Посадка троянд восени: як і коли краще садити

Титул королеви саду троянда отримала за свою красу і аромат. Як будь-яка царствена особа, вона вимагає до себе відповідної уваги. Вирощування цієї благородної рослини — справа не з легких. Але зате потім витрачені зусилля відшкодуються сторицею.

У посадки троянд восени є свої переваги. У цей період земля добре прогріта і випадає необхідна кількість опадів, тому саджанці приживаються краще і швидше, ніж навесні. Восени набагато простіше купити якісний посадковий матеріал, оскільки рослини продаються з розпущеними бутонами, а значить і помилок з вибором сорту не буде. До того ж молоді троянди зацвітуть вже навесні разом з раніше висадженими чагарниками.

Як вибрати якісні саджанці

При виборі саджанців троянд, як і інших рослин, потрібно звертати увагу не тільки на зовнішній вигляд рослин, але і на сортові характеристики, зимостійкість і стійкість до хвороб і шкідників.

Передусім, необхідно вирішити для якої мети потрібна троянда на ділянці: вона буде цвісти на клумбі або в живоплоті, прикрасить перголу або створить бордюр вздовж доріжки. Слід уточнити розміри дорослих кущів, адже вони бувають різними: широкими, високими і вузькими, розлогими і компактними. При посадці плетистих сортів троянд потрібно передбачити місце для їх укладання і укриття на зиму.

Купуючи саджанці троянд, зверніть увагу на назву сорту. Це стане в нагоді при догляді за рослинами. Адже у різних троянд свої вимоги до обрізки, формування і укриття на зиму. Починати створювати свій розарій варто з стійких до хвороб, невибагливих і рясно квітучих сортів. Кращим варіантом для посадки восени в умовах місцевого клімату будуть районовані сорти троянд.

Продаються саджанці щеплені і кореневласні (вирощені з живців), з відкритою і закритою кореневою системою. У щеплених бажано, щоб підщепою була троянда, стійка до морозних зим.

Тоянда каніна, або шипшина собача, — високоростучий чагарник з потужною кореневою системою. Квіти без запаху від білого до яскраво-рожевого кольору. Росте практично повсюди. Популярний з давнини через свої лікувальні властивості. Троянди, щеплені на цей підщепою, виходять більш зимостійкими, ніж при вирощуванні на інших підщепах.

Практично повну приживлюваність мають саджанці з закритою кореневою системою, які пересаджують на постійне місце методом перевалки. Однак багато досвідчених квітникарів вважають за краще купувати саджанці з відкритою кореневою системою, щоб на власні очі оцінити якість садівничого матеріалу.

У здорового саджанця щільні, гладкі і блискучі пагони, розгалужена і добре розвинена коренева система. Коріння на зрізі світлі, без механічних пошкоджень, засохлих і гнилих ділянок.

Як правильно підготувати саджанці до посадки

Після покупки саджанці необхідно продезінфікувати, помістивши на кілька годин в слабкий розчин марганцівки. Це дозволить знищити можливих збудників інфекції або личинок шкідників, що живуть на коренях.

Перед посадкою саджанці з відкритою кореневою системою на добу замочують у воді. Потім видаляють пошкоджені листя і пагони, гострим секатором відрізають пошкоджені корені, а злегка підгнилі обрізають до здорової частини. У саджанці перед посадкою необхідно вкоротити як пагони, так і коріння. Пагони повинні бути не довше 30 см, а коріння — не більше 35 см. У саджанців ж з обрізаними корінням достатньо оновити зріз. Видаляють також бруньки, розташовані нижче місця щеплення, адже з них ростуть дикі пагони. Ця процедура допоможе троянді вкоренитися швидше.

Саджанець обприскують 3%-вим розчином залізного купоросу, коріння поміщають в глину, змішану з коров’яком в пропорції 2:1. Це забезпечить молодій рослині додаткове харчування і поліпшить її вкорінення.

Якщо ж у саджанця підсохли коріння, їх можна реанімувати, на пів доби помістивши в спеціальний живильний розчин (на відро води по 1 ст. л. суперфосфату і сечовини з додаванням кількох крапель стимулятора росту). Перед посадкою коріння варто обернути вологою глиною, змішаною з цим же розчином.

Як вибрати місце і ґрунт для посадки троянди

Для посадки троянд важливе значення має як місце посадки, так і грунт, на якому вона буде рости. При виборі місця для посадки і підготовки ґрунту необхідно враховувати переваги рослини. Троянда зазвичай вимоглива до світла, тепла і вологи.

У тіні рослина хворіє і цвіте слабо. Хоча троянда і любить сонячне світло, але в полуденну спеку їй потрібне притінення, щоб квіти не вигорали. До того ж чагарнику необхідний захист від вітру, який може не тільки погнути, але і пошкодити гілки. Близьке ж залягання ґрунтових вод згубне для коренів. Тому троянди віддають перевагу родючим, пухким, добре дренованим ґрунтам. Для посадки саджанців найбільш підходять суглинки з додаванням річкового піску. На піщаних і супіщаних ґрунтах у літню спеку у молодих рослин можуть перегрітися і висохнути коріння.

Родючість важлива для майбутнього цвітіння троянди. При нестачі органічних і мінеральних добрив бутони у неї дрібнішають і можуть взагалі не зацвісти. При збідненому ґрунті на ділянці за кілька тижнів до посадки слід підготувати поживну ґрунтову суміш з чорнозему і органічних добрив (компосту або перегною) в пропорції 1:1.

Мінеральні добрива слід вносити восени безпосередньо перед посадкою, адже при перекопуванні ділянки частина з них буде заглиблена і недоступна корінню, а інша частина розчиниться і вимиється водою.

Найбільш вдалим місцем для розарію може бути або південно-східний схил ділянки, де немає високих дерев, а навесні тала вода не застоюється. Кущам має бути на ньому просторо: вони будуть краще розвиватися, і за ними легше доглядати.

Щоб трояндам не шкодив сильний вітер, висаджувати їх потрібно переважно біля інших декоративних чагарників або стін будівель.

Посадка троянд восени

Для вкорінення саджанцям потрібно близько місяця. Щоб рослини відразу не пішли в ріст і змогли перейти в стан спокою перед зимою, слід правильно розрахувати час посадки. Найбільш підходяща температура ґрунту для вкорінення — 11-17°С. Через місяць після посадки температура повинна знизитися до 3°С, інакше рослина пустить пагони. Найкращі умови для посадки троянд восени — в південних регіонах країни. У середній смузі це слід робити з середини вересня до початку жовтня. У північних районах краще зовсім відмовитися від осінньої посадки.

Під саджанець викопують лунку: 40 см в діаметрі і 50-70 см глибиною. При важкому ґрунті на дно укладають дренаж з битої цегли, гальки або керамзиту, при піщаному — шар глини товщиною 7 см. Зверху гіркою насипають родючий ґрунт.

Саджанець поміщають у лунку, акуратно розправивши корені, і засипають викопаною з неї землею або приготовленою заздалегідь ґрунтовою сумішшю, в яку додано 1-2 склянки деревної золи.

Місце щеплення повинне бути заглиблене у землю на 5 см, а у штамбових троянд — на 10 см.

Землю навколо куща злегка утрамбовують, щоб коріння краще стикалися з нею, і рясно поливають водою (1-2 відра на кущ, можна в кілька термінів). Рослини мульчують товстим шаром пухкої землі, скошеної трави, листя або соломи. Через кілька тижнів, коли троянда приживеться, мульчу можна прибрати.

При посадці відразу декількох рослин слід враховувати їх видові характеристики. Так, відстань між кущами паркових троянд повинна бути не менше 75 см. Поліантові, чайно-гібридні і троянди флорібунда садять в 30-60 см один від одного. Плетисті і штамбові троянди бажано розташовувати не ближче, ніж на метр.

Восени також можна проводити і живцювання троянд з висадкою їх на постійне місце.

Якщо через псування погоди ви не встигаєте посадити саджанці в оптимальні терміни, то краще відкласти цю ідею до весни. Саджанці можна прикопати в похилому положенні в парнику або траншеї (глибиною близько 40 см). З похолоданням їх слід укрити лапником і торфом і підгорнути снігом. Крім того, саджанці можна зберігати в підвалі при температурі близько 0°С.

Читайте також