Що робити, якщо у саджанців розпустилося листя в листопаді: дії, які допоможуть їм перезимувати

Трапляється, що в листопаді, якщо стоїть тепла погода, на посаджених восени саджанцях набухають бруньки і з'являються листочки. Чому відбуваються подібні аномалії і як допомогти деревцям?

Чому на саджанцях раніше терміну прокидаються бруньки

Спочатку давайте розберемося з причинами, через які восени на саджанцях, та й на дорослих деревах теж, може розпуститися листя. Їх кілька:

  • Аномально висока температура. При нормальній для осені погоді в основної маси дерев в жовтні закінчується листопад і рослини, накопичивши до цього часу достатню кількість корисних речовин, необхідних їм для зимівлі, засипають (це означає всі процеси в них припиняються). Якщо ж похолодання не настає і температура тримається на позначці вище 10-15°С, порушується цикл вегетації. У саджанцях запускається процес формування нових листків і прокидаються бруньки (зазвичай так відбувається з листовими, а не плодовими бруньками).
  • Неправильно обраний сорт. У нерайонованих (південних) сортів плодових дерев дуже короткий період спокою. З цієї причини при позитивній температурі повітря у них вже восени може початися сокорух, в результаті чого набухнуть бруньки і з'являться листочки.

Крім того, до появи листя на саджанцях може привести і ще одна причина. Якщо деревце викопали давно і тривалий час зберігали в невідповідних умовах (в світлому приміщенні з досить високою температурою і вологістю), у нього також може статися порушення процесів вегетації і рослина прокинеться завчасно, інформує Ukr.Media.

Чи перезимують саджанці з листям, що розпустилося

Однозначно на це питання відповісти неможливо. Небезпека даного явища в тому, що набряклі бруньки починають витрачати речовини, запасені рослиною на зиму. І якщо раптом різко прийдуть сильні морози, саджанець або доросле дерево можуть загинути.

Найчастіше вимерзають саджанці черешні, абрикоса, персика і південних сортів дерев. А ось у яблуні, груші, сливи і аличі, особливо кореневласних, більше шансів пережити зиму. І хоча розвиватися вони в майбутньому році будуть повільніше, але все ж при настанні літа на них, швидше за все, з'являться нові листові бруньки.

Як допомогти саджанцеві, який розпустився, пережити зиму

Підтримати саджанці з листям, що несподівано розпустилося, і допомогти їм пережити холодний період року допоможуть наступні заходи:

  • замульчуйте пристовбурні круги дерев будь-яким органічним матеріалом: опалим листям, соломою, торфом, перегноєм, компостом і т. д.
  • побілити стовбури і гілки. Білий колір побілки зменшить нагрівання кори, завдяки чому бруньки не будуть більше набухати, навіть якщо протягом тривалого часу буде триматися плюсова температура;
  • якщо за прогнозами морози прийдуть нескоро (до них ще як мінімум пара тижнів), обприскати гілки саджанців разом з листям, що розпустилося, будь-яким калійно-фосфорним добривом (наприклад, монофосфатом калію);
  • якщо осінь видалася сухою, проведіть вологозарядний полив (під кожен саджанець потрібно вилити не менше 50 л води). Достатня кількість вологи допоможе деревцям пережити зимовий період.

Якщо у вас є льох, що не промерзає, або підвал, то викопайте саджанець разом з грудкою землі і пересадіть його до весни в відро або діжку. Цей спосіб допоможе вашому деревцю благополучно дожити до тепла.

Читайте також