Як боротися з личинками хруща, або борозняком: хімічні та біологічні методи

Щось поетичне у гудінні хрущів можуть знайти лише прихильники поезії і ті, хто про садівництво лише щось чув. І діти. Варто хоч раз зіштовхнутися з руйнівною діяльністю величезних, огидних личинок-борозняків і будь-яке прихильне ставлення до цих сезонних гостей відразу пропадає. Адже личинки хруща обгризають навіть корені дерев та кущів. І боротися з ними нелегко. Виснажливий вибір вручну, біологічні вороги чи хімічні засоби? Такому ворогу, як личинка травневого жука, не варто надавати жодного шансу на вашій ділянці. Про власний недогляд чи несміливість дуже швидко доведеться пожалкувати.

Як шкодять травневі хрущі і їх личинки?

Якщо якась рослина дуже швидко зів’яла й загинула — це головний сигнал до пошуку борозняку. Запідозрити появу личинок можна лише по «результатам» підгризання коренів. У трав’янистих і однорічних рослин така шкода проявляється за лічені години. І їх дуже легко висмикнути з грунту.

Для великих рослин основні симптоми ураження коренів — відставання в рості, в’янення листя. Звичайно, «підтвердити» точно діагноз можна лише знайшовши саму личинку. І для цього зазвичай навіть сильно порпатися не доводиться.

Дорослі жуки — листоїдні шкідники всіх ягідних, плодових кущів та дерев, ліщини, горіху, які теоретично можуть повністю об’їсти все листя на молодих деревах. Та все ж вони частіше селяться на великих деревах і не на садових видах. Порівняно з підземною діяльністю личинок вони шкодять відносно мало.

Пошкодження коріння може повністю загубити навіть молоді дерева. А для овочів, зелені, трав’янистих одно- та багаторічників таке під’їдання — майже вирок. Від яблуні до хвойних, гортензій, полуниці, огірків, салатки, хости чи газону — вони шкодять всім рослинам. І всюди, де опинилися. І з кожним місяцем, кожним роком розвитку личинки шкода, яку вона спричиняє, зростає в геометричній прогресії (те, що повністю може з’їсти дворічний борозняк за тиждень, трьохрічний з’їсть за день).

Як боротися з борозняком хімічними засобами?

Борозняк не виносить надлишку азоту та лужної реакції. І перше, що потрібно спробувати для боротьби — прості азотні добрива, наприклад, аміачну селітру та засоби для розкислення грунту (якщо це не протипоказано рослинам).

Найшвидший, найдієвіший і найбільш агресивний спосіб зупинки личинок хруща в саду — застосування хімічних інсектицидів. І найпростіший у використанні. Та швидкість і зручність застосування хімзасобів не нівелює наслідки і шкоду довкіллю. І завжди потрібно зважувати ризики. В тому числі варто враховувати:

 • як використовується ділянка саду, через скільки днів туди можна повернутися для відпочинку чи роботи;
 • потенційні ризики для дітей, домашніх тварин, бджіл;
 • наявність достатніх засобів індивідуального захисту.

Це не означає, що хімічні засоби не можна застосовувати. Та варто ставитися до їх використання відповідально та свідомо, хоча б спробувати спочатку інші безпечніші варіанти й точно дотримуватися всіх заходів безпеки.

Для боротьби з борозняком ефективні:

 • контактно-кишечні інсектициди;
 • системні інсектициди.

Краще обрати вузькоспеціалізовані препарати, що розроблені спеціально для боротьби з борозняком — «Антихрущ»«Stop Хрущ»«Rembek»«Валлар»«Фас».

Якщо немає вибору, використовуйте препарати більш широкої дії. Достатньо ефективні вже майже класичні «Актеллік» чи «Актара», більш нові широкоспектрові інсектициди «Дестрой»«Белем»«Альтекс»«Агростак Біо»«Ініціатор». Та все ж головний напрям їх застосування дещо інший.

Як боротися з личинками хруща біологічними засобами?

Діставати личинок вручну при обробці грунту й топтати, парити, зкормлювати птиці — це лише «краплина в морі». Ефективно боротися з личинками без хімії допоможуть прості, але системні безпечні засоби та прийоми.

Найпростіший варіант дієвої боротьби — придбати готовий біоінсектицид. Нешкідливий, безпечний для довкілля, він дозволяє швидко (хоч і не настільки, як хімзасоби) вирішити проблему борозняку без великих зусиль. Одні з найефективніших препаратів — «Ентоцид» (метаризин) від грунтових шкідників, «Метавайт»«Лепідоцид». Дуже добре себе проявили і «Бітоксибацилін», і «Актоверм». Достатньо точно слідувати інструкції, щоб досягти бажаного без особливих зусиль.

На грядках, сезонних квітниках, пустих ділянках, навколо ягідних кущів та плодових дерев при ознаках появи хрущів і як профілактику можна провести посів сидератів, що активно збагачують грунт азотом та відрізняються особливими азотфіксуючими бактеріями на коренях — в першу чергу, люпинів та білої конюшини.

Непогано теоретично мали б справлятися й сильні інсектицидні рослини — гірчиця, гречка та ріпа, та на практиці гірчицю борозняк і не помічає. Як і не лякається посадок часнику, фенхелю, кропу. Мій фаворит по дієвості — все ж конюшина. Сидерати принесуть і іншу користь — відновлять, захистять, збагатять землю, скоротять догляд, стримають бур’яни. З декоративних видів непогані відлякувачі — герані, полин, ті ж люпини, та самостійно з личинками хруща вони не впораються.

У квітниках, багаторічних насадженнях, де неможливо досівати сидерати, а також там, де немає часу і бажання гратися з посівом, можна використати й абсолютно безпечні засоби, що не нашкодять навіть в сезон збору ягід і плодів:

 • мульчу з подрібненої конюшини, бузини;
 • відвар листя грецького горіха (1 кг на відро води, довести до кипіння й настояти тиждень);
 • настій цибулевого лушпиння (2 склянки на відро, з настоюванням тиждень або більш «швидкий» відвар з кипятінням протягом 5 хв);
 • настій гірчичного порошку (100 г на 10 л);
 • часниково-цибулевий настій (200 г подрібнених з лушпинням цибулин залити 1 л води, настоювати 10 днів і розбавляти по 2-3 ст.л. на відро води)
 • додавання жменьки лушпиння в посадкові ямки, органічні добрива, що вносяться в землю чи мульчу.

У деяких садівників «працює» слабкий розчин нашатирного спирту чи аміаку, хлору, та в нашому садку борозняк його не злякався зовсім…

Читайте також