Рівне Медіа
Словацького 4-6 Рiвненська область, Рiвне
+380676111844

Фітофтора на помідорах: як боротися, чим обробити

Фітофтора (лат. Phytophthora) – рід грибоподібних протистів, що викликають захворювання фітофтороз, найчастіше вражає пасльонові культури, зокрема помідори.

Фітофтора живуча і всюдисуща: вона мешкає на насінні, рослинних рештках, у ґрунті, стінах теплиці, садовому інвентарі. Прогресує хвороба в холодну і вологу погоду. Найбільше фітофтора любить вапновані ґрунти, загущені посадки, в які насилу надходить свіже повітря, перепади температур, росу та ослаблені поганим або недостатнім доглядом рослини.

Джерело: floristics.info

Ознаки фітофтори на помідорах

Діагностувати це поширене і найнебезпечніше захворювання можна за кількома ознаками:

  • спід листової пластини вкривається плямами,
  • поступово листя буріє, засихає й опадає;
  • пагони рослини темніють, а потім і чорніють;
  • на плодах утворюються чорні ділянки.

Обробка помідорів від фітофтори

Чим обробити помідори від фітофтори

Хімічних засобів знищення фітофтори існує безліч, але принцип дії у них один. У довгій боротьбі з фітофторою найкраще чергувати засоби захисту, оскільки фітофтора дуже живуча і легко адаптується до препарату, якщо ви застосовуєте його з року в рік. Засоби від фітофтори на помідорах

Чим обробляти помідори від фітофторозу?

Лікування помідорів від фітофтори проводять фунгіцидами. В аматорських садах і на городах найчастіше застосовують такі препарати від фітофтори, як Превікур, Фундазол, Фітоспорин, Квадріс, Ридоміл, Світч, Скор, Топаз, Хорус, Фундазім, Тіовіт Джет, Хом, бордоська суміш, мідний купорос, хлорокис міді, Трихопол та інші. Але іноді боротьба з фітофторою на помідорах ведеться старими, століттями перевіреними народними засобами.

Як обробляти помідори від фітофтори

Чим обприскувати помідори від фітофтори? Розчиніть у 10 л води 2 столові ложки мідного купоросу й обробіть цим складом помідори перед цвітінням. Можна в якості фунгіциду використовувати і кальцієву селітру – 1 столову ложку речовини розвести в 10 л води. Застосовують для захисту від фітофторозу та антибіотик Трихопол, розчиняючи 10 таблеток у 10 л води й обробляючи цим складом помідори двічі на місяць. А фунгіциди з крамниці (Фітоспорін, Фундазол і т.п.) розводять відповідно до інструкції виробника. Першу обробку помідорів проводять у стадії утворення зав'язей, після чого повторюють обприскування щодекади. 

При сильному ураженні помідорів фітофторою необхідно прибрати і спалити все уражене листя, а плоди, й особливо плодоніжки, обробити однопроцентним розчином хлористого кальцію.

Полив помідорів від фітофтори

Підтримувати рівень захисту помідорів від грибкової інфекції можна, додаючи через раз фунгіцид у воду для поливу. Дозування фунгіциду визначають, ґрунтуючись на рекомендаціях виробника препарату.

Обприскування помідорів від фітофтори

Обробка помідорів від фітофтори хімічними препаратами дає швидкий і надійний результат, проте небажано їх застосовувати на вже дозріваючі плоди, оскільки це може негативно позначитися на якості врожаю. Як же бути? Як боротися з фітофторою, щоб це не відбилося на якості помідорів? Захистити помідори від хвороби можна профілактичними заходами або нетоксичними народними засобами. Але вже якщо ви зважилися застосувати фунгіциди, обробляйте ними помідори до цвітіння, перед появою першої зав'язі, потім ще раз через два тижні, щоб закріпити результат. Надалі використання фунгіциду слід припинити і застосовувати тільки народні засоби боротьби з фітофторою.

Народні засоби від фітофтори на помідорах

Як боротися з фітофторою на помідорах народними засобами

Фітофтороз на помідорах на самому початку захворювання можна знищити і не такими радикальними методами, як обробка городу фунгіцидними препаратами. Народні засоби обробки помідорів від фітофтори, може, і не настільки дієві, зате нешкідливі для організму людини. 

Часниково-марганцевий настій від фітофтори для помідорів

Можна обробити їх настоєм часнику з марганцівкою – 100 г подрібненого в м'ясорубці часнику (можна використовувати для цієї мети не тільки зубки, а й листя, і стріли рослини) залити склянкою води, добу наполягати, процідити і, розвівши цей настій у 10 л води, додати в нього 1 г перманганату калію.

Настій соломи від фітофтори для помідорів

Кілограм гнилого сіна або соломи залийте 10 л води, додайте жменю сечовини і дайте 3-4 дні настоятися. Процідіть настій і обробіть ним помідори. Дріжджі від фітофтори на помідорах Розчиніть у відрі води 80 г дріжджів і полийте цим розчином томати при перших симптомах фітофтори.

Мідний дріт проти фітофтори на помідорах

Обприскування помідорів від фітофтори можна замінити «мідним проколюванням».

Дріт потрібно прожарити на вогні або зачистити наждачкою, нарізати на шматки завдовжки 3-4 см, вставити такий шматочок у стебло дорослого помідорного куща на висоті 10 см від ґрунту і загнути кінці дроту вниз. Ні в якому разі не обертайте дріт навколо стебла! 

Деякі садівники воліють обертати шматочки мідного дроту навколо коренів розсади перед її висадкою на грядку. Річ у тім, що мікродози міді, посилюючи окислювальні процеси, стабілізуючи вироблення хлорофілу і стимулюючи кисневий обмін, зміцнюють імунітет рослини і роблять його стійким не тільки до фітофтори, а й до інших інфекцій.

Йод від фітофтори на помідорах

Про протимікробну дію йоду відомо всім, тому метод обприскування томатів молочно-йодистим складом широко популярний серед садівників. На 10 л води достатньо 1 л нежирного молока і 20 крапель йоду.

Профілактика фітофтори на помідорах у відкритому ґрунті

Склянку кухарської солі розчиніть у 10 л води й обробіть цим розсолом зелені томати, що вже налилися, але ще склад утворює на плодах плівку, що захищає їх від проникнення інфекції. Можна розвести в 10 л води 1 л кефіру, що бродив протягом двох діб, ретельно перемішати й обробити томати цим складом. Перше обприскування слід провести через два тижні після висадки розсади в ґрунт, а потім повторюйте обробку помідорів кефіром щотижня.

Читати також