Самшит пожовтів та сохне: які причини та як врятувати кущі

Для ландшафтного дизайну самшит — культура практично незамінна і широко використовувана. Цей вічнозелений чагарник здатний рости майже в будь-якому кліматі, і навіть в кімнатних умовах. Гарний декоративний вигляд рослина має завдяки жорстким невеликим листочків, щедро покриває кущ і зберігає своє забарвлення на протязі всього року. Важливе значення має і той факт, що самшит дуже добре переносить обрізку і швидко формує нові пагони. Така властивість рослини дозволяє надавати йому будь-які форми, від строгих геометричних фігур до вигадливих абстракцій.

За своєю природою самшит повинен бути, як кажуть, взимку і влітку одним кольором. Однак нерідко невибагливий багаторічник підносить неприємний сюрприз своїм власникам — листочки починають змінювати забарвлення, на них можуть проявлятися плями, і з часом не тільки листя, але і самі гілочки всихають.

Освітлення, температура повітря

Самшит найкраще росте в півтіні. Якщо посадити кущ на сонячному місці, він швидко втратить свою зелене забарвлення, тому варто уникати ділянок, де рослина буде перебувати під сонцем протягом усього дня.

Особливо небезпечні прямі сонячні промені для багаторічників в весняний період, і навіть в кінці зими, коли йде різке потепління після холодних і похмурих зимових днів. У цей період самшит тільки починає прокидатися, і дуже чутливий до яскравого сонця.

Деякі сорти самшиту володіють чутливістю і до низької температури. Затяжний морозної взимку їх листочки від морозу жовтіють і підсихають.

Щоб захистити кущ від сонця і морозу, рекомендується накривати його ще з зими, поступово відкриваючи укриття. Навесні також можна встановити над посадками захисний екран, який врятує листя від опіків.

Внесення восени препаратів з переважанням калію допоможе самшиту легше перенести зиму і зміцнить його деревину.

Похибки в поливі і підгодівлі

Всихання листя і гілок самшиту може бути спровоковано недоліком вологи. Не дивлячись на те, що рослина любить помірний полив, після обрізки воно потребує додаткової вологи. Якщо полив недостатній, кущ не тільки не зможе відновитися після стрижки, але і втратить залишилися листя.

Одночасно не можна допускати застою вологи під кущем — вона стане причиною загнивання кореневої системи і в’янення куща. Поліпшити влагопроницаемость грунту можна, додавши в грунт під час посадки пісок.

Баланс необхідно дотримуватися і під час внесення добрив. Зміна зеленого кольору листя в бік жовто-коричневого свідчить про брак поживних речовин. Якщо ж листя почервоніли — самшиту явно не вистачає азоту.

Поразка шкідниками і хвороби

Найнебезпечнішим захворюванням самшиту, при якому відбувається всихання куща, є некроз. Без радикальних заходів тут не обійтися — уражені гілки потрібно зрізати до живої тканини, а сам кущ обробити фунгіцидом не менше двох разів.

Хімічна обробка знадобиться і в разі виявлення на пагонах і листках шкідників. Їх не дуже багато, оскільки у самшиту отруйний сік, що не дуже подобається комахою. Але ось самшитовими Галиця, павутинного кліща і войлочніка він не зупиняє. Проти них застосовуються такі препарати, як Актара або Тагор згідно з інструкцією.

Читайте також