Технології теплозахисту виноградних лоз розрізняються по регіонах. На північному сході слід ретельніше приховувати кущі: в окремі зими температура ґрунтів тут падає до 15°С морозу – цього достатньо, щоб позбутися всього винограднику. На півдні лози переважно захищають від вітрів за допомогою укриття з шиферу, руберойду, агроволокон. Загалом залежно від кліматичних умов існує три способи захисту виноградника від холодів: підгортання, часткове вкривання та повне вкривання.
Підгортання зазвичай захищають від низьких температур неморозостійкі сорти винограду, що вирощуються в південних регіонах. Так, після обрізування, обробки фунгіцидом і підживлення виноградника добривами навколо кожного куща роблять земляний насип заввишки від 10 до 25 см, який потім зволожують. Підгортати слід також саджанці першого року: їх пригинають до землі в напрямку зростання, фіксують у цьому положенні, після чого насипають на підставу пагорб землі заввишки до 20 см.
Щоб не оголювати кореневу систему кущів, землю для підгортання беруть із борозен, зроблених у міжряддях на відстані 1,5-2 м від кущів. Навесні в ці борозни стікатиме тала вода, зволожуючи ґрунт у винограднику, але коріння рослин при цьому замокати не буде.
Якщо за прогнозами зима буде не дуже холодною, практикують часткове вкривання виноградних кущів, при якому захищають від морозів тільки рукави, основу плодоносних пагонів і стовбури, тобто органи, розташовані близько до землі. Їх укутують нетканим матеріалом, причому товщина покривного шару має бути не менше 4 см. Перевага часткового укриття – у простоті виконання, але надійним його не назвеш: при сильних морозах такий спосіб утеплення не рятує.
Для повного вкривання лози знімають зі шпалер і укладають на землю, попередньо заслану мульчею з тирси, сухого листя, гілля, дошок або іншого органічного матеріалу, який потрібен, щоб рослина не стикалася з землею. Залежно від сили прогнозованих морозів, товщина мульчі може становити від 2 до 4 см.
Кущі закріплюють у лежачому положенні й засипають соломою, тонким хмизом або ялиновим гіллям, а зверху накривають захисним нетканим матеріалом – спанбондом, лутрасилом, агроспаном або поліетиленовою плівкою. Відтак краї полотна притискають до землі камінням або цеглою, щоб укриття не знесло вітром, а поверх плівки насипають шар землі. Якщо взимку на вкриття впаде сніг, він стане додатковим захистом винограду від морозів.
Джерело: zaxid.net