Хоча лишайники іноді помилково приймають за грибкове захворювання, вони насправді є комбінацією двох різних організмів. Грибкові клітини складають основне тіло і структуру кожного лишайника, а водорості або ціанобактерії надають йому зелений або навіть синій колір. Грибкова частина лишайника не здатна створювати власну їжу, тому вона покладається на фотосинтез у клітинах водоростей для отримання енергії, необхідної для росту. У свою чергу, гриб забезпечує водорості водою і мінеральними речовинами і запобігає їх висихання. Ці взаємовигідні відносини називаються симбіозом, інформує Ukr.Media.
За оцінками, більше 6% земної поверхні покрито лишайниками. Існує понад 20 000 різних видів, і вони бувають різних кольорів і форм. Вони зустрічаються на всіх континентах, від вологих лісів до полярних районів і пустельних пісків.
Лишайники ростуть практично на будь-якій твердій, добре освітленій поверхні, наприклад, на корі дерев. Лишайники найкраще ростуть під прямими сонячними променями, а мертві або вмираючі дерева можуть стати ідеальним середовищем існування. Коли крона дерева з тієї чи іншої причини стоншується, більше світла досягає стовбура і гілок, створюючи ідеальне середовище для росту і розмноження лишайників. Оскільки лишайники часто зустрічаються на корі дерев, які перебувають у поганому стані, часто припускають, що вони є винуватцями такого стану дерева. Однак відносини між лишайниками та деревом в основному сприятливі, а занепад дерева є результатом впливу якогось іншого стресора. Попри те, що лишайник може поглинати деякі мінеральні поживні речовини з поверхні, на якій він росте, він в першу чергу самодостатній.
Лишайник зазвичай є першим типом організму, який з'являється після стихійного лиха, такого як пожежа. Він може вижити, коли інші рослини не можуть.
Чому лишайник росте на деревах?
Люди часто пов'язують лишайник зі старими, гнилими або мертвими деревами і припускають, що занепад був викликаний лишайником. Насправді все навпаки — лишайник має тенденцію з'являтися на деревах, які вже знаходяться в занепаді. Його рідко можна побачити на здорових, швидкозростаючих деревах.
Лишайник віддає перевагу сонячному світлу та вологості, тому його часто можна зустріти на сонячних ділянках, що піддаються впливу дощу. Якщо ваше дерево раптово втратило листя або гілку, це створює сприятливі умови для росту лишайника.
Таким чином, хоча лишайник жодним чином не шкодить вашому дереву, його присутність може свідчити про нездорове або вмираюче дерево (з інших причин, таких як шкідники, хвороби або неправильний полив).
Шкодить лишайник дереву?
Лишайник самопідтримується — він не бере ніяких поживних речовин від дерева, на якому росте, і тому не шкодить дереву (хоча багато людей вважають його непривабливим). Він отримує всі необхідні поживні речовини з дощу та навколишнього повітря.
Оскільки лишайник не є рослиною, він не має коренів; замість того, щоб зариватися в кору, він прикріплюється до її поверхні.
Іншими словами, лишайник не шкодить вашому дереву.
Чи дає лишайник якісь переваги?
Дивно, але лишайник насправді має кілька переваг. Це природний показник якості повітря — він поглинає все, що знаходиться навколо нього, але процвітає лише тоді, коли повітря навколо хорошої якості. Насправді вчені використовують лишайник як індикатор якості повітря в різних географічних районах. Він також перетворює вуглекислий газ в кисень і поглинає будь-які забруднюючі речовини, що знаходяться в цьому районі.
Лишайник використовувався для фарб (є кілька дуже яскравих видів лишайників!), для одягу, прикрас і навіть як антибіотик — наприклад, ви можете знайти його як інгредієнт у вашому дезодоранті або зубній пасті.
Багато видів дикої природи також люблять лишайник — олені використовують його як джерело їжі, а деякі види птахів використовують його для виття гнізд. Деякі жаби, насолоджуються ним в якості закуски.
Лишайник має щось спільне з мохом?
Хоча лишайник часто плутають з мохом, це зовсім інший організм. Вони можуть виглядати дещо схожими і часто зустрічаються поруч, але мох віддає перевагу тіні, а лишайник любить сонячні місця.
Чи потрібно видаляти лишайник з дерева?
Спроба зішкребти лишайник з кори, швидше за все, принесе більше шкоди, ніж користі, а застосування фунгіциду не дасть абсолютно ніякого ефекту. Натомість зосередьтеся на пом'якшенні будь-якого фактора, що обмежує ріст дерева, наприклад, поганих умов вирощування. Здоров'я рослин часто безпосередньо пов'язане з характеристиками ґрунту. Неправильний рівень рН, погана родючість або невідповідний дренаж часто зупиняють ріст дерева, якщо не призводять до загального погіршення. Дерева, на які регулярно впливають серйозні проблеми з комахами-шкідниками або хворобами, також знаходяться під загрозою занепаду. Може допомогти частий пошук ознак пошкодження шкідниками і швидке застосування відповідних заходів. Якщо ви вирішили замінити покриті лишайником дерева на нові, обов'язково зверніть увагу на те, які проблеми обмежували початкові посадки.
Однак, якщо вам дійсно не подобається зовнішній вигляд лишайника, то видалення допустимо. Це треба робити акуратно, намагаючись попутно не нашкодити дереву.
Наявність великої кількості лишайників на ваших деревах є перевагою. Лишайники надзвичайно чутливі до забруднення повітря і ростуть лише в місцях з хорошою якістю повітря, що пояснює, чому їх рідко можна побачити на міських вулицях. Замість того, щоб журитися про наявність лишайників на ваших деревах, оцініть їх різноманітність і унікальне місце у світі природи!