємо рослини газетами. Якщо на вулиці немає морозів, можна і кватирку відкрити. А на батареї розвішуємо мокрі рушники для зволоження повітря. І ще вранці і вечорами обприскуємо перчики теплою водою.

Зазвичай тугор листя швидко відновлюється, коли температура повітря знижується і вологість приходить в норму.

Мало світла

Не всім пощастило з гарними парниками та теплими сонячними підвіконнями. Деяким городникам доводиться вирощувати розсаду на північних вікнах, де сіянці змушені боротися за світло. Частенько можна спостерігати таку картину: верхні листки у перців вигинаються по жилці, стають несиметричними і ніби “в складочку”.

Причина в нерівномірному зростанні листа. Дефіцит світла призводить до того, що жилки листа ростуть швидше, ніж інші частини листової пластини. В результаті лист деформується. При цьому на раніше сформованих листках не спостерігається ніяких змін.

Що робити: єдине, що можна зробити в такій ситуації, – використовувати штучне підсвічування. Або просто дочекатися сонячної погоди і виставити ємності з розсадою на сонці. При нормальному освітленні листя відновить свою звичайну форму.

Скручується листя перців в теплиці

Ті ж причини – спека, сухість, хвороби і шкідники, дефіцит мінералів або води – можуть привести до того, що листя будуть скручуватися на дорослих рослинах перцю.

Сильна спека і сухість

Найчастіше саме спека є причиною скручених листя і перців, і томатів. Це нормальна реакція рослини на несприятливі зовнішні умови. Турбуватися в цьому випадку не потрібно.

Що робити: тримаємо теплицю відкритою, притіняємо кущі від сонячних променів і додатково поливаємо грядки. Коли спека спаде, листя повернеться в нормальний стан.

Дефіцит поживних речовин

Складніше розібратися з недоліком того чи іншого поживного елемента. Наприклад, скручені в “човник” і ніби висушені по краях листочки прямо вказують на нестачу калію.

Що робити: вирішенням проблеми буде позакореневе підживлення по листю калійною селітрою (10 грамів добрива на 5 літрів води) або зольним настоєм (1/3 відра заповнюємо золою доливаємо до верху гарячою водою, настоюємо дві доби і проціджуємо).

Коли листя перців не тільки закручуються всередину, але і змінює колір на темно-зелений з фіолетовим відтінком, в наявності дефіцит фосфору. При сильному фосфорному голодуванні листя стає дуже темними (ніби чорними) і піднімаються догори. Плоди теж темніють, буріють, набувають фіолетовий відлив.

Що робити: допоможе підгодівля фосфорним добривом (суперфосфатом). Залежно від погодних умов підгодовуємо або через обприскування по листю, або поливом під корінь.

Хвороби рослин

Скручене листя перцю може бути симптомом грибкового або вірусного захворювання. Наприклад, при столбурі (фітоплазмозі) листочки на верхніх пагонах стають гофрованими, їх кінчики висихають. Іноді скручування “човником” спостерігається при ураженні борошнистою росою.

Що робити: уважно оглянути рослини: у будь-якої хвороби будуть й інші ознаки. Борошниста роса проявляється у вигляді білого нальоту на тильній стороні листа. При столбурі листя не тільки деформується, але і жовтіє. Спочатку переконуємося, що дійсно маємо справу з хворобою. А потім займаємося лікуванням, якщо воно можливо.

Читати також