Як збирати насіння з томатів: ділимось варіантами збору

Зекономити на щорічній купівлі насіння помідорів або ж іншої городини можна лише за умови збирання насіння з плодів у домашніх умовах. Отож ділимось секретами збору насіння з помідорів. 

Для першого варіанту збору насіння спочатку слід обрати хороший плід. Він повинен максимально відповідати опису сорту, який купували, не мати ознак хвороби, бути пом’ятим або потрісканим. Плід повинен мати насичений колір, що говорить про дозрівання насіння. З одного кілограма помідорів виходить приблизно 2-3 г насіння.

Для заготівлі насіння не можна вибирати гібридні (схрещені) сорти. Передбачити подальший урожай таких сортів дуже важко.

Плоди, відібрані для збору насіння, слід покласти на сонячне підвіконня, щоб вони остаточно дозріли. Помідори перед цим слід вимити і висушити. Коли шкірка помітно розм’якне, томати розрізають навпіл і дістають столовою ложкою м’якоть. У літрову банку наливають чисту фільтровану воду і кладуть туди зібрану м’якоть. Горлечко банки зав’язують марлею, щоб до неї не потрапили пил і смітинки. Ємність прибирають у темне місце з температурою не нижче 22 градусів. Приблизно через день вміст банки заграє, а ще через 2 дні більша частина насіння осяде на дно. На поверхні води залишаться тільки зерна-пустушки, які не мають ніякої цінності.

Під час відділення насіння від рідини можна скористатися марлею або друшляком. Насіння потрібно добре промити від м’якоті, а потім розкласти на паперовому рушнику або серветці, щоб позбавити його від зайвої вологи. Можна продезінфікувати підсушене насіння, замочивши його на пів години в розчині марганцівки. Потім насіння слід знову промити водою і знову висушити. Після того, як насіння стане повністю сухим, його складають у паперовий пакет або скляну банку і укладають на зберігання в темне, сухе місце, підписуючи кожен сорт.

Насіння помідорів можна заготовити й іншим способом, який називають «ледачим». Фаза ферментації у цьому методі виключається. Томат просто розрізають на дві частини і одразу ж беруть вміст на папір або серветку. Потім залишають її у сонячному місці, а через 2-3 дні просушене насіння висипають у ємність зі слабким розчином перманганату калію і витримують там пів години. Після цього його просушують, пересипають у конверт і прибирають до будь-якого темного приміщення з низькою вологістю.

Строк придатності насіння помідорів приблизно 4-5 років. Проте досвідчені городники не радять затягувати з посадкою. Максимальну врожайність і високу якість плодів показує торішнє насіння.

Читайте також