Роботи в саду у червні: що не варто відкладати на потім

Ілюстративне фото

Червень – перший місяць літа. Це місяць з присмаком полуниці, черешні й вишні. Місяць пахощів й тепла. Місяць – буяння кольорів. Місяць, коли вже можна насолодитися першими плодами праці. Та розслаблятись ще дуже рано, бо роботи у саду й квітнику ще достатньо.

Які роботи нас чекають у саду в червні:

Полив

Останні роки так склалося, що місяць червень не балує рясними дощами. Якщо і цього року буде так, слід подбати про полив. Пам'ятайте! Принести користь рослинам може лише правильні поливи. Невдало вибраний час для поливу, занадто холодна не відстояна вода, дуже сильний струмінь води зі шланга не тільки не принесуть користі, а й нашкодять овочам і квітам.

Основні правила поливу рослин влітку:

  • поливати тільки зранку чи після шостої години вечора;
  • обов'язково під корінь чи в борозенки, які попередньо підготували для поливу;
  • поливати відстояною водою (якщо декоративні кущі чи плодові дерева легко вам пробачать полив зі шланга холодною водою з водогону чи свердловини, то для ваших огірочків чи томатів це може стати початком кінця);
  • поливати краще рідше, але рясніше. Поверхневий полив спонукає рослини нарощувати кореневу масу у верхньому шарі ґрунту (куди доходить вода), а це негативно відбивається на їх розвиток). Приблизна норма - 2-4 відра для молодого деревця і понад 10 відер для дорослого плодовитого дерева. Ґрунт має промокнути на глибину не менше 50 см.

Підживлення

Підживлення особливо потребують ті чагарники, які починають цвісти в червні-липні. Рекомендовані мінеральні добрива, попіл, розчин коров’яку чи курячого посліду, компост чи трав’яні настоянки, які можна зробити з практично усіх бур’янів після сапання – це все підходить для підживлення. Вчасно внесені мінеральні чи азотні органічні добрива дозволяють добитися від них більш тривалого і рясного цвітіння.

Плодові дерева підгодовують після опадання зав'язі, а ягідні чагарники - після цвітіння.

Боротьба з бур'янами

Основне правило в боротьбі з бур'янами - своєчасне прополювання й розпушування ґрунту. Після ретельного прополювання ґрунт можна замульчувати або висадити рослини, що стеляться. Для мульчування можна використовувати вологий торф, компост, розкришена кора, гравій, перегній, тирсу. Зелену траву можна внести дуже тонким шаром, щоб виключити її гниття. Перед мульчуванням землю потрібно полити й удобрити. Мульчування зберігає вологу, покращує структуру і склад ґрунту.

Санітарна обрізка декоративних дерев і чагарників.

У молодих яблунь і груш, до плодоношення прищипують сильно рослі пагони. У малини до середини місяця прищипують верхівки молодих пагонів, які досягли висоти не нижче 70 см, щоб викликати розгалуження. В результаті цього на верхівці з'являється кілька бічних пагонів, що посприяє збільшенню врожаю майбутнього року. Розетки полуниці та суниці потрібно обрізати, залишаючи тільки необхідну кількість для розмноження.

Формувальна обрізка хвойних рослин (при необхідності).

Обробка дерев, декоративних чагарників від шкідників і хвороб.

Після цвітіння аґрус і смородину обробити проти пильщиків і вогнівки (обприскати водою, настояної з гірчицею або деревною золою). З молодих кущів пошкоджені ягоди збирають вручну. Зав'язі ягід малини від жука обприскують содовим розчином (на відро води - 2 ст. л.).

Проти кліщів і тлі використовують такий настій: подрібнений часник (250 г) залити гарячою водою (2-2,5 л). На другий день в розчин без віджатої маси додати води 8 л води та 30 г мила (господарського) і обробити смородину, грушу і яблуню.

Читайте також