Що робити, якщо скручується листя перців: поради

Якщо ви вирощуєте гострий або солодкий перець, швидше за все, не з чуток знаєте про проблему скручування листя. Листя може скручуватися як у розсади, так і дорослих рослин перцю. Воно закручується вгору “човником” або загинається вниз. Іноді воно деформуються і утворюють складки.

Чому скручуються листя розсади перців

Шкідники

Коли з листям щось не так, в першу чергу завжди підозрюємо шкідників. Особливо, якщо перці закрутили листя донизу. На розсаду цілком може напасти павутинний кліщ з кімнатних рослин або попелиця, якщо її личинки були в землі.

Що робити: в першу чергу уважно оглядаємо рослини. Якщо перці виглядають злегка зів’ялими, незважаючи на вологий грунт, якщо з тильного боку листа є маленькі темні або жовті точки, швидше за все, ми маємо справу з павутинним кліщем. Це дуже небезпечний шкідник, який нещадно і швидко знищує рослини.

Можна використати засоби від кліщів для домашніх вихованців (Неостомозан, Фронтлайн, Барс). Відрізняються своєю малотоксичністю при достатній ефективності. Добре підходять для другої обробки, коли чисельність шкідника вже невелика.

Оскільки кліщ дуже живучий і швидко пристосовується до хімікатів, через тиждень можна провести повторну обробку (бажано препаратом з іншою діючою речовиною). А потім стежити, ретельно оглядати рослини, щоб переконатися в загибелі всіх шкідників до єдиного.

Якщо молоді листочки перців скручуються і горбяться, варто пошукати тлю. Її (на відміну від кліща) видно неозброєним оком – дрібні світло-зелені особини зазвичай громіздкі близько черешків, стебла і на зворотному боці листа. Поки попелиця не встигла розмножитися, її знищить простий мильно-содовий розчин. Для приготування потрібно 30 грамів господарського мила і 1 столова ложка соди на 1 літр води.

А коли справа погана, виручають пестициди: Кінмікс, Інта-Вир, Танрек та інші.

Спека і сухість повітря

Для вирощування розсади перцю ми справедливо використовуємо найсвітліший і сонячний підвіконня в будинку. Іноді трапляється так, що велика кількість сонячних променів спільно з жаром від батареї опалення висушують повітря. Та й температура на такому підвіконні в сонячний весняний день може перевищувати оптимальну.

В спеку листя перцю скручуються, щоб зменшити площу листової пластини і, відповідно, випаровувати менше вологи. Особливо в такій ситуації страждають молоді сіянці з парою-трійкою справжніх листочків. Листя виглядає пониклими, краєчки закручуються всередину. Сім’ядольні листочки скручуються по спіралі.

Що робити: використовуємо всі можливості для створення нормальних умов. Наприклад, зменшуємо батареї в сонячні дні. І ставимо поруч з розсадою зволожувач повітря. Немає зволожувача? Неможливо прикрутити батарею?

Не біда. На час, коли сонце світить прямо у вікно, притіняємо рослини газетами. Якщо на вулиці немає морозів, можна і кватирку відкрити. А на батареї розвішуємо мокрі рушники для зволоження повітря. І ще вранці і вечорами обприскуємо перчики теплою водою.

Зазвичай тугор листя швидко відновлюється, коли температура повітря знижується і вологість приходить в норму.

Мало світла

Не всім пощастило з гарними парниками та теплими сонячними підвіконнями. Деяким городникам доводиться вирощувати розсаду на північних вікнах, де сіянці змушені боротися за світло. Частенько можна спостерігати таку картину: верхні листки у перців вигинаються по жилці, стають несиметричними і ніби “в складочку”.

Причина в нерівномірному зростанні листа. Дефіцит світла призводить до того, що жилки листа ростуть швидше, ніж інші частини листової пластини. В результаті лист деформується. При цьому на раніше сформованих листках не спостерігається ніяких змін.

Що робити: єдине, що можна зробити в такій ситуації, – використовувати штучне підсвічування. Або просто дочекатися сонячної погоди і виставити ємності з розсадою на сонці. При нормальному освітленні листя відновить свою звичайну форму.

Дефіцит поживних речовин

Складніше розібратися з недоліком того чи іншого поживного елемента. Наприклад, скручені в “човник” і ніби висушені по краях листочки прямо вказують на нестачу калію.

Що робити: вирішенням проблеми буде позакореневе підживлення по листю калійною селітрою (10 грамів добрива на 5 літрів води) або зольним настоєм (1/3 відра заповнюємо золою доливаємо до верху гарячою водою, настоюємо дві доби і проціджуємо).

Коли листя перців не тільки закручуються всередину, але і змінює колір на темно-зелений з фіолетовим відтінком, в наявності дефіцит фосфору. При сильному фосфорному голодуванні листя стає дуже темними (ніби чорними) і піднімаються догори. Плоди теж темніють, буріють, набувають фіолетовий відлив.

Що робити: допоможе підгодівля фосфорним добривом (суперфосфатом). Залежно від погодних умов підгодовуємо або через обприскування по листю, або поливом під корінь.

І в тому, і в іншому випадку нам потрібно приготувати водну витяжку з суперфосфату. Для цього дві столові ложки добрива заливаємо склянкою гарячої води. Ретельно перемішуємо і настоюємо протягом доби, іноді помішуючи. На наступний день отриману суспензію переливаємо в відповідну банку, концентрована витяжка готова! Для підгодівлі 70-75 мілілітрів концентрату розводимо в 5 літрах води.

При нестачі кальцію у перців (як і у помідорів) буває вершинна гниль. Зазвичай її появи (коричневі сухі плями) помічають на зелених плодах, але якщо дефіцит сильний, можна спостерігати і закручене догори горбисте листя.

Що робити: під кожен кущ виливаємо по склянці кальцієво-калійної підгодівлі. На 10 літрів води потрібно по 2 столових ложки кальцієвої селітри і сірчанокислого калію.

Хвороби рослин

Скручене листя перцю може бути симптомом грибкового або вірусного захворювання. Наприклад, при столбурі (фітоплазмозі) листочки на верхніх пагонах стають гофрованими, їх кінчики висихають. Іноді скручування “човником” спостерігається при ураженні борошнистою росою.

Що робити: уважно оглянути рослини: у будь-якої хвороби будуть й інші ознаки. Борошниста роса проявляється у вигляді білого нальоту на тильній стороні листа. При столбурі листя не тільки деформується, але і жовтіє. Спочатку переконуємося, що дійсно маємо справу з хворобою. А потім займаємося лікуванням, якщо воно можливо.

Читайте також