Чим обмотати молоді дерева в саду на зиму від гризунів та зайців: поради

Ілюстративне фото

Молоді дерева потребують дбайливого догляду, особливо перед холодами. Кілька простих рекомендацій допоможуть садівникам захистити ці рослини від зимових ушкоджень і прискорити термін їх плодоношення.

Для чого потрібно вкривати молоді дерева?

Взимку у плодових дерев настає період відносного спокою. Вони виглядають млявими, проте це не так – коріння і раніше продовжують живити стовбур і крону, хоч і не так активно, як в період вегетації. Молоді дерева сильніше схильні до негативних впливів, тому вони потребують додаткового захисту. Від того, як підросли саджанці переживуть зиму, залежить їх подальше зростання і врожайність.

Що дасть своєчасне і якісне укриття молодих дерев?

Захист від морозу. Через низьку температуру гине дуже багато саджанців, а ті, які замерзають частково, погано розвиваються і набагато частіше хворіють. Таке укриття не допустить виникнення тріщин і пошкодження кори. У молодих дерев ще не сформована досить щільна кора, і її дуже легко пошкодити. А тріщини призводять до деформації рослини, хвороб і ослаблення.

Захист від гризунів.

Зайці, миші, полівки і кролики – найстрашніші вороги дерев взимку. Вони об’їдають кору, рослина слабшає і може не пережити холоди. Особливо небезпечні гризуни в лютому і березні, коли їх основна кормова база закінчується, і вони виходять на полювання в сади. Вік, після якого дерева більше не мають потреби в додатковому приховуванні на зиму, різниться залежно від сорту. Морозостійким сортам потрібно 4 – 6 років, а ось колоноподібні дерева краще продовжувати утеплювати на зиму і далі. У деяких регіонах утеплюють всі плодові дерева, так як там морози можуть погубити навіть дорослу і сильну рослина.

Терміни укриття дерев

Залежно від кліматичного поясу, ці терміни можуть сильно відрізнятися. Починати вкривати молоді древа потрібно не раніше, ніж встановиться середньодобова температура 10 ° С, але при цьому постаратися не залишати дерева без мінімального захисту під час перших сильних заморозків. Жителям південних районів не можна сильно утеплювати дерева, так як є ризик продовження вегетаційного періоду, і, як наслідок, загибелі молодої рослини. Досить захистити їх від гризунів. Не слід поспішати і іншим садівникам, тому що занадто раннє укриття тільки шкодить рослині.

З чого слід починати підготовку?

Щоб молоді дерева легко пережили зиму, їх потрібно правильно підготувати. Уже в листопаді, до настання перших морозів, необхідно поступово готувати сад до зимівлі.

Для цього потрібно:

  • Прибрати опале листя, гілки та згнилі плоди. Не варто залишати їх біля коріння дерева – в листі і старих плодах можуть містяться грибки, личинки шкідників, патогенні бактерії та інші неприємні речі. Всі вони відмінно перезимують, а навесні почнуть шкодити рослинам.
  • Обробити кору і землю навколо дерева купоросної сумішшю. Така обробка допоможе знищити більшість шкідників. Можна використовувати як мідний, так і залізний купорос, він же сульфат заліза.
  • Обробити нижню частину стовбура за допомогою вапна. Багато хто вважає, що ця процедура проводиться тільки навесні, але це не так. Зимова побілка покликана захистити молоде дерево від розтріскування через різкі перепади температур і від останніх дрібних комах, а також на деякий час відлякати гризунів.
  • Сформувати крону. Це необхідно для додання яблуні правильної форми і для кращого росту дерева. Як інструмент найкраще використовувати гострий секатор. Надрізи необхідно робити під кутом, так рослина легше переносить стрижку.
  • Після того, як всі підготовчі роботи проведені, можна вкривати рослини.

Процес утеплення

Щоб дерева благополучно перезимували, потрібно подбати про утеплення кореневої системи. Саме вона найсильніше піддається впливу морозів. Утеплювати коріння потрібно наступним чином:

  • Удобрити землю навколо стовбура гноєм і засипати його зверху тирсою;
  • Обмотати область біля коріння утеплює, який легко пропускає повітря – наприклад, агроволокном;
  • Обернути стовбур папером або яким-небудь іншим матеріалом.

Використовуйте для обмотки стовбура матеріал білого кольору – він добре відбиває занадто яскраві сонячні промені, які можуть пошкодити рослину.

Щоб перешкодити мишам, кроликам і зайцям дістатися до ніжної кори молодих дерев, потрібно не просто обернути дерева для утеплення. Буде потрібно додатковий захист.

Необхідні матеріали

Для успішної боротьби з гризунами стовбури дерев потрібно правильно підготувати. Знадобляться такі матеріали:

  • Ізолюючий матеріал – ялиновий або ялівцевий лапник;
  • Матеріал для обв’язки – мішковина, нетканий матеріал, поліетиленова плівка;
  • Пластикова або металева сітка для загородки;
  • Бордосская рідина – для подальшої обробки землі після початку заморозків.

Незайвим буде розкласти отруту в мишачі і щурячі нори, так як ці гризуни сильно шкодять не тільки рослинам, але і людині. Тому краще від них позбавлятися назавжди. Обов’язково обробляйте землю навколо дерев, щоб не дати гризунам навіть підібратися до ніжної корі. Вибирайте суміші і розчини, які йдуть на користь саджанців – та ж бордосская суміш відмінно підходить для обробки рослин.

Технологія укриття

Підготовлені до зимівлі молоді яблуні потрібно ретельно обмотати ялиновими або ялівцевими гілками, при цьому колючки повинні бути спрямовані вниз. Закріпити лапник можна за допомогою мотузок. Ялинові гілки повинні покривати стовбур від самої землі і мінімум на 1 м вгору. Народні умільці радять додатково додати до гілок що-небудь сильно пахне і неприємне гризунам. Це може бути м’ята або м’ятна олія, собача шерсть, бузина, креолін або нафталін – дивлячись, що знайдеться в домашніх запасах. Далі необхідно обгорнути стовбур поліетиленовою плівкою або іншим обраним матеріалом – так гризуни точно не зможуть дістатися до кори. Однак існує небезпека подгризанія коренів, і з нею також потрібно боротися. Для цього навколо дерева на відстані 20 – 30 см встановлюється спеціальна перегородка з пластику або дротяної сітки. Її необхідно вкопати в землю на глибину не менше 30 см.

Читайте також