Ці комахи здатні знищити ваші дерева зсередини: як боротися стовбуровими шкідниками

Вирощування дерева — довгий і складний процес. І прикро, коли ваші зусилля виявилися марними через шкідників, які розповсюдились у саду. Одних комах можна помітити на листі і гілках відразу. Інші ж ведуть свою "підривну" діяльність під корою, інформує Ukr.Media.

Цих комах, які пошкоджують кору і деревину дерев, відносять до стовбурових шкідників. Серед них великий загін метеликів, жуків, перетинчастокрилих і мух. Не проти поласувати соковитою деревиною як дорослі особини, так і їх личинки.

Наслідком їх щоденної "трапези" може стати зараження дерева одним з інфекційних захворювань, переносниками яких часто бувають стовбурові шкідники, і навіть загибель рослини. Тому так важливо вчасно помітити небезпеку і вжити дієвих заходів.

Ознаки присутності на дереві стовбурових шкідників

Стовбурові шкідники в основному вражають ослаблені дерева, пошкоджені хворобами і негодою. Підривають імунітет насаджень також промислове забруднення, зміна рівня ґрунтових вод, пошкодження кореневої системи.

Однак окремі види комах нападають і на здорові дерева. Давно відмічено, що на активність шкідників впливає несприятлива екологічна ситуація. Більшість із них — олігофаги, тобто вони полюбляють споріднені породи дерев, які вони обирають за запахом.

Комахи, які першими оселяються на "жертві", виділяють феромони, що залучають їх родичів. Вони влаштовують собі "квартири" як на окремих гілках або частинах дерева, так і на всьому стовбурі.

Про присутність шкідників можна здогадатися за прямими та непрямими ознаками. Часткове або повне всихання гілок належить до останніх, оскільки у цього явища можуть бути й інші причини.

А ось кора з малюнками ходів на ній, що відлущилася або впала, поява вхідних і вихідних отворів у стовбурі, дрібна тирса, так зване "бурове борошно" на корі і під деревом — прямі ознаки небезпечної присутності комах.

Після їх виявлення слід ретельно оглянути дерево, щоб з'ясувати, з ким доведеться вести боротьбу і яких вживати заходів.

Як боротися зі стовбуровими шкідниками

Зараження стовбуровими шкідниками може виявитись шкідливим для усіх зелених насаджень на ділянці, тому для попередження поширення комах необхідно вжити екстрених заходів.

У першу чергу потрібно видалити усі засохлі і повалені негодою дерева, викорчувати їх пні. У зелених насаджень на заражених ділянках слід зняти кору або видалити засохлі гілки і пагони з ознаками заселення шкідниками.

Під час нападу короїда на прилеглі до ділянки лісові масиви слід викликати спеціалістів із захисту рослин. Вони точно визначать вид шкідників і застосують до них відповідні інсектицидні засоби. Дерева обробляють перед початком і під час нападу основних шкідників.

Попередити поширення шкідливих комах допоможуть регулярні огляди рослин, їх побілка, установка ловчих поясів, обробка біологічними препаратами, прибирання рослинних залишків та інші профілактичні заходи.

Стовбурові шкідники дерев

До стовбурових шкідників, які ушкоджують плодові дерева, відносять жуків з родини Жорсткокрилі: довгоносиків, златок, вусачів та короїдів. До них також зараховані метелики (шашелі, скляниці і підкорові лубоїдні листовійки), перетинчастокрилі (рогохвости і ксифідрії) і навіть мухи (березова серцевинна муха).

Для дерев у саду найбільшу небезпеку представляють вусачі, довгоносики, златки і короїди.

Жуки-вусачі

У сімействі Вусачі по всьому світу налічується понад 17 тис. видів жуків. Більша їх частина живе за рахунок дерев і чагарників, їх ще називають дроворубами. Комаха з темним тулубом, чорними крилами і характерними довгими вусами досягає 22 мм завдовжки (це без урахування вусів).

Імаго живляться маточками і тичинками, а також молодою деревною корою. Більшої шкоди завдають личинки вусачів (білі з коричневою головою і твердими щелепами), прогризаючи довгі і широкі ходи у деревині. Причому, пошкоджувати вони можуть не лише живі дерева, але і дерев'яні конструкції.

Для захисту дерев від комах застосовують механічні і біологічні методи. У період льоту жуків їх струшують на підстилку і знищують. Личинок знищують жуки-наїзники Apanteles glomeratus, Apanteles rufierus, Spathius erythrocephalus та ін. Застосовують проти шкідника і біологічні інсектициди, наприклад, Лепідоцид. Його розчином (20-30 г на відро води) обприскують дерева у період вегетації проти кожного покоління шкідників з інтервалом у 7-8 днів.

Довгоносики

Фруктовий сад атакують різні види довгоносика: букарка, казарка, вишневий, грушевий довгоносик, яблуневий квіткоїд, трубковерти тощо. Шкодять плодовим деревам як дорослі жуки, так і личинки.

Імаго можуть знищувати сходи чагарників і дерев. Вони об'їдають листя, бруньки і кору сіянців та саджанців, що нерідко призводить до загибелі рослин. Личинки розвиваються під корою у м'якій або твердій деревині і навіть у фанері.

Боротьба з цим шкідником триває з ранньої весни до пізньої осені. Проти цих жуків використовують ловчі пояси та побілку дерев, струшують жуків вручну і обробляють дерева інсектицидами, наприклад, такими як Кінмікс, Інта-Ц-М, Фуфанон-Нова тощо.

Жуки-златки

Цей невеликий жук довжиною близько 2,5 см пошкоджує листя, бруньки і молоду кору дерев кісточкових порід. Через нього часто відбувається літній листопад, оскільки златки перегризають черешки листя. Личинки ж вигризають ходи у корінні і кореневих шийках, що нерідко призводить до усихання саджанців.

Щоб не дати цьому шкіднику поширитися, ретельно видаляйте рослинні залишки і коріння з ґрунту під час нових посадок, струшуйте жуків з дерев і чагарників із наступним знищенням, обприскуйте рослини біологічними інсектицидами.

Показав свою ефективність Бітоксибацилін. Потрібні дворазові обробки розчином препарату (40-80 г на відро води) з інтервалом у 7-8 днів проти кожного покоління шкідника.

Обробляти потрібно не лише листя, але і стовбури, а також ґрунт під рослинами.

Короїд

Коричневі, бурі або чорні жуки-короїди розміром не більше 1 см знищують тисячі гектарів лісу по всьому світу. Не оминають вони і фруктові сади.

За зовнішнім виглядом короїди поділяються на заболотників, лубоїдів і безпосередньо короїдів. Відрізнити їх можна за задньою частиною тіла: у лубоїдів вона опукла і заокруглена, у заболотників черевце косо зрізане, а у короїдів на кінці тіла є глибока западина з зубцями.

Практично все життя цих шкідників минає на дереві. І личинка, і доросла комаха прогризають ходи у деревині і під корою, що призводить до усихання не лише гілок, але нерідко і усієї рослини. Причому, кожен з видів короїдів створює під корою свій "малюнок", за яким комах навіть легше ідентифікувати, ніж за морфологічними ознаками.

Короїди відносяться до так званих первинних шкідників, адже потім за ними на деревах оселяються інші, не менш небезпечні комахи.

Боротися з короїдом складно, особливо у лісових масивах, тому у них проводять великі санітарні рубки. На ділянці ж необхідно проводити своєчасне видалення з саду сильно пошкоджених дерев, встановлювати ловчі пояси, заводити комах-ентомофагів, які успішно знищують короїда.

Практикують також для приманки жуків розкладати так звані ловчі дерева (ослаблені або уражені). Їх регулярно оглядають і видаляють кладки. Однак за неправильного розташування таких пасток можна спровокувати навалу шкідника. Тому краще довірити цю справу фахівцям-фітопатологам.

Допомагає проти короїда і обробка стовбурів та гілок дерев біологічним інсектицидом Фітовермом (2 мл на 1 л) у період льоту комах, що відбувається зазвичай у травні-червні.

Стовбурові шкідники можуть повністю позбавити вас саду, тому регулярно оглядайте дерева, проводьте профілактичні заходи, щоб не відбулося значне зараження посадок шкідливими комахами.

Читайте також